• |
ide | kryesore

Bllokimi i rrugëve nga serbët në veri, reagon Albin Kurti (VIDEO)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Pas tensionimit të situatës në veri të Kosovës ka reaguar kryeministri Albin Kurti. Në një meszh të shpërndarë mbërmjen e së dielës, Kurti thotë se ende pa filluar lëshimi i dokumenteve të hyrje-daljeve në vendkalimet kufitare me Serbinë, strukturat ilegale serbe në veri filluan me bllokim rrugësh dhe të shtëna armësh.


“Atyre ju paraprinë deklaratat, takimet dhe mbledhjet e frikës dhe kërcënimit në Beograd dhe në Rashkë. Aty u planifikuan dhe u nxitën këto veprime agresive që po ndodhin sot. Vuçiq dhe Petkoviq janë përgjegjësit kryesorë për trazirat.


Qeveria e Republikës së Kosovës është demokratike e progresiste, që e don, respekton dhe zbaton ligjin dhe kushtetushmërinë, paqen dhe sigurinë, për të gjithë qytetarët pa dallim dhe për mbarë vendin tonë të përbashkët. Organet e rendit dhe të sigurisë së shtetit tonë po mbledhin informacion, po mbikëqyrin gjendjen dhe do të veprojnë, në mbrojtje të ligjit dhe të qytetarëve, të sovranitetit dhe integritetit tonë territorial” – tha Kurti.

“Përcjellni me vëmendje njoftimet nga qeveria jonë, nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe Policia e Kosovës, dhe, mos lejoni të dezinformoheni nga mediet e Beogradit zyrtar apo edhe ndonjë medie në Kosovë që me vetëdije u shërben atyre apo pa vetëdije bie pre e tyre.

Orët e ditët e javët në vijim mund të jenë sfiduese e problematike. Po përballemi me nacional-shovinizmin serbomadh që e njohim mirë. Do të punojmë ditë e natë, do të jemi në krye të detyrës, për juve si qytetarë dhe për Republikën tonë demokratike. Dhe, së bashku arrijmë të ngadhënjejë rendi e ligji duke i vendosur ato në çdo cep të vendit” – tha Kurti. ©LAPSI.al


12 Comments

 1. I gjati me heshtjen domosdo mbeshtet vellain e tij. Se cili eshte vellai ketu, cmenduri ta mendosh, po keshtu e coi punen.

 2. ANDI BUSHATI ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA TALLEN KEQ ME YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE BATON HAXHIUT

 3. Paske more zemer nga udhetimi ne amerike, se vetem me koken tate as kaken sben. Te paska fry amerikonet me duket, Bideni apo Blinkeni?

  1. Albin Sorra po shkakton pikërisht tani konflikt kur bota po merret me të tjera gjëra të rëndësishme.shkurt muhabeti këlyshi Sorrosit Albin Sorra do shkaktojë luftë me Serbinë

 4. Ne kete konflict Serbian- shqiptar te jesh me miloshevicin junior eshte me shume se tradheti Turp per komentuesit qe shkruajne shqip. Dhe dicka tjeter per te djathtet shqiptare qe shajne Biden e qeverine e tij ne mediat ( qe nuk dua ti permend) e ngrene Trumpin apo Grenelin .Shihni mire se me ke jane . Serbet mezi po presin qe te vije ai ne pushtet dhe dhe veriu i Kosoves do te jete Serbi. Thirrini arsyes vellezerit e mi, pa tifozeri,gjykoni pa inate, interesi i shqitarizmes te jete i pari

  1. Ik mer pall kari në kohën e Trump stati asnjë të shtene në gjithë botën ZERO konflikte të armatosura, zhduken ISIS-in detyroi Vuçicin që të njihte nga ana tregtare Kosovën pra e lidhi me marrëveshje, kurse Kurva PLAKË Sorros me çunin pederast Alexin e kanë kërkuar ndarjen e Kosovës me kohë dhe Blinken është putana e Sorrosit, me thjeshtë se kaq ska ku të vejë!

 5. Ore nuk jemi budallej, Albin, Vjosa dhe te gjith politikanet e KOSOVES kujdes. Mos prisni ndihm nga Shqiperia sepse ai qe eshte ne qeveri eshte me vllaun vucic.
  Vucic ka mare ok nga Blinken per destabilizimin e KOSOVES gjeopolitika Botrore ka ndrishuar nuk eshte me ne favor te KOSOVES te shohim Europa nje shpres e vogel.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.