• |
ide | kryesore

Tre arsye përse Edi Rama duhet të kishte dhënë doreheqjen

2, Ide
Një familje shqiptare le Angline, ku ka emigruar, dhe vjen t’i beje pushimet në vendin e vet. Rikthehet në plazhin që deri dje ka qëne publik, por që sot i është dhëne në administrim privateve, me pretendimin se keshtu është më i sigurtë dhe më i pastër.
Pasi vjen ketu, e rrjepin nga të gjitha anet, tek hoteli, tek restoranti, tek rëra e plazhit, madje edhe ne det. Dhe sikur kjo të mos mjaftojë i vrasin edhe femijen përpara syve!!!
Kjo është Shqipëria e vitit 2022. Kjo ishte Shqipëria e djeshme dhe po vazhdoi keshtu, kjo do jete edhe Shqipëria e neserme.
Lexo me tej:
Kjo që ndodhi sot është një aksident padyshim, por edhe aksidentet kanë fajtor dhe përgjegjesi. Fakti që ky është aksidenti i tretë brenda një muaji, tregon më se miri që kemi të bejme me disa probleme endemike.
Nëse Edi Rama sot do ishte kryeminister në Britani, ku jeton familja shqiptare që humbi femijen, sot ai do kishte dhënë dorëheqjen për tre arsye:
E para, sepse shteti që ai drejton është shumë i korruptuar për të parandaluar ngjarje të tilla.
Sipas VKM-se që ka miratuar vete ne 2019, plazhi duhet të ishte kufizuar me bova të lidhura me litar pluskues deri ne 200 m larg bregut, dhe të pakten 1.6 m thellesi.
Këtë detyrim e kane privatet që vendosin stacione plazhi, dhe qeveria e tij (përmes inspektorateve) është përgjegjese për monitorimin e zbatimit të këtij detyrimi.
Nga videot është e qarte që ai plazh menaxhohet nga privatet, por megjithese duken qindra shezlongje, nuk ka asnjë shenjë të kufizimit të detit për të kufizuar zonen ku lundrojne gomonet dhe ku notojnë pushuesit.
Nese inspektoret e tij do ta kishin monitoruar dhe garantuar zbatimin e ligjit, kjo ngjarje do ishte parandaluar, dhe femija sot mund të ishte ende gjalle.
E dyta, sepse ne i paguajme taksa qëverise se tij që të na ruaje në det dhe tokë. Por ai na ka lënë në meshirë të qiellit.
Qeveria që ai drejton ka nën varësi policinë kufitare, e cila ka për detyre të kontrolloje kush i përdor mjetet lundruese në det, në çfare kushtesh i përdor, dhe se si iu jep ketyre mjeteve.
Fakti që vija bregdetare shqiptare është e mbushur me lloj-lloj hajvanesh që bëjne manovra me gomone, skafe dhe motorrë uji, tregon që kjo polici nuk po e bën punen për të cilen e paguajme.
E treta, sepse femija është vrare nga një drejtues policie të cilin Rama e ka zgjedhur për të na mbrojtur.
Ne një demokraci, njërezit votojne për kryeministrin, i cili mban përgjegjesi për administraten që drejton. Psh ne nuk na pyeti njëri kur komisari në fjale u nxorr nga burgu dhe u vu serish në krye të policise. Këtë vendim e ka marre Rama dhe për pasoje ai duhet të mbaje përgjegjesi për njërezit që vendos ne krye të institucioneve.
Por Edi Rama nuk është kryeminister i një vendi evropian, dhe në këto anë kryeministrat nuk japin doreheqjen as kur i vrasin vetë shqiptaret, e jo më përmes administrates se tyre.
Prandaj në këtë pikë shpresa nuk është më tek ndergjegjja e tij, por tek zgjimi yne për të kuptuar se sa shumë na kushton indiferenca jonë, duke pranuar të drejtohemi nga një qeveri e korruptuar dhe e menaxhuar me paaftesi dhe papërgjegjshmeri.
Marrë nga Nisma thurrje


25 Comments

 1. “… dhe ne keto ane kryeministrat nuk japin doreheqjen as kur i vrasin vete shqiptaret…” – me keto fjale, autori i shkrimit aludon per Sali Berishen dhe pikerisht per 21 janarin e vitit 2011. Aludimi, pervece i shemtuar, eshte dinak dhe , sidomos, i poshter. I shemtuar, sepse eshte ne traditen e analisteve te majte, qe perbejne edhe shumicen e popullates se analisteve , qe kur kritikojne apo denoncojne zullumet e Rames dhe socialisteve te tij, nuk harrojne kurre ( argumenti kinse i paanesise!) qe te permendin edhe zullumet e Berishes dhe demokrateve te tij.
  Eshte dinak, sepse risjell ne menyre perfide argumentin e Rames: te pakten ne nuk vrasim…! Po per kete arsye eshte edhe i poshter.
  21 janari i vitit 2011 ishte nje krim i parapergatitur dhe i planifikuar muaj me pare; qe kur Rama i lutej te ndjerit Prifti ti jepte kaseten e pergjimit me Meten; ai ishte ideuar per te patur me patjeter gjakderdhje; Rama kerkonte patjeter gjak te derdhur me 21 janar, me cdo cmim e me cdo mjet. Propaganda e mediave te tij atebote, qe ishin edhe gjysma e mediave ne teresi, e sidomos e medias me te madhe ne vend, por edhe e nje pjese te mire te analisteve me te njohur te majte dhe politikaneve aleate, ishte nje parapergatitje terreni dhe pritshmerie per te pasur gjak te derdhur me patjeter me 21 janar.
  Krimi i vetem i Sali Berishes, ishte se nuk i rezistoi deri ne fund provokimit te pergjakshem nga Edi Rama dhe bashibozuket e tij.
  Dhe te mos harrojme qe protesta e 21 janarit, nuk ishte proteste popullore, por organizim militantesh socialiste dhe kriminelesh gjithfaresh, qe u cilesuan si “grupi me agjende tjeter”.
  Autori i shkrimit me lart eshte nje nder protagonistet e perhershem te atyre protestave – orteqe te kontrolluara.

   1. Skypioni i gezohet faktit se ne nje paragraf indirekt flet edhe per Berishen. Kaq i mjafton atij dhe me shpejtesi hedh opinionin pervers si ti kete rene bingo per nje koment ne sherbim te organizates mafjoze te rilindjes. Berisha te shkoj ne te semes bashke me Ramen e kompani. Ndersa Sypionit nuk do tia uroja qe ti ndodhte femijes apo te afermeve te tij, por vet atij do ja uroja nje fat te tille qe shoqeria te shpetoj nga nje jashqitje e tille perverse qe edhe ne raste gjemash ferkon koqet e liderit te tij faqezi.

  1. Skypion !
   Ke haruar të shtosh faktin se pikërisht një oficer i Gardës, i verifikuar që hapi zjarr kundër protestuesve, u shpërblye më vonë nga Rama që e emëroi sekretar të PS në Mat e më vonë kryetar bashkie të këtij rrethi.

   1. Sa për majtistin Shabani, më duket se e ka bërë veten qesharak si “opozitar” , duke i reduktuar shkaqet për të cilat duhet të jepte dorheqje Rama , për qindra skandalet e tij të abuzimeve mafioze, vetëm tek “aksidenti” i Himarës.
    Po vetëvrasjet e fukarejve në burgje që ishin arrestuar se nuk kishin paguar dot rymën elektrike, a mos ishin edhe këto “aksidente” ?
    A mos është “aksident” edhe ideja e marrëzishme e Ramës për ti dhënë llokmat e teritoreve më të pasura të Kosovës , Serbisë së Vuçiçit apo për të bërë medemek “Ballkanin e hapur” me Serbinë në krye pa e njohur pamvarësinë e Kosovës e duke e injoruar ate ?
    Sa mijra shqiptarë janë vrarë për realizimin e pamvarësisë së Kosovës, që ky karagjoz kërkon ta injorojë gjakun e tyre ?.
    Po a mos ishte “aksident” vjedhja masive e qindra miliona eurove të taksapaguesve shqiptarë nëpërmjet inceneratorëve, para këto me të cilat mund të shpëtpheshin qindra jetë njerëzish në varfëri ekstreme ?
    A mos ishte “aksident” kanabizimi i gjithë Shqipërisë duke ju çuar miliona adoloshentëve e të rijve europianë qindra toneleta kontrabandë për ti helmuar, apo që vepruan si shkak i përplasjeve të grupeve kriminale me dhjetra e qindra viktima nga vrasjet mafioze, veç drogës së përhapur për konsum në Shqipëri.
    O Shabono !
    Nuk kanë të mbaruar “aksidentet” e kryeministrillëkut të palloshit dy metrosh.
    Ai vetëm për largimin e qindra mijë të rijve në këto 9 vite të pushtetit të tij, nga Shqipëria, duhet të kishte dhjetë jetë për të shlyer në burgje këtë masakër që i bëri Shqipërisë së sakatosur.
    Sa për dërr-dërret e nostalgjikëve të komunizmit që përsërisin gënjeshtrën se në kohën e satrapit Enver nuk kishte korrupsion, do ju kujtoja barcaletën për Shtjefën Palushin.
    Kur e pyeti dikush në Shkodër Shtjefnin, se çfarë do të bëje po të hapeshin kufijtë, ai u përgjigj :
    A e shikon ate pemën atje ?
    Aty do të hypja që të shpëtoja se mos më shkelnin e shtypnin turmat .
    I gjori Shtjefën,ndonëse ishte me gjymtime të mëdha fizike e mezi ecte, ishte tepër i zgjuar e me humor brilant sarkastik.

  2. Skypion komunisti na mbron me pergjerim babain e vet shpirteror, ish sekretarin e PPSH. Na ben dhe nje shpjegim te gjate idiot ku do qe do ti mbush mendjen vetes qe 4 njerezit I vrau provokimi i Rames, dhe jo pushteti i Saliut

 2. atij do shkerdhyer linda ,zahua .olsi dhe gjithe cka ne soje e sorollop ,por jo vetem kaq po do prere mishi me gershere dhe do bere me krip.kete lloj zuzari nuk e ka pare bota.edhe pushtuesit me te eger nuk kane bere kaq shume deme ketije populli dhe vendit sa i ka bere ky me banden e tije te krimineleve .ketu do shkerdhyer dhe ajokurtizanja kireane e bande ambasades amerikane qe helem ju befshin parate e pista qe e paguan banditi rama .dhe nefund robte e shtepise ku i kane dhe ku nuk i kane ata qe votojne kete bande

 3. ju “opozite” dhe parlamentare që me ata çka keni votuar dhe votoni, lufta juaj politike është një luftë për kontroll zonash me krimin elektoral si banda të fortësh familje kriminale trafiqesh të drogës, të prostitucionit, të grabitjes se pronave publike dhe private, të grabitjes se financave publike me dhunë, krim, duke përdorur fuqinë politike si mbrojtje.Po biden i amerikes pse nuk i kerkoje njeri doreheqjen kur u vrane shume femije shkolle,por bushati si nje komunist i vogel ben nje shkrim per klikime,sa poshte ke rene o bushat per klikime me shume njelloj si lloj lloj bucesh qe bejne gjithcka per klikime

 4. E pate qe edhe skafi ishte i tije. E kishte ne emer te djalit te xhaxhait por te gjithe e dime se ketaperdoren si prestanome . Fenomeni i prestanomeve eshte shume i perhapur ne radhet e policise , gjyqsorit , te punonjesve te administrates si dhe tek pushtetaret . Ku i gjeti leket te bles skaf te ketij kalibri ky horr kur rrogen e ka 700 mij leke ne muaj? Na myten kriminelet me uninforme. Dorheqje?! Te gjithe ne bllok . Por jetojme ne shqiperi , ne vendin e çudirave

 5. te ngjashmit e rames ne srilanke ia mbathen nga vendi, por lane pas nje vend te shkaterruar dhe nje grope te madhe financiare

  Sri Lanka’s new president said Wednesday that his government is preparing a national policy roadmap for the next 25 years that aims to cut public debt and turn the country into a competitive export economy as it seeks a way out of its worst economic disaster.
  Its total foreign debt is $51 billion, of which it must pay $28 billion by 2027

  I dashur shaban i rames, ngjarja e fundit eshte rrjedhoje e arsyes kryesore pse Rama duhet te largohet, arsye e cila eshte shkaterimi i vendit ne cdo qelize! gropa e tmerrshme finaciare na ndjek nga pas por do jete oportunitet per bandat dhe oligarket qe te blejne cdo gje me pak leke ose pa leke fare!

  Shaban, shko tek opozita e vertete leji filmat me particka, dhe lutju Zotit ti jape Ymer e tia shtoje ditet doktorrit.. nuk eshte ceshtje pelqimi e as idiotlliku aspak, Por Rama eshte rrezik kombetar, dhe ne rrezik kombetar nuk ka kohe per filma e particka , ka vetem perballje me te keqen, po pate bythe shko perballu perndryshe mos na ca karin me shkrime qe jane diversion per gjendjen e rrenuar te shtetit te shoqerise te ekonomise. njerezit jane gati , kane nevoje per nje njeri qe ti mos i lere ne balte,
  Sali Berisha e ka mision kete o Shaban, sepse nuk i ha palla fort per te ardhmen e ndritur te tij ne moshen 78 vjecare! Femijet i ka te sakte e me mend ne koke jo si femijet e shume politikaneve . nese deri dje shume mund te mos ishin dakord , sot ska asnje arsye qe te mos i bashkohesh.

  kush eshe ende i genjyer nga veglat e rames duhet ta kuptoje qe ska kohe, jemi shume vone , ti shaban me shume gjasa je ne tepsi te rames, edhe po dole ne krah te opozites mund te jesh ne tepsi te rames, , ne syte e publikut je njeriu i rames dhe qe ta vertetosh qe nuk je, duhet bythe, po ju te thurrjes bythen e keni marre hua

  po nuk ishe me opoziten , je me ramen o shaban, kohet e makabritetit te rames nuk i lejojne teorizmat e thurrjeve , shthurrjeve, nderthurrjeve., leshthurrjeve etj

 6. Vetem tre arsye???????????????????
  Ketij mund ti numerosh edhe 1.000.000 arsye por ai nuk pranon asgje . Mendja e tij eshte e bukosur nga paraja e pushteti nuk ja lejon edhe sikur te dete.

 7. po ju them se nuk kemi të bëjmë me një agjent të thjeshtë. Sali Berisha ka qenë një agjent kalibri, një superagjent pak a shumë, i ngjashëm me Kim Filbin, apo me Esat Toptanin. Një agjent i shumëfishtë. Spiunët kanë një huq, që, pasi firmosin njëherë diku, nuk dinë të tërhiqen, por zhyten thellë e më thellë.

 8. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA,POLICIA E KAPI DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT ,CAR BOLES BOLINO,ALEXANDER VUCIC DHE BATON HAXHIUT

 9. Edvin Rama te qifsha te tere robt!
  Edvin Rama te qifsha te tere robt!
  Edvin Rama te qifsha te tere robt!

 10. tre arsye thote z.Shabani . O z.Shabani po flet me murin , po flet me gomarin , a merr vesh nga arsyeja nje gomar , aq merr edhe ky idioti qe po budallalleps nje komb te tere . Derri do plumbin .

 11. Problemi kryesor eshte se ajo palo opozite ka 9 vjet qe eshte strukur te breket e Ed Drames dhe jane te gjithe bashke ne kete katrahure……Basha zhgenjim i madh ……Sala te shkoje ne pension e Ilir Meta ne BURG per gjithe te keqijat qe ne bashkepunim me Ed drogen i ka bere ketij vendi.

  SHDUKUNI TE GJITHE!

 12. Te gjithe sallaksit jane njesoj. Mire mor mik qe edhe Berisha ka vrare. Ne njefare menyre ai e ka pranuar edhe vete. Ne 21 janar Berisha tha ” hajdeni po ua mbajti” dhe pergjigja nga krahu tjeter( kujto Tak Ngjelen) se edhe 13 000 viktima nuk jane asgje, po qene te nevojshme. Pra, Berisha ka kryer vrasje politike. Mund te jete krim edhe me i rende. Por vrau prane kryeministrise, kur kishte kercenuar per vrasje. Nuk po justifikoj aspak Berishen, por edhe Bashen,apo edhe Ramen qe i coi per t’i vrare protestuesit. Po ky femije i shkrete qe enderronte ndofta t’i tregonte shokeve kur te kthehej per aventuren shqiptare, kush e thirri. Kush e paralajmeroi per nje rrezik idiot?! Nuk ka krahasim. Ndofta krimi politik eshte me i rende, por, te lutem krahasimi nuk shkon. Jemi kthyer ne nje vend te cmendur.
  Ta marrim ne nje ane tjeter. A ju shkon ne mendje sikur nje polic t’ju ndaloje, nderkohe ju keni harruar patenten ne shtepi?! Perfundon direkt e ne kokerr te burgut, pavaresisht se aftesia per drejtimin e makines, te pakten ligjerisht eshte ok..
  Po ky polici ku e gjen guximin qe drejton gomonen me 300 apo 600 kf pa patente?!
  Nuk ka justifikim. Nuk ka krahasim. Pergjigjen secili e jep vete. Kur polici vjedh vota lejon kanabisin, lejen e ka ne xhep edhe per me shume. Une keshtu mendoj!

 13. Sali berisha eshte king, eshte burre taman jo si keta bq e rilindjes, me te shpifur e me te liq skam pare e degjuar, mos pyet per kopene e vet me ministra e patronazhista pa emer etj qe se kuptoj qe ke rrejne me perrallat e tyre ! Ik ore mbushuni se je bere te neveritshem sju shohin dot me sy mileti

 14. Social-kanabizmi mafioz e kriminal i Ramës nuk luftohet me ideollogji komuniste por me zbatimin e ligjeve demokratike nga drejtësia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.