• |
ide | kryesore

Marrëveshja me Rusinë/ Largohet nga Ukraina anija e parë e ngarkuar me grurë

-Instant, Lajme, Planet

Anija e parë që transportonte grurë është larguar nga një port ukrainas sipas një marrëveshje historike me Rusinë. Zyrtarët turq dhe ukrainas njoftuan se anija u largua nga porti jugor i Odesa-s herët në mëngjesin e sotëm. Rusia ka bllokuar portet e Ukrainës që nga shkurti, por të dyja palët ranë dakord për një marrëveshje për të rifilluar dërgesat. Shpresohet se marrëveshja do të lehtësojë krizën globale të ushqimit dhe do të ulë çmimin e drithit. Në një deklaratë të lëshuar përpara nisjes së anijes, Turqia tha se anija me flamur të Sierra Leone do të ankorohet në Liban, duke shtuar se dërgesat e mëtejshme janë planifikuar gjatë javëve të ardhshme.


Qendra e Përbashkët e Koordinimit në Stamboll, e krijuar sipas marrëveshjes, tha se anija po transportonte rreth 26,000 ton misër dhe pritet të mbërrijë në ujërat turke për inspektim më 2 gusht.


“Sot Ukraina, së bashku me partnerët, ndërmerr një hap tjetër për të parandaluar urinë në botë”, shkroi në Facebook ministri i Infrastrukturës së Ukrainës, Alexander Kubrakov.

Zhbllokimi i porteve do të sigurojë të paktën 1 miliard dollarë të ardhura nga këmbimi valutor për ekonominë dhe një mundësi për sektorin e bujqësisë që të planifikojë vitin e ardhshëm.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.