• |
ide | kryesore

Tensionet në veri të Kosovës, Osmani flet për BBC: Serbia po ndihmohet nga Rusia

-Instant, Lajme, Të fundit

“Serbia po ndihmohet nga Rusia për sulmet në veri të Kosovës”, kjo është deklarata e presidentes së Kosovës gjatë një interviste për BBC.


Osmani ka thënë për BBC se tensionet në veri të Kosovës po përshkallëzohen dhe se Serbia është nxitur nga Rusia për një kohë të gjatë, për të tentuar përshkallëzimin


“Serbia po ndihmohet nga Rusia për sulmet në veri të Kosovës”, kjo është deklarata e presidentes së Kosovës gjatë një interviste për BBC.

Osmani ka thënë për BBC se tensionet në veri të Kosovës po përshkallëzohen dhe se Serbia është nxitur nga Rusia për një kohë të gjatë, për të tentuar përshkallëzimin e situatës në Ballkanin Perëndimor.

“Gjithmonë iu jemi përgjigjur pozitivisht thirrjeve për dialog. Nuk jemi larguar asnjëherë nga tavolina e dialogut. Me nënshkrimin e marrëveshjes së reciprocitetit në po i respektojmë të gjitha pikat e marrëveshjes së nënshkruar në Bruksel. Duhet pasur një qëndrim shumë të qartë ndaj Serbisë, e cila po luan në duart e Rusisë dhe është vend që nuk ka miratuar sanksione. Serbia në fakt po bën marrëveshje armësh dhe gazi me Rusinë.  Në dekadën e fundit që Vuçiq ka drejtuar Serbinë, por veçanërisht në muajt e fundit ku ata vazhduan t’i mbështesin strukturat ilegale në veri të Kosovës të cilat përbëhen nga bandat kriminale. Nëpërmjet tyre dhe duke i manipuluar, ara janë duke e mbajtur pakicën serbe që jeton në Kosovë peng të këtyre politikave të gabuara ”, ka thënë Osmani për BBC.


6 Comments

 1. Zonja Osmani ju kini te drejt, ni shqiptar me banim ne surel mendon ndryshe nga ti…? Besa edhe shum te tjere ne shtetin tuaj njejt mendojn si sheiku i surelit…!!! Bie fjala mediat pa dallim kritiken e kan per qeverin Kurti dhe per ju si presidente, eshte per tu quditur qe nuk degjon nje kritike per shtetin serb edhe pse 1000 femij i vrau. Ndoshta ka depertu paraja serbo sllave te shum media, analista, dhe opozitar,? Nryshe nuk mund ta spjegosh ku eshte shkaku qe gebelsi serb rrin i qete pa ndoni akuze, apo kritike ne tv tona, besa njejt edhe ne shtetin ame…!

  1. Ke te drejte. Ne Kosove ish pushtetaret kane kapur cdo gje, qe nga gjykatat , administrata, e natyrisht deri te media ku kan piken e dobet. Dhe ato media mendojne qe duke nxjerr Albin Kurtin apo Vjosen keq kudo (pavaresisht edhe kur edhe ne lidhje me serbet) mendojne t’i ulin pike, e pastaj te ngrihen partite e tjera opozitare. Sepse kjo eshte shpresa e tyre e vetme qe te gerryejne mbeshtjetjen mbarepopullore qe gezojne Albini & Vjosa. Por gjithashtu eshte shume e vertete qe shume analiste ne Kosove jane te blere nga serbet, kete e di gjithe Kosova.Ai qe flet per percarje brenda Kosoves, apo Kosove Shqiperi, ai qe edhe ne situata si dje, nuk rreshtohet me qeverine e shtetit te tij por del kudnra, duket ashiqare qe merr pare nga lloj lloj dore(lloj lloj dore dmth edhe nga organizata, shtete jo mike, por nganjehere dhe mike)….. Kurse ky komentuesi me poshte e paska te sigurte bileten per ferr,sepse nuk i perqeshet pamja e jashtme kurkujt,aq me pak nje femre

 2. Lopa qe ben pulatike.
  Mjere serbet nga kjo Lope stratege.
  Kane dhi gjak nga frika..
  Amerikonet u habiten me njohurite qe kishte hippopotamus ne lemit e asgjeje.

 3. Sic keni ju amerikonin serbet kan rusin kjo sdo as men as kalem mi kare.
  A ishit me dt 26 ne washington dc dhe sa u kthyet filloi “recipticiteti”…kush ju shtyu sipas llogjikes tuaj..j bje qe tju perdori amerikoni sic po perdor ukrainen. Legena te shitur kukulla te mjera..

 4. Vjosa , ashtu si dhe Albini, shume mire bejne qe ne kohen kur gjithe bota e ka vemendjen tek Ukraine-rusi,te mos lene vend, media te huaj, takim, mundesi pa shfrytezuar rastin per ta paraqit Serbine si pjelle ruse ne Ballkan qe po shkakton konflikte kudo me shumicen e shteteve fqinje te saj. Ky rast nuk vjen shpeshm apo nuk vjen me, prandaj o tani o kurre, te shembim Serbine,edhe nqs smundemi ushtarakisht tani(se spo na lejojne as miqte) te pakten ne ato fusha ku mundemi. Por jo vetem ta disktretitojme dhe tia heqim masken per tia nxjerr fytyren e vertete vrastare dhe filoruse, por njekohesisht te kerkojme arme. E di qe si shqiptare sna lejon fytyra qe te duket sikur po lypim(arme/pare), por jo ka menyra te ndryshme te kerkimit te armeve, parave dhe investimeve. Rasti i Ukraines duhet te na hapi syte, dhe sidomos menyra se si ata me insistimin e tyre duke kerku sa me shume arme, arriten te marrin me dhjetera miliard dollare deri tani. Vetem keshtu mund ta bejme fituese ushtrine tone brenda pak vitesh ndaj ushtrise serbe , ndryshe me buxhetin tone, eshte shume e veshtire

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.