• |
ide | kryesore

Reagimet/ Shtatë raste kur Rama shmang përgjegjësitë si kryeministër

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Reagimet që erdhën pas ngjarjes tragjike ku polici me skaf i mori jetën vogëlushes Jonada Avdia, ishin pjesë e strategjisë së zakonshme të propagandës.


Si fillim u shkarkuan disa policë në Vlorë, pastaj një aksion për bllokimin e Jetski-ve, Gledis Nano shpërndau një mesazh nga plazhi ndërsa kryeministri Rama iu përgjigj kritikëve duke i quajtur “vampirë” të politikës dhe të medias.


Qëllimi: Të shuhet njëherë mllefi në rrjetet sociale dhe të harrohet zullumi pas tre ditësh.

Kush priste llogaridhënie dhe reflektim nga kryeministri Rama ose është naiv, ose nuk i ka ndjekur në vazhdimësi reagimet e tij.

Sepse Rama nuk mban kurrë përgjegjësi. As për firmën që hedh vetë, e jo më për një ngjarje të ndodhur larg në Himarë.

Lapsi.al sjell më poshtë 7 raste kur ai është protagonist në një çështje apo skandal dhe i shmanget përgjegjësisë pa shfaqur asnjë shenjë reflektimi. Episodet janë të shumta, por për të kuptuar mënyrën si i bishtnon Edi Rama rolit të kryeministrit mjaftojnë reagimet si më poshtë:

Për firmën tek inceneratorët

Ndër procedurat që i hapën rrugë projektit të inceneratorëve është edhe firma e kryeministrit Rama. I pyetur në komisionin hetimor nga Jorida Tabaku për dokumentin që ka firmosur vetë Rama u shpreh: “Firmat e mia? E di si vihen firmat e mia? Vijnë ato dosjet tak tak tak të gjitha kështu dhe unë firmos… pam pam pam pam.”

Me këto fjalë, la të kuptohet se as nuk e lexon fare se çfarë firmos. Për pasojë, s’ka si të mbajë përgjegjësi, apo të japë llogari për diçka që nuk e di, megjithëse e ka firmosur vetë. Ky është rasti më ekstrem i shmangies nga përgjegjësia, por nuk është i vetmi.

Për vjedhjen e të dhënave personale

Vjedhja e të dhënave personale për të paktën 910 mijë qytetarë të Tiranës dhe një përshkrim për bindjet politike të secilit, qe skandal që habiti të madh e të vogël. Partia Socialiste i vodhi të dhënat personale që ne ia kishim besuar shtetit dhe i përdor për fushatat zgjedhore, duke vënë nga pas edhe nga një patronazhist për qytetarët.

Por kryeministri Rama e gjeti një justifikim për t’iu shmangur përgjegjësisë: të dhënat nuk ishin konfidenciale. “Nuk bëhet fjalë për të dhëna personale, të themi konfidenciale që kanë dalë, por janë dhëna të organizatës së partisë, që nuk kanë lidhje me të dhënat personale dhe konfidenciale të shtetit” tha kryeministri, në pamundësi për ta mohuar skandalin.

Për deputetët dhe bashkëpuntorët që i futen në burg

Rama e ka hequr nga vetja përgjegjësinë e njerëzve që i emëron ministra, apo i përzgjedh për të qenë deputetë, kryetarë bashkie, apo bashkëpuntorë të afërt. Në rast se këta përfshihen në sherre, përplasje të armatosur, në skandale seksuale, në afera korrupsioni apo trafik droge, sipas tij “përgjegjësia është personale”.

Herën e fundit që e përdori këtë shprehje ishte kur u arrestua Alqi Bllako. “Nuk ka përgjegjësi kolektive dhe zgjedhjet e njerëzve në jetë, zgjedhjet me të cilën vendos të lidhësh jetën, zgjedhjet e njerëzve me të cilën bashkëpunon, bazohen mbi një sërë arsyesh, të cilat nuk prezumojnë për askënd se kush zgjedh është përgjegjës nëse i zgjedhur shkel ligjin” u shpreh ai pas arrestimit të Alqi Bllakos.

Për telefonatën e përgjuar me blerësin e votave në Dibër

Ndërsa prokuroria e Krimeve të Rënda përgjonte telefonin e Arben Keshin, një shef policie që blinte vota në Dibër u dëgjua edhe zëri i kryeministrit Edi Rama. Ishte vetë Rama që i kërkonte Keshit, të “arrinte objektivin”. Në përgjime të tjera, Arben Keshi dilte duke shitur dhe duke blerë vota.

Prap asnjë përgjegjësi për Ramën. “Është një sallatë e madhe fjalësh, por s’ka asgjë. Të zbardhin gjithë të vërtetën, lidhur me bisedën time, që e kam bërë dhe do ta bëja sërish” u shpreh ai, ndërsa relativizonte telefonatën me blerësin e votave.

Për taksat e larta mbi naftën dhe ushqimet bazë

Rritjen e çmimit të naftës dhe të ushqimeve, shqiptarët e ndjenë menjëherë në xhepat e tyre. Në rrjetet sociale u organizuan protesta që kërkonin uljen ose heqjen e disa taksave mbi naftën dhe uljen e TVSH për ushqimet bazë. Këtë të fundit, Rama e kishte premtuar në një nga fushatat e tij, si masë lehtësimi për shtresat e varfra.

Por përgjigjia që i erdhi protestuesve ishte një sulm propagandistik i gjithanshëm, sipas së cilit qytetarët duhet të kishin turp që protestonin në kohë lufte dhe nuk solidarizoheshin me Ukrainën. “Lërini makinat kur shkoni blini cigare” ishte përgjigjia e Belinda Ballukut, ndërsa Rama shkoi më tej dhe i akuzoi protestuesit se ishin në shërbim të Rusisë. Mbi çmimin e një litri naftë, rëndojnë 8 taksa dhe qeveria nuk lëvizi asnjërën prej tyre.

Për mungesën e rendit dhe sigurisë

Të gjithë policët kanë pasur një ndjesi çlirimi kur kryeministri i mblodhi në Pallatin e Kongreseve disa vite më parë dhe kur foli për shtimin e vrasjeve bëri një ndër deklaratat më të papërgjegjshme ndonjëherë duke thënë “kokat hëngshin”.

Me këtë devizë, vit pas vit janë përcjellë në heshtje përplasje të ashpra mes bandash kudo në Shqipëri, ndërsa Vlora, Shkodra, Tirana, Kruja, Durrësi, Elbasani, Fieri etj janë shndërruar në skena krimi, për të cilat askush nuk mban përgjegjësi.

Për korrupsionin dhe raportet e Transparency International

Raportet e Transparency International, Rama i lexonte me kujdes kur ishte në opozitë. Por kur TIA nxorri raportin e vitit 2022 që e uli ndjeshëm Shqipërinë në renditje, kryeministri i bishtnoi përgjegjësisë, duke vënë në dyshim profesionalizmin e atyre që hartonin raportet.

“Mua s’më interesojnë fare këto. I shikoj me shumë rezervë sepse janë raporte të cilat kanë shumë burime, metodologji kontradiktore etj. Sigurisht merret një perceptim, por nuk më interesojnë. Nuk merrem me këto” tha Rama, që kaloi në mohim total për të njëjtat materiale të cilave u referohej vetë kur ishte në opozitë.

Për rrahjen e militantëve të PD

Para fushatës zgjedhore të 25 Prillit, kryeministri Rama udhëtoi drejt Elbasanit, një nga qytetet me ngarkesën më të lartë të pasigurisë, për shkak të përplasjes mes bandave. Por gjatë vizitës së tij ndodhi një incident që i parapriu vrasjes së Pjerin Xhuvanit në Elbasan.

Një grup militantësh të PD-së e pritën me thirrjet “Rama ik”. Kaq u desh që grupi që shoqëronte Ramën të lëshohej me grushta dhe shqelma ndaj militantëve të PD, ndërsa policët rrinin dhe vëzhgonin. Pas ngjarjes, Rama nuk mbajti asnjë përgjegjësi, por e justifikoi dhunën duke thënë se militantët e PD i kishin provokuar njerëzit që e shoqëronin atë.

“Kjo rrugaçëri që del aty dhe nuk bërtet vetëm “Rama Ik” por edhem e librin e shtëpisë nuk janë qytetarë por rrugaçë” tha Rama, ndërkohë që të njëjtët personazhe u përfshinë në incidentin që u pasua me vrasjen e Pjerin Xhuvanit në Elbasan./Lapsi.al

42 Comments

 1. Lexuesi duhet të zgjedhë vëtë:
  1. I papërgjegjshëm?
  apo
  2. Politikan i aftë që të bardhën e bën të zezë?

  1. Lexuesi duhet të bëjë llogarinë se a janë 3 arsyet e Shabanit për të dhënë dorheqjen Edvin Rama, a janë nja dhjetë kryetarë bashkishë me të kaluar kriminale apo nja 1o ministra të tillë e disa dhjetra deputetë, a janë këto 7 arsyet që përmend Lapsi apo janë 7 të tilla në çdo muaj të qeverisjes së tij.
   Edvin Rama , pa i hyrë skandaleve korruptive pafund, thuajse të përditëshme, duhej të flakej tej si kryeministër thjeshtë për anormalinë e paraqitjeve të tija në publik, si për mënyrën prej alabaku të të folurit, ashtu edhe për mënyrëb e të veshurit, që nuk e sheh në asnjë kryeministër të vëndeve demokratike.
   Kam mbi 30 vite në emigracion në Europën perëndimore e sigurisht që ndjek jetën politike të vendit ku jetoj.
   Nuk më ka rastisur në këto tre dekada të shoh ne kanalet televizive europiane, që ndonjë kryeministër të dalë e të llafosë me orë të tëra i veshur si dordolec, duke u tundur e shkundur me gjithë trupin e gjymtyrët, duke kruajtur kokën para çdo gënjeshtre, duke sulmuar e ofenduar të gjithë, përfshi edhe mediat, duke përdorur fjalor banal seksist, e duke u mburur se ate e preferojnë të gjitha femrat, duke bërë deklarata idiote kur akuzohet për abuzime me miliona eruro, se unë nuk jam hajdut xhepash pasi jam i gjatë e bie në sy. etj.etj.etj.
   Edhe mund të gjesh ndonjë gjë të pazakonte tek sjellja e ndonjë kryeministri europian, por një figurë komplekse të metash e sjelljesh psikopatike si të Ramës, e kam gjetur vetëm në disa filma të arkivës historike për Hitlerin kur mbante fjalime.

  1. Shtate here,? PO 70,po 700,po 7000,,kelyshi bastard i kurves vetem pergjegjsi per shketerrimin e jetes se shqiptareve, por eshte i papergjegjshem, kur laderi i rruges rruges pergjgjsi ka vjedhjen per te ndenjur ne pushtet dhe tradhetine kunder vendit te tije! Qen si ky nuk ka ne bote!

  1. Fatkeqesirat ne krye te popujve i mbeshtet faktori nderkombetar. Huliganet hajdutet kriminelet qe kuptojne ket fakt kane te hapur rrugen per pushtet.
   Mos i bjer ne qafe popujve kot. E verteta eshte e thjeshte, s’ka nevoje per shkolle te madhe.

  2. I paemër 03/08/2022 te 22:22 – injorant je ti. Nuk ka popull injorant, por individe te vecante si puna jote qe jane raciste ndaj popullit te vet

 2. Lexuesi duhet të bëjë llogarinë se a janë 3 arsyet e Shabanit për të dhënë dorheqjen Edvin Rama, a janë nja dhjetë kryetarë bashkishë me të kaluar kriminale apo nja 1o ministra të tillë e disa dhjetra deputetë, a janë këto 7 arsyet që përmend Lapsi apo janë 7 të tilla në çdo muaj të qeverisjes së tij.
  Edvin Rama , pa i hyrë skandaleve korruptive pafund, thuajse të përditëshme, duhej të flakej tej si kryeministër thjeshtë për anormalinë e paraqitjeve të tija në publik, si për mënyrën prej alabaku të të folurit, ashtu edhe për mënyrëb e të veshurit, që nuk e sheh në asnjë kryeministër të vëndeve demokratike.
  Kam mbi 30 vite në emigracion në Europën perëndimore e sigurisht që ndjek jetën politike të vendit ku jetoj.
  Nuk më ka rastisur në këto tre dekada të shoh ne kanalet televizive europiane, që ndonjë kryeministër të dalë e të llafosë me orë të tëra i veshur si dordolec, duke u tundur e shkundur me gjithë trupin e gjymtyrët, duke kruajtur kokën para çdo gënjeshtre, duke sulmuar e ofenduar të gjithë, përfshi edhe mediat, duke përdorur fjalor banal seksist, e duke u mburur se ate e preferojnë të gjitha femrat, duke bërë deklarata idiote kur akuzohet për abuzime me miliona eruro, se unë nuk jam hajdut xhepash pasi jam i gjatë e bie në sy. etj.etj.etj.
  Edhe mund të gjesh ndonjë gjë të pazakonte tek sjellja e ndonjë kryeministri europian, por një figurë komplekse të metash e sjelljesh psikopatike si të Ramës, e kam gjetur vetëm në disa filma të arkivës historike për Hitlerin kur mbante fjalime.

 3. 400 të vdekur në vit ka Italia nga mbytjet apo aksidentet ujore; disa herë më shumë se Shqipëria e krahasuar për frymë popullsie, por askush nuk merr arkivolet të shkatërrojë vendin. Njeriu që la 3.700 të vdekur në mandatin e parë dhe një shtet të shkatërruar, nam i cili do të na shoqërojë edhe në 100 vitet që vijnë; njeriu që bashkë me familjen hodhi në erë 26 shqiptarë në Gërdec dhe vrau 4 veta në mes të bulevardit

  1. Italia paguan dhe rojet bregdetare.. dhe japin dhe doreheqjen..kur dicka kompromentuese ndodh.. Po ik mos na bej te diturin..

  2. Nëse në Itali, një komisar policie , që ka për detyrë mbrojtjen e jetës së qytetarëve, lejohet nga kolegët e tij të korruptuar si ai, që të futen me skafe droge mes qytetarëve në plazh e të vrasin fëmij me skafet e tyre, as do të kishte fare nevojë që të kishte protesta, sepse qeveria do të binte menjëherë .
   Gjatë kohës që Rama , apo qoftë edhe Meta e Berisha nuk i janë ndarë pushtetit për 30 vite, në Itali janë ndruar 30 kryeministra.
   Nëse ndonjë kryeministri apo presidenti të vendeve demokratike të zhvilluara perëndimore, do ti ishin publikuar fotot e tyre nudo qoftë edhe në plazhe, nuk do të kishte asnjë qytetar prind fëmijësh, që ti jepte atij votën.
   Përse ?
   Sepse duke parë në media fotot e një kryeministri lakuriq, edhe fëmijtë kur të rriten do ta bëjnë këtë.
   Ti a do të deshe , nëse ke fëmij, që ata të imitojnë karagjozin Rama e të dalin lakuriq nëpër plazhe, dorë për dore me prindërit ?.
   Sa për ata 3700 të vdekur të 97-tës, e 26 viktimat e Gërdecit, ndonëse padyshim ka pasur përgjegjesi edhe Berisha si president apo kryeministër, nëse ju bëhet atyre ngjarjeve një analizë e plotë me fakte, do të dalë se janë vazhdimësi e krimit të paranoiakut diktator Enver Hoxha, e vazhduesve të veprës së tij.
   Ishin oficerët komuniste e besnikë të enverizmit në 97-tën, që hapën depot e armatimeve me të cilat u armatosën edhe fëmijë 1o vjeçarë , e me të cilat u bënë ato vrasje, e që dolën edhe me parulla enveriste kundër demokracisë perëndimore.
   Sebepi ishin piramidat po qëllimi ishte riardhja revanshiste e enveristëve në pushtet me “revolucion komunist,”.
   Gërdeci ishte një fatkeqësi aksidentore me përmasa të mëdha, por që është abuzuar politikisht me ate ngjarje..
   Ishte NATO ku Shqipëria kishte aderuar, që pat kërkuar zhdukjen e armatimeve të vjetra e të rrezikëshme, që nga ato të Luftës së parë botërore, që paranoiaku diktator i mbante nëpër depo pranë qendrave të banimit.
   Në medemek “protestat” për “vrasjet” në Gërdec, nuk duhet haruar kurrë se ishin “opozitarët soc-komunistë” që dogjën flamurin e NATO-s, pikërisht ate flamur që sot e tundin me hipokrizi si të tyrin.
   Nuk u hetua asnjëherë tragjedia e 97-tës e kam bidnjen se nuk ka për tu hetuar asnjëherë, ashtu siç nuk është hetuar edhe vrasja e protestuesve në 21 jnar, ku oficer i grupit të Zjarit të Gardës, ishte një person i shpërblyer nga Rama më vonë.
   Ama Gërdeci u hetua jo vetëm nga institucionet vendase, por edhe nga specialistë të huaj të kriminalistikës, që përsaktuan se shkak i asaj tragjedie ishte pakujdesia e një puntori të pakualifikuar saldator, që duke salduar në oborin e fabrikës të mbuluar me barut, shkëndijat e saldimit i dhanë zjarr barutit e zjari kaloi në depot e municioneve, që shkaktoi shpërthimin e madh.
   Përgjegjesinë kryesore për mos respektimin e rregullave të sigurisë në objekte të tilla, e kishte pronari i fabrikës, asokohe një biznesmen ndërtimi i preferuar i Ramës, që nga lakmia për të fituar para, kishte punësuar në fabrikë puntorë të pakualifikuar, bile edhe gra e fëmij.
   Edhe drejtori i ministrisë së mbrojtjes që mbulonte këtë sektor, ishte një person i emëruar në këtë detyrë që në kohën e Nanos.
   Përgjegjësi kishte natyrisht edhe një grup oficerësh të Ushtrisë, që kishin për detyrë që të kontrollonin nivelin e masave të sigurisë e nuk e kishin bërë këtë detyrë.
   Ka qindra e qindra raste aksidentesh të tilla me viktima të shumta në gjithë botën, përfshirë këtu edhe katastrofat natyrore, por për të shkuar tek fajtori, duhen bërë hetime e verifikuar faktet e pakujdesisë.
   Ka dy dekada që vazhdohet të përmenden “vrasjet e 26 vetave në Gërdec”, kur ajo ngjarje është hetuar e përgjegjësit janë dënuar .
   Në asnjë akuzë të prokurorisë së atëherëshme nuk është përcaktuar Berisha apo familja e tij si vrasës.

 4. Boll me me kete hajdutin dhe genjeshtarin ordiner .
  Ketij kurves se gjate ti qish te 101-tat dhe e ka pak .

  1. o injorant i di çfar jeni ju qe shani ju jeni njerez pa kulture njerez qe nuk doni te paguani taksa njerez qe nuk doni te shkoni shkolle njerez qe nuk doni te punoni pijanece dembele hileqare dallaveraxhinj injorante rrugaçe drogagjinjt bixhozxhinjt burgaxhinj hashashaxhinj pleraxhinj njerez qe rrini gjith diten e hani fara neper cepat e pallateve parazita mashtrusa agallare pa shkolle qe jeni pasuru me para te pista dhe njerez LGBT

 5. Juve ne Shqiperi , edhe ndonje dite , se do u mbetet te dilni ne dere te shtepise , nga bandat Cetnike terroriste te Ram-Vucicit.
  Bijte e Dushanit e Enver Milladinit, e kan Shqiperine ne dore .

  Ne Shqiperi vetem ligji Nazist do i pastronte mbeturinat e Dushanit e Enver Milladinit dhe Ram-Vucicit.

 6. BOLL ME ! BOLL ME ME KETE HAJDUT DHE LIGESI
  JEPINI DERMEN SA ME PARE . POTHUAJSE E GJITHE KASTA
  E SOTME POLITIKE DUHET TE LARGOHET NGA POLITIKA .
  PALLOSHU DUHET TE ZHDUKET I PARE DHE SA ME PARE
  BENI REVOLUCION TE DHUNSHEM , NDRYSHE NUK KENI GJE NE TEREZI SI POPULL

 7. Politikë me vdekjen e një fëmije, nga njeriu që ka mbi kurriz një mal me vdekje,dil dhe protesto o shpellkar dhe per cdo aksident automobilistik qe ndodh neper rruget e shqiprise dhe kerko per cdo vdekje doreheqje,ne shba u vrane 19 femije por nuk kerkoje njeri doreheqje dhe nuk u dorheq njeri,por ty more shpellkare i spiunave salih metaj te kane perdhunuar trute dhe ti funksionon kur te kurdisin kete spiuna agjente

 8. Ketij sikur i ha bytha kur flet ne kuvend. Vendos duart ne tavoline dhe leviz bythet sa majtas djathtas. Gjest teper i shemtuar kur e sheh. Apo ato levizje te buzeve si hijene skermitese. Turp kush e sheh .ben show neper rrruge eebypasse me kemisha jashte. Nuk shihetrne pasqyre ky si eshte katandisur.

  1. e te qifsha edin e ………
   jeni kurva te lindura ju kuqalashet dhe per partine i bini hasha edhe shqiptareve edhe shqiperise , biles edhe familjes tuaj . ropt ku ti kini o ndyresira . kina ça te permban o prostitute

 9. 7 ? vetem 7??? Po mire na thoni nje here te vetme qe ky pleh te kete marre nje pergjegjesi te vetme persiper .
  Vetem druja ben fajde me kete prostitut

 10. Duhen krijuar sa me pare grupet anarshiste . Vetem druja dhe dhuna bene fajde me keto specie te ndyra te rilindjes qe per pushtet jane kail ti vene flaken gjithe shqiperise , e te vrasin kedo qe eshte kundra .
  ANARSHIST ku jeni????????? Vendi ka nevoje , o sot o kurre

  1. I paemër 04/08/2022 te 18:47 – sa trim qe je? Na thuaj si e ke emrin dhe cfare adrese ke qe te te bashkohemi. Na duhen udheheqes si puna jote.

 11. Sali Berisha e Ilir Meta kanë shtrënguar sërish duart, të shoqëruan nga enturazhi i ri. Qesharake ose jo, gjykojeni vetë. Por janë po të njëjtët që qeverisnin bashkë kur vranë katër protestues me pushkë. Jo me skaf!

  Pasi i vranë, njëri i quante horra agjentë me çadra pistoletë, e tjetri kokëpalarë!

 12. sali berisha ilir meta dy figurat mafjoze te shiqiperis sali berisha ilir meta dy vampiret gjak pires te shqiperis dy shkaterruesit vrasesit hajdutet shpifsit e shqiperis sali berisha ilir meta kan pjellur ca kelyshe si lapsi dhe disa medja qe vetem shpifin dhe trillojin historira midis ketyre ka dhe ca idjoter qe i vijn nga pas sali berisha ilir meta hudhi balten lapsi dhe disa medja e shperndajne kurse injorantet fillojin e komentojne

 13. Armina Mevlani: S’e dija fare se kush ishte Shkëlzen Berisha. Më pëlqeu nga pamja që në momentin e parë,shpellkare te spiunit salih metaj mesoni nga Karmina e zenit eshte e lumtur dhe pas aksidentit ne Potam

 14. Raporti i DASH “masakron” Berishën, i kujton sulmin ndaj selisë së PD dhe vrasjen e 4 protestuesve më 21 janar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.