• |
ide | kryesore

Grenell: Joe Biden nuk e di se çfarë ndodh në Kosovë

-Instant, Lajme, Të fundit

Ish-emisari special për dialogun Kosovë-Serbi, anëtari i Partisë Republikane në SHBA, Richard Grenell, ka thënë se ka informata brenda Shtëpisë së Bardhë, bazuar në të cilat, presidenti Joe Biden ende është i pa njoftuar për zhvillimet në Kosovë.


Duke cituar një zyrtar brenda Këshillit për Siguri Nacionale të Shtëpisë së Bardhë (NSC), Grenell tha se edhe shefi i NSC-së, Jake Sullivan, nuk është i interesuar të trajtojë ngjarjet e tensionuara të cilat ngjanë të dielën në veri.


Sipas Grenellit, vetëm disa zyrtarë të nivelit të ulët në Shtëpinë e Bardhë janë duke e trajtuar situatën në veri të Kosovës.

“Një zyrtar karriere i Zyrës së Këshillit për Siguri Kombëtare (NSC), sapo më tha që Joe Biden nuk është informuar ende për zhvillimet Kosovë-Serbi dhe Jake Sullivan nuk ka kohë për t’u angazhuar plotësisht në këto zhvillime – kështu që ai po e lë trajtimin e kësaj çështje në dorë të nivelit më të ulët të zyrtarëve”, tha Grenell.

Menaxhimin e situatës në veri të Kosovës, Grenell e quajti “një tjetër gabim” të administratës së Joe Biden. /Express/


9 Comments

 1. Po ky kujton se eshte me Konserv-ator. Se lexhenda berish.
  Ore grenell, ti ke pak koh si i till.
  Kurse berisha ka qen qe ne vitet 60 kur erdhi ne tr.

  1. Skeni faj, ju ka ardh dita qe kur gjithe kalamajte e Byrose politike te marin gjak ne vetull per Ameriken😉🖕

 2. Kur Grenell luftoi per ndarjen e Kosoves, te gjithe menduam se i bente nder shefit te tij dhe per ta paraqitur marreveshjen gjysmake ne dy karrike te Vucicit me Kryeministrin rishtar te Kosoves, si sukses te Trampit ne Ballkan e marketing per fushaten presidenciale.

  Por me cfare shohim e degjojme sot Grenell paska nje hall personal ne Ballkan, ndaj vazhdon turet “turistike” ne Beograd e Shqiperi.

  Ndoshta lobist i serbeve atekohe per ndarjen e Kosoves apo “shkembim territoresh”, sot nuk flet per Hashim Thacin ne Hage, por vazhdoka punen privatisht per projektin e vjeter.

  Tashme jo per detyre shteterore, Grenell i fut Kosoves thiken pas shpine me deklarata ne media edhe pse shume larg Shtepise se Bardhe per te ditur te verteten.

  1. Mjaft se na hapet barkun me kete . Me vjen keq qe disa portale te djathta qe une i lexoj i jepnin shume hapesire trumpistve pa gjykuar interesin tone si komb vetem se ishin gjoja te djathte apo flisnin kunder sorosit.Ky Gerneta rrezoi qeverine e ligjshme kosovare vetem 50 dite ne pushtet, dhe jo vetem ky deshen te ndajne Kosoven per interesat e tyre . Jo cdo i djathte eshte i mire sic dhe thuhet shprehja Jo cdo gje qe shkelqen eshte flori

 3. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLEN KEQ ME YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  BATON HAXHIU JA FUT KARIN NE BYTH RICHARD GRENELL-it KURSE YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE FRROK CUPIT

 4. Po ky bythqimi nga e di se cfare ndodh ne Kosove.?
  Apo ka degjuar dicka ne Gay Pride Parade ne Beograd.
  Ik o pede, meru me punet e bythes se nuk je askushi ne politike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.