• |
ide | kryesore

Së shpejti në ankand makina e Princeshë Diana-s

-Instant, Paparazzi, Slider

Makina Ford Escort e zezë e Princeshë Diana së shpejti do të dalë në ankand.


“Ne nuk do të habiteshim nëse do të shkonte për mbi 100,000 dollarë,” tha për Daily Mail Arwel Richards, një specialist i makinave klasike në Silverstone Auctions, i cili do të organizojë ankandin më 27 gusht.


Ford Escort RS do të vijë me pak më pak se 25,000 milje në të, n, një çelës rezervë, si dhe me  dokumentet e regjistrimit të makinës.

Princesha përdori makinën për tre vjet – nga 1985 deri në 1988 ku shërbimi i mbrojtjes mbretërore e bëri atë të kalonte në një model më të nivelit të lartë që ofronte më shumë privatësi dhe mbrojtje.

 

Pavarësisht se Dianai drejtonte makina më luksoze, ankandistët thanë se Ford Escort RS Turbo “i tejkalon shumë ato në ankand, duke u shitur në disa raste për trefishin e çmimit të modeleve ekuivalente”.

Thuhej se kjo makinë ishte makina e zgjedhur e princeshës, sepse i kujtonte asaj makinën e saj të mëparshme, e cila ishte gjithashtu një Escort, megjithëse ishte e kuqe në vend të zezë.

Daily Mail gjithashtu raportoi se drejtimi i makinës ka të ngjarë të ishte një arratisje për Dianën, ndoshta duke përdorur makinën për të takuar miqtë ose për të bërë pazar.

Makina është përdorur dhe pas vdekjes së saj   përpara se të shtohej në koleksionin e Ford RS.Sidoqoftë, Silverstone Auctions vuri në dukje se automjeti është ende në “gjendje të mirë”./Lapsi.al

The front of Princess Diana's car. Image of a car

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.