• |
ide | kryesore

Tragjedia e Himarës, skafi me flamur të Rilindjes

-Instant, 1, 2, Arkiva, Ide

Në tragjedi të përmasave të tilla si ajo e së martës në Himarë, ku faktet dhe përgjegjësitë janë të qarta, ndonjëherë të duket e tepërt t’i përsëritësh atu. Në vorbullën shpërthyese të revoltës, patetizmit e protagonizmit masiv, kujdesi për të mos e kaluar masën në raste fatkeqësish bëhet edhe më i madh. E nëse për qytetarët ky sens mase tronditet pas ngjarjevetë tilla, për qeverinë, përgjegjëse për sigurinë e tyre, ai duhet të respektohet me përulësi dhe përgjegjësi.


Por çfarë ndodhi 24 orë pas ngjarjes tragjike në Potam të Himarës? I kapur në një krim, që nuk fillon e as mbaron tek skafi i policit të Rilindjes, kryeministri Rama, me një pandjeshmëri emblematike, nisi refrenin e tij të shpifur të akuzave ndaj opozitës dhe medias. Me një fjalor që të shkaton trazira në stomak, figura e Rilindjes, zbriti vetë nga skafi i krimit dhe ngjiti aty Berishën, Metën, gazetarët, qytetarët… Ata kanë faj që në 10 vite të qeverisjes së tij, çdo sezon turistik përsëriten tragjedi që në një vend normal janë të paimagjinueshme.


Pas figurës së Rilindjes, kolonia e veglave mediatike filloi fushatën e relativizimit të krimit. Ngjarje të tilla ndodhin kudo, në det është e vështirë të ruash sigurinë, në kohën e Berishës janë vrarë njerëz, Ilir Meta ka qënë spiun, etj, etj. Paralelisht me relativizimin, u ndez edhe makineria zyrtare e propagandës. Ministra që hidhen në aksion, lajme e kronika për 130 gomone e jetski të sekuestruara brenda ditës, shkarkimi i drejtuesve të policisë në Vlorë dhe kulmi u shënua me drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, Gledis Nano, që në stilin veliaj-balluku doli të bëjë deklaratë me molin e Himarës në sfond, ku dalloheshin uniformat e policisë medemek në punë, dhe i kthyer nga drita e diellit për të patur një imazh sa më të arrirë për kamerat.

Dhe në këtë mjedis të helmuar, shfaqet figura e Rilindjes që pa pikë droje dhe turpi shpalos qëndrimin e tij plot me gënjeshtra. Sezoni më i qetë dhe më i sigurtë turistik deri në ngjarjen e djeshme, thotë kryeministri pa u skuqur, kur dy javë më parë vetëm fati e shpëtoi një çift që u fluturoi gomonia mbi kokë në bregun e Jalës. Pa përmendur dhjetra incidente të tjera e  humbje jete, pikërisht për shkak të mungesës së sigurisë. E sikur të mos mjaftonin gënjeshtrat e drejtpërdrejta, kryeministri gjen rastin që tragjedinë e një familje ta përdorë në mënyrë neveritëse për të goditur kundërshtarët politikë dhe për të bërë propagandën qorre të “Shqipërisë kampione rajonale të turizmit”.

Tragjedia e Himarës/ Përsetë e shpërthimit makabër të Ramës

Rasti i Himarës bind edhe më shumë se tashmë Edi Rama është i dënuar ta mbyllë jetën e tij politike mes gënjeshtrës, propagandës dhe pamundësisë për të bërë diçka të mirë për ktë vend. Ai ngjiti në skaf Berishën dhe Metën sepse nuk mund të pranonte që autori i tragjedisë është një prodhim tipik i regjimit të tij. Një zyrtar i shtetit, që paguhet me taksat e shqiptarëve për t’i shërbyer Rilindjes. Ai është pasqyra e një regjimi ku dhe ministri i Brendshëm kishte licensë për skaf dhe për bashkëpunim me trafikantë droge, ku bandidët dhe shefat e policisë hanë e pinë bashkë dhe ndajnë plaçkën e zgjedhjeve, ku oficerë me uniformë përfshihen në skandale zgjedhore dhe u premtohet ngritje në detyrë, ku kriminelët kontrollojnë qytete,  marrin tendera e vënë nën urdhëra policinë sepse i shërbejnë figurës së Rilindjes ditën e zgjedhjeve.

Kryeministri do të vazhdojë të na tregojë përrallën e Shqipërisë kampione në turizëm dhe vampirëve politikë e mediatikë që po e sulmojnë atë, por ngjarja e Himarës është realiteti i degradimit të një shteti. Mjafton të pyesësh banorët atje për të kuptuar se kush janë kampionët që kanë marrë licensë për të betonizuar jugun, kush i ka hotelet, restorantet luksoze, skafet e gomonet pa leje. Madje edhe kush i ndan e kush i merr hapësirat për plazhe private. Të gjitha lidhjet, politike apo kriminale, të çojnë te organizata e Rilindjes.

I vetëdijshëm për këto, kryeminstri nuk mund të sillej me përulësi e ndjenjë përgjegjësie pas tragjedisë së të martës në Himarë. Ajo është pasojë e një sistemi të çthurrur që motivohet vetëm nga etja për të fituar dhe që ka arkitekt vetë Edi Ramën. Prandaj gjithnjë e më shumë kryeministri do ta lëshojë gjuhën e mëndjen me shpresën se një ditë do të na bindë të gjithëve të shohim atë që do ai dhe jo atë që kemi përpara syve. ©lapsi.al

65 Comments

 1. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA:POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JAFUT KARIN NE BYTH DRITAN HALE’s CAR BOLES BOLINO,FRROK CUPIT ,MUHAMED VELIUT,KOL SALLAKU SKYPE,BATON HAXHIUT DHE VELLAIT TE KIMETES NGARRUGA E ELBASANIT

  1. Nuk ben genjeshtra a propagande kryekerma, por mohon diten per diell.
   Mohon me taktiken mbrojtja me e mire eshte sulmi.

 2. ANDI BUSHATI,ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA E PYESIN YMER GELBAZA KELLIREN …KUR E KENI FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT..? thotë:

  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT,YMER PO TE MBAN GOJA ERE MUT BYTH FARE PRANDAJ NUK TE OFROHET KURR KURR KURR NJE FEMER AFER SE E QELBE SI NJE ZAGAR I FRUSTRUAR DHE MJR QE JE

   1. Armand ja ke qendisur mire, por koleget e tu gazetare heshtin dhe relativizojne fatkeqisite qe organizara kriminale e rilindjes po i sjell vendit. Ky rregjim duhet shporrur me pahir, ndryshe rregjimi mafjoz nuk ndalet.

 3. YMER GELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN-INCEST NE FAMILJEN E EDI RAMES PO VAZHDON..ZAHO….? thotë:

  ZAHO NUK ESHTE I ALEXANDER VUCIC POR GREG KRISTAQ RAMES

 4. GREG KRISTAQ RAMA TALL TRAPIN ME ZAGARIN E MJERUAR SHQELMUAR DHE FRUSTRUAR SEXUAL YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH MUHAMED VELIUT BLEDI MANES ,MILIAM ZEKES DHE FRROK CUPIT

 5. Shkullaku si gjithnje realiste dhe i arsyeshem

  Kjo eshte qeveri katile dhe kriminele keshtu do njihet ne librat e historise mbas 50 vjetesh.

 6. Shqiperia
  nuk ka asnje plazh me flamur blu,
  nuk ka asnje resort te mirefillte turistik( kapanonet e betonit ne dhermi nuk klasifikohen si objekt turizmi),
  nuk ka infrastrukture automobilistike qe ti sherbeje dhe ndihmoje turizmit,
  nuk ka siguri per qytetaret e vet e leje pastaj per turizmin,
  nuk ka baziket si uje dhe drita,
  nuk ka menaxhim mbetjesh dhe dergjen rrugeve sepse do vidhnin me inceneratoret,
  nuk ka objekte kulturore se edhe ato pak qe kan kane ngelur po shkaterrohen,
  nuk ka kanalizime se po ti afrohesh detit ne cdo zone te Shqiperise nuk shpeton pa degjuar aromen e ndonje kanali te ujerave te zeza qe derdhet ne det,
  etj etj

  Turizmi kampion ne Shqiperi eshte te piqesh ne shezllon si dose dhe te hash si derrat ne pseudorestorante me ushqim skandaloz e ne fund te te bejne fertele horrat e krimit ose policise.

  Normalisht nje shtet normal me kaq shume ngjarje te zeza me skafet do i kishte pezulluar minimalisht per kete vit.
  Por jo! Duhen per te korrat e ketij viti…

  Pa llogaritur mungesen totale te ndjeshmerise dhe pergjegjesise, por kur nuk e ka i pari ketij vendi sigurisht qe nuk do e kene as ato me poshte, fryma e horrit e arrogances vjen nga lart posht e perplaset te qytetaret.

 7. ANDI BUSHATI E SHURROJ NE SURRAT YMERIN PER TI ‘’NDIHMUAR’’ PER TJA LARE GJUKUN NGA SURRATI thotë:

  KURVE SHQELMUAN CUNAT PROBLEMATIK TE PAGUAR NGA EDI RAMA YMER GELBAZA KELLIREN

 8. Ike mando futi nej tas dhall se na ke ca karin dhe ti paketo ripaketo te njejtin shkrim na sjell cdo jave, me titull tjeter. Hajdar

  1. Ehh tirons, ti vetem nje got vorka do dhe ca kokra ullin. Kaq di ti. Ke hall se po e hoqen ramen nuk do pish dot rraki. Te ishte per ju tironsit akoma shtepite me qerpiç do i kishit, morracak qe prisni te hani nga grate.

   1. Kot merresh me ate mut, nuk eshte tirons, eshte katundar qe turperohet per origjinen dhe kujton se me emer te zgjedhur nga ai vete do ta fsheh katundarllikun

 9. YMER PSE KUR MASTUBON NGA KARI TE RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT?

 10. ANDI BUSHATI DHE FATOS LUBONJA TALLEN KEQ ZAGARIN E MJERUAR SHE SHQELMUAR YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT DRITAN HALE’s. FRROK CUPIT ,MUHAMED VELIUT DHE YLLI PATES

 11. 400 të vdekur në vit ka Italia nga mbytjet apo aksidentet ujore; disa herë më shumë se Shqipëria e krahasuar për frymë popullsie, por askush nuk merr arkivolet të shkatërrojë vendin. Njeriu që la 3.700 të vdekur në mandatin e parë dhe një shtet të shkatërruar, nam i cili do të na shoqërojë edhe në 100 vitet që vijnë; njeriu që bashkë me familjen hodhi në erë 26 shqiptarë në Gërdec dhe vrau 4 veta në mes të bulevardit,shkul Llaku do te fitoje klikime duke u mar me ramen dhe e kthen para mbrapa,rreklam me te mire pa para ske ku gjen o shkul Llak

  1. Po ku dilni si morat ju, qe po ju ben pak verejtje qeverise dilni me te dhena, statistika cka ndodhur neper bot. Sedi nga e nxorre kete 400 vete te vdekur ne vit ne Itali, po mos ngaterro mbytjet si aksidente e i mjere, po flasim per vrasje femijesh.
   Sa fare e keqe qe jeni, qe kerkoni te justifikoni cdo qelbesillek qe ben i gjati. U shofte fara e juaj.
   Fare e keqe.

   1. Ky pisi mavi ket postim e poston gjithandej ne forume gazetash keto dite te fatkeqesise. E pash postuar te gazeta Dita.
    I bie te jene formulime te gatshme nga zyrat e ministrise propagandes e luftes se informacionit ne Tiran. Mos u merrni me to.

 12. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLEN KEQ ME YMER GELBAZA KELLIREN DHE DRITAN HALE’n thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH DRITAN HALE’s,FRROK CUPIT,car BOLES,MUHAMED VELIUT DHE ALEXANDER VUCIC

 13. ANDI BUSHATI ARMAND SHKULLAKU,FATOS LUBONJA KANE NJE PYETJE PER YMER GELBAZA KELLIREN-YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT?! thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA E DO BYTHEN E FRROK CUPITE MUT DHE LESH TE THINJUR

 14. nqs do e mbanit mend surratin e shtrember te ardian veliut, tek fliste me dialekt “a mundet nje nene e tille, te kete femije te mire” , si edhe nqs nuk do ta harronit “pistoleten” e te ndjerit Klodian Rasha, si edhe reagimin e shtetit per keto dy turpe, nuk do habitej njeri per maskaramin e engjellit te vogel ne det

 15. Politikë me vdekjen e një fëmije, nga njeriu që ka mbi kurriz një mal me vdekje,agjenti spiun bisturia salih metaj

  1. Ty te qifshin gjithe fisin o fare e keqe. Cdo gje qe ben ky mortja i gjate keto vromat mavi shkruajne cfare ka bere saliu. Hahahha
   O rrac e keqe

 16. O Shkullaku , nuk merr vesh me fjale nje njeri qe nuk pranon sikur nje gabim te vetem . Nje njeriu qe nuk dine te thote “Mea culpa” eshte e kote qe ti flasesh , ta beshe rezile apo ti beshe temena . Ai njeh vetem forcen dhe me forc duhet larguar . Prandaj mos u merrni me fjale me te por duhet vepruar menjehere se ndryshe e shaterroi ne menyre te paktheshme shqiperine ky qen bir qeni . Ne kulmin krizes turistike qe perveç kesaj edhe e mbushur plot me horrore ai lavderon dhe e quan kete sezon si me te suksesshmin . Tani a kane me vlere fjalet ? Ne kulmin e pakenaqesive per rritjen e çmimeve te naftes dhe te ushqimeve baze , ai bene nje tender 1.15 miliar euro .
  Ne kulmin e varferise ai kerkon perseri te vjedh . A e dini ju qe ky tender eshte i parazgjedhur ? Bejeni itinerarin e ndertimit te kesaj rruge dhe do shikoni qe jane bere gati kantieret e ndertimit . Ku e dine keta se kush do ta fitoje ? Me kete pleher ne krye ky vend po shkon drejt gremines dhe nese ju merreni akoma me fjale eshte e kot gjithçka . Ashtu siçthote edhe i madhi Lubonja , aty ku nuk ze vend fjala vepron palla .
  Prandaj lerini teorite pior veproni sa me pare se ndryshe ky vend vajti per dhjame derri .

 17. Duhen krijuar sa me pare grupet anarshiste . Vetem druja dhe dhuna bene fajde me keto specie te ndyra te rilindjes qe per pushtet jane kail ti vene flaken gjithe shqiperise , e te vrasin kedo qe eshte kundra .
  ANARSHIST ku jeni????????? Vendi ka nevoje , o sot o kurre

 18. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PLAZHIT NE HIMARE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH KOL SALLAKU SKYPE MUHAMED VELIUT FRROK CUPIT EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

 19. Sali Berisha e Ilir Meta kanë shtrënguar sërish duart, të shoqëruan nga enturazhi i ri. Qesharake ose jo, gjykojeni vetë. Por janë po të njëjtët që qeverisnin bashkë kur vranë katër protestues me pushkë. Jo me skaf!

  Pasi i vranë, njëri i quante horra agjentë me çadra pistoletë, e tjetri kokëpalarë!

 20. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLEN KEQ ME SKENDER MINXHOZIN SE PO JA FUT KARIN NE BYTH YMER GELBAZA KELLIRA HAHA HAHA thotë:

  YMER GY KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH SKENDER MINXHOZIT DHE FRROK CUPIT

 21. Armina Mevlani: S’e dija fare se kush ishte Shkëlzen Berisha. Më pëlqeu nga pamja që në momentin e parë,shpellkare te spiuneve salih metaj lexoni dhe mesoni nga Karmina e zenit qe po lumturohen duke shijuar plazhet e jugut dhe nuk ja ndjen fare per aksidentet qe ndodhin neper shqiperi,kurse spiuni salih metaj ben politike me gjakun e nje femije

 22. ANDI BUSHATI TALET KEQ ME YMER GELBAZA KELLIREN SE YMERI JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT HAHA HAHA thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT KURSE ZENI BABIT JA FUT KARIN NE PIDH ARMINA MEVLANIT HAHA

 23. o shkullak Do vdesesh si qen i rrahur i Salih Shpelles ! Nje aksident po mundoheni ta ktheni ne politike po askush nuk ju degjon o kar me zile pervec shpellareve qe shpresoi se Salih Non Grata do vij prap ne pushtet qe keta te vjedhin e vrasin si me pare Ptu rrace e shkerdhyer malokesh

 24. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT ALEXANDER VUCIC DHE EDI RAMES-PRANDAJ I MBAN GOJA ERE BYTH MUT QELBESIRE thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN ME BYTH FRROK CUPIT MUHAMED VELIUT DHE CAR BOLES BOLINO

 25. ANDI BUSHATI ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA DHE ALBIN KURTI TALLEN KEQ ZAGARIN E MJERUAR YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT JU DHE SPARTAK NGJELA..?’

 26. Raporti i DASH “masakron” Berishën, i kujton sulmin ndaj selisë së PD dhe vrasjen e 4 protestuesve më 21 janar,shkulLlak beje ndonje shkrim per dokumentat e spiunit agjent te sigurimit salih metaj,por ti buburrec nuk ke bythe te shkruash sepse vilen 560 mije euro ta marrin dyshja salih metaj

 27. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE SPARTAK BRAHOS-PRANDAJ YMERIT I MBAN GOJA ERE BYTH MUT QELBESIRE FARE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT CAR BOLIT BOLINO EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

 28. Me 130 km/h/ Infermierja kalon me të kuqe dhe përplaset me makinat, vdesin 5 persona,xixa dil protesto ose shko shkerdhe motren mamin dhe vajzen ne shtepi

 29. Kjo është një praktikë që Berisha e ka përdorur në vitin 1991 kur rrëmbyen katër arkivolë dhe rrëzuan shtetin. Që nga ajo ditë Policia nuk e mori më veten.

  E kanë bërë në 98-ën kur me arkivolin e Azem Hajdarit sulmuan dyert e Kryeministrisë; e kanë bërë sa herë ndonjë kriminel vritej në përpjekje me forcat e rendit duke e shpallur hero të PD

 30. Po na ngjet me Kryeministrin, ashtu siç i pati ngjarë një fisniku gjerman me Nastradinin e popujve të Veriut, Til Ulenshpigelin. Pasi kishte mashtruar me qindra njerëz nëpër Saksoni, Ulenshpigeli ishte shpërngulur në Hesen, ku nuk ia njihnin ende bëmat, duke u shtirur si një piktor me famë botërore. Fjala i vajti ne vesh edhe Kontit të Hesenit, i cili u bë kurioz.
  I mahnitur nga lavdet që Ulenshpigeli i thurte vetes, Konti i ofroi të pikturonte të parët e tij në muret e kështjellës së madhe që kishte. Ulenshpigeli pranoi, por me dy kushte: 200 monedha ari parapagim dhe për katër muaj në kështjellë nuk do shkelte asnjë njeri tjetër, vetëm ai me dy ndihmësit.
  Për katër muaj, Til Ulenshpigeli hëngri dhe piu në kurrizin e Kontit pa bërë asnjë punë. Kur erdhi koha, që Konti të shihte pikturat, Nastradini shpiku një nga ato marifetet e tij.

  “Përpara se të hysh në kështjelle dhe të shohësh pikturat- i tha Kontit- duhet të dish diçka. Ata që janë budallenj dhe bastardë nga lindje jo-legjitime, nuk mund t’i shohin dot pikturat.”
  Konti u kënaq edhe më shumë nga kjo, pasi kështu do të kishte mundësi të zbulonte se kush nga fisnikët e Hesenit vinin nga lindje të jashtëligjshme apo ishin budallenj. Hyri Konti në kështjelle dhe Ulenshpigeli po i tregonte punën e tij. “Ja madhëri. Ky këtu është stërgjyshi juaj me kalin e tij, këtu është gjyshi juaj kalorës në betejë e kështu me radhë”.
  Konti nuk shihte asgjë se aty nuk kishte asnjë pikturë. Mirëpo kishte frikë të thoshte që nuk i shihte pikturat se do ta merrnin ose për budalla, ose si bastard, që nuk e meritonte titullin e fisnikut. Ulenshpigeli mori paratë dhe iku, ndërkohë që të gjithë fisnikët që vizitonin kështjellën bënin garë kush të lëvdonte më shumë pikturat, që nuk ekzistonin, nga frika se mos i merrnin për budallenj.
  Kryeministri ynë piktor është në të njëjtin hall si piktori Nastradin. Pasi ka ngrënë për 9 vjet në kurrizin e popullit, ai duhet të tregojë pikturat e tij. Ata që nuk i shohin, janë ose kafshë politiko- mediatike, ose hiena që presin veç fatkeqësi për të ushqyer zjarrin e luftës politike.
  Fjala vjen, sezoni turistik i këtij viti ishte më i rregullti, më shembullori dhe më i sigurti. Madje jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë Ballkanin. Kush nuk mendon kështu, ose me keq akoma kush shqetësohet për pasigurinë në plazhe, është ose budalla, ose kafshë.
  Korrupsioni është ulur dhe nuk ekziston më. Kush shikon vjedhje në punët e qeverisë, është ose qorr, ose non-grata.
  Ekonomia është sot më e fuqishmja ndër të gjitha vendet fqinje. Kush flet për varfëri është ose tradhëtor i blerë nga armiqtë, ose tutkun.
  Por piktura simbol e Nastradinit tonë, kryevepra dhe krenaria e punës së tij, janë inceneratorët. Ashtu si pikturat e Ulenshpigelit, inceneratorët nuk ekzistojnë. Por kushdo që nuk i sheh ata, është i marrë, i verbër, idiot dhe më shumë se kaq.
  Pra, kushdo që nuk sheh përparimin e madh të Shqipërisë në çdo fushë e çdo drejtim, është një budalla ose i padenjë në rastin më të mirë. Në rastin më të keq, një çakall që ushqehet me vrasje.
  Nëse Fan Noli do të ishte sot mes nesh, me shumë gjasë atë bejten e famshme që i pat thurur Ahmet Zogut një shekull më parë, do ta kishte bërë pak më ndryshe.
  Rroftë Edi Rama, rroftë,
  Shakaxhiu i përparimit,
  Brez pas brezi u kujtoftë,
  Si stërnip i Nastradinit.
  Dhe këto janë gjëra normale. Ndodhin kudo në botë. Biles behen edhe filma apo jo moj skenderbuçe?

 31. Njëri ‘non’ grata, tjetri sigurims/ Një Akt amerikan për rajonin: Ja pse Berisha-Meta kanë përballë SHBA-në dhe jo Ramën,byroisti shpellkar i spiuneve agjent salih metaj ka filluar masterin per gjografi te universiteti i zenit te karmines

 32. YMER GELBAZA ARRESTOHET,POLICIA E KAPI DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT thotë:

  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT?

 33. E kjo parti, që logon e ka me gërmat PD që në cirilice janë gërmat RD, ka përdorur logon identike të partisë së Sali berishës, i cili e riktheu sapo zaptoi selinë e PD-së pas zgjedhjeve të pjesshme të 6 marsit.

  Ky fakt ende nuk është komentuar nga mediat pranë Berishës

 34. Lista anglezë ka po ashtu 10 emra konkret kriminelësh shqiptarë me veprimtari në Angli në fushën e drogës dhe pasurive të palujtëshme, njërit prej të cilit i kanë djegur dhe letrat angleze me këtë rast. Janë rreth i ngushtë i Sali Berishës dhe mbartës emri për pronat e tyre. I kishit në oborin e SHQUP më 8 Janar, i keni pronarë të rëndësishëm në Tiranë dhe elementë të botës kriminale. Lidhjet shkojnë tek i biri i Sali Berishës, tek lidhjet e tij me industrinë e zezë të lojrave të fatit, dhe botës kriminale që vërtitet rreth tij dhe familjes së tij.

 35. Nga Lutfi Dervishi.

  Shoqatat e Turizmit në Shqipëri njëzëri e përshëndetën vendimin e bordit për të ulur çmimin e naftës me 1 lek dhe e quajtën lajmin më të mirë të sezonit. Tanimë, edhe Jugu i vendit që ka patur një sezon të vështirë, do të rigjallërohet. Me 1 lek më shumë në xhepat e tyre turistët vendas do të shpenzojnë më shumë.

  Më herët Banka e Shqipërisë, ndërsa përshëndeti vendimin e Bordit si një vendim historik me implikime pozitive në spiralin e pritshëm të rritjes ekonomike, bërë një sqarim të detajuar në një përpjekje për të mos mbiçmuar lekun dhe për të mos e dëmtuar më tej euron dhe dollarin.
  Deri dje kur flisnim për 1 lek, sqaroi një zyrtar i Bankës, kishim ne mendje monedhën me peshë 3.00 gr, me diametër 18 mm, me formë të sheshtë që është prej materiali përzierje baker-zink (çelik i veshur me baker) dhe që është në qarkullim në Shqipëri prej vitit 1997. Por sot me vendimin e Bordit të Transparencës, flasim për një monedhë që merr vlerën e arit të zi. Sot motorrët e ekonomisë shqiptare janë vënë në lëvizje dhe janë gati për një hop cilësor.”
  “Kjo është shenja më e sigurtë se ne tani po dalim nga kriza që ka kapur gjithë botën. Për këtë arsye qeveria tërhiqet nga paketa e dytë mbështetëse që kishte planifikuar për pensionistët dhe bizneset, sepse thjesht tani nuk është më nevoja. Ky lajm i bordit, – tha një zëdhënës i qeverisë- është edhe një shuplakë për opozitën që na është qepur me gurë në trastë dhe na ka bërë për një lek në sytë e shqiptarëve”.
  Agjencitë turistike raportuan për një lum kërkesash për të ardhur në Shqipëri! “Nuk ka më dhoma të lira deri në fund të shtatorit” – tha kryetari i shoqatës së agjencive turistike!
  Konfindustria e cilësoi lajmin si ogur të mbarë për ekonominë e vendit dhe një garanci më shumë për investitorët e huaj që pritet të vërshojnë në Shqipëri.
  “Klima e biznesit e rënduar nga konflikti i tejzgjatur politik, dhe akuzat krejt të pabaza për korrupsion në çështjen e incineratorëve, është përmirësuar në nivelin e vendeve nordike”.
  Turistët e ndodhur në Shqipëri, kryesisht nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut, me të mësuar lajmin se nafta është ulur me 1 lek, u dyndën në 1370 pikat e karburantit në gjithë vendin, duke bllokuar qarkullimin për disa orë. Bllokim të përkohshëm pati edhe në pikat e kalimit kufitar, pasi shtetas të vendeve fqinjë nxituan të furnizoheshin me naftë në Shqipëri!
  Tronditja që kaploi Shqipërinë u pasua menjëherë nga një tërmet i fortë në tregjet financiare dhe në vetë bursën e naftës. Euro dhe dollari pësuan rënien më të madhe karshi lekut që prej nisjes së luftës në Ukrainë. Për shkak të mbylljes së bursave aziatike, jeni japonez doli më pak i dërrmuar pas këtij vendimi befasues të Bordit të Transparencës.
  Çmimi i naftës në bursë ra 8.7 USD për fuçi.
  Komisioni Europian, G-7 dhe G-20 me një deklaratë të përbashkët, përshëndetën vendimin e Bordit dhe vlerësuan kontributin e ekonomisë shqiptare “në këtë kohë kur nga fronti i ekonomisë në përgjithësi dhe energjisë në veçanti marrim vetëm lajme shqetësuese.”
  Një burim i Komisionit të BE-së, në kushtet e anonimatit, pranoi se me këtë lëvizje Shqipëria “ka bërë aq sa për të hapur dhe mbyllur 15 kapituj menjëherë”.
  Vëzhguesit e jetës politike shqiptare nga Brukseli thanë se “1 lekshi” pritet që të ulë temperaturat e larta politike në vend.
  “Protestat që po planifikonte, shoqëria civile dhe partitë e opozitës tashmë mund të quhen të asgjesuara, dhe në anën tjetër, temë debati në ditët e nxehta të gushtit, pas vendimit historik të Bordit, nuk pritet të jenë më as zjarret, as skandalet e supozuara, as akuzat për korrupsion. Të gjithë tani do të flasin për 1 lekshin. Të jemi të sinqertë deri në fund, Shqipëria me këtë vendim na ka bërë për 1 lek”
  P.S. Me rastin e vendimit historik të Bordit të Transparencës, qeveria do të organizojë më 13 gusht një koncert madhështor në sheshin “Skënderbej” në Tiranë.

 36. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH MUHAMED VELIUT FRROK CUPIT DHE BLEDI MANES thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE ALEXANDER VUCIC

 37. Për 13 vite me radhë, nga viti 2009 deri në vitin 2022, Fatmir Mediu e ka zhvilluar betejën jo për të bindur drejtësinë për pafajësi, por për të mos lejuar gjykimin për rolin e tij si njeriu që bëri letrat e Gërdecit për llogari të Sali dhe Shkëlzen Berishës, të cilët po bënin biznes familjar me punishten e vdekjes.

 38. YMER GELBAZA JA FUT LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES,ILIR METES,ANDI BUSHATIT ,ARMAND SHKULLAKUT ,FATOS LUBONJES DHE ALBIN KURTIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH ADRIATIK DOBICIT ,CAR BOLIT,FRROK CUPIT DHE SKENDER KURVA MINXHOZIT

 39. SKANDALI/ Si e financonte LSI-në vëllai i Monika Kryemadhit përmes parave që merrte nga kompania e kolaudimit SGS me bekimin e Ilir Metës,xixa shkruaj per kete koke lopen e mones qe nuk ngopet me buke thate por do dhe mut salih metaj spiunet e shekullit

 40. Meta e ka akuzuar Berishën se ishte pikërisht ai që nxori Azemin në pritë.

  Ka dhe të tjerë në radhë të “sakrifikuar”, që nga ish kreu i SHIK Bashkim Gazidede, i cili mori me vete në varr të gjitha sekretet e Sigurimit të Shtetit dhe më vonë, pasi u shua nga një sëmundje e ngadaltë. Apo ish kreu i Kuvendit Pjetër Arbnori, ish kreu i grupit të PD Ali Spahia, ish ambasadori shqiptar në Malajzi Ferit Hoti, të cilët hynë për kontroll mjekësor në të njëjtin spital në Itali dhe dolën me arkivol, e deri tek Gramoz Pashko që u zhduk në det,foli xixa bythqiri i shpellkareve maloke te dyshes salih metaj

 41. natyrisht këtu nuk bëhet fjalë thjesht për rastin e Damir Fazliçit, që është dëshmia më e bujshme e trafikimit të vlerave monetare të krimit nëpërmjet qeverisë. Por edhe elementë të ushtrisë kriminale që quhen “çunat e Londrës”. Elementë që janë ushqyer nga ish-pjesëtarë të grupeve kriminale të priviligjuara, ish-punonjës të aparateve policore e të shërbimit sekret, e deri te “militantë skiftera”

 42. Për të çuar deri në fund mallkimin që ka prekur opozitën nga cinizmi i Sali Berishës për ta keqpërdorur atë për hallet e tij, ata që drejtuan sot opozitën janë gjithë figurat qesharake të shoqërisë civile të Berishës, d.m.th. militantët më qesharakë, dhe më të papranueshëm në opinionin publik.

 43. Alqi me babain, çfarë ka bërë më shumë se Monika me vëllain? Si financonte partinë vëllai i Kryemadhit përmes SGS me bekimin e Metës

 44. Koalicioni në kaos/ Meta po bën zëdhënësin e Balliut apo po i “rrëmben” Berishës shefin e organizimit në PD? Kreu i PL i poston fjalimin: Të lumtë Klevis….!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.