• |
ide | kryesore

Escobar i prerë, makinat në veri duhet të pajisen me targat e Kosovës

-Instant, Lajme, Të fundit

I dërguari i Posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dje, në një bashkëbisedim virtual me gazetarë ka folur edhe për shtyrjen e vendimit të qeverisë së Kosovës për reciprocitetin me targat dhe dokumente me Serbinë.


Emisari amerikan tha se marrëveshja me stikera ishte e përkohshme dhe se veturat që operojnë në veri duhet të regjistrohen në bazë të ligjeve të Kosovës, raporton Gazeta Express.


“Tani, regjimi aktual i targave me ngjitësit e përkohshëm ishte, përsëri, do të më duhet të them i përkohshëm, i kufizuar në kohë dhe do të zëvendësohej me një zgjidhje të përhershme. Tani, me të vërtetë mendoj se kjo zgjidhje e përhershme nuk duhet parë si diçka që do të ndryshojë ndjeshëm jetën e njerëzve në veri të Kosovës. Është një fakt i thjeshtë se ishte një pritshmëri që automjetet që operojnë në Kosovë duhet të regjistrohen dhe të operojnë sipas ligjeve të atij vendi. Thënë kështu, ato duhet të ofrojnë mundësinë për lirinë e lëvizjes jo vetëm brenda Kosovës, jo vetëm brenda Kosovës dhe Serbisë, por në të gjithë rajonin dhe Evropën në tërësi”, ka thënë Escobar.

Escobar poashtu ka deklaruar se shtyrja deri më 1 shtator është një mundësi që këtë muaj të bëhet progres jo vetëm për çështje e targave por për çështje të tjera në kuadër të dialogut.

“Nuk do të thosha se është thjesht një shtyrje; Do të thosha se është një mundësi për të krijuar një zgjidhje të qëndrueshme që do të kontribuojë në integrimin rajonal dhe stabilitetin rajonal. Tani, është e vërtetë se marrëveshja e mëparshme ishte e përkohshme, ishte e kufizuar në kohë dhe kërkonte që Serbia të jepte një rekomandim për një zgjidhje afatgjatë. Pra, ne ende shpresojmë për këtë, por në të njëjtën kohë ne ende shpresojmë për një diskutim më të gjerë se si të dy vendet mund të ecin përpara në krijimin e disa mundësive për marrëdhënie më të mira, për lirinë e lëvizjes, për integrim më të madh në Evropë. Kështu që unë mendoj se ky muaj do të na japë disa mundësi për të bërë përparim në çështjet më të gjera të dialogut, jo vetëm në çështjen e targave”, tha Escobar. /GazetaExpress

6 Comments

 1. Ndryshim drastik. Nga koha kur Grenell_Bolton thoshin , e po nqs ju keni ne krye te shtetit nje tradhtar, dhe ai do te shese veriun, smund te behemi me katolik se papa, pra se refuzojme ate qe duan perfaqesuesit tuaj politik, tani jemi ne nje moment qe politikanet amerikane thone pothuajse te njejtat fjale qe thone kryeminsiri dhe presidentja.Kjo per fatin qe tashme ne krye te SHBA kemi njerez te tjere pro shqiptar dhe sidomos , per fatin qe ne krye te Kosoves kemi Kurtin dhe jo tradhtar si Thaci-Isa-Dulla koti,e qe me punen e tij arriti ti bind miqte qe ZAJEDNICA duhet shpallur e vdekur,sic u shpall dje

  1. Pse cilat kujton ti se jane “marrëveshjet e tjera qe do te diskutohen” deri ne shtator???
   Do i bejne presion qençe Kosovës për Zajednicën …!
   Mbahu fort baca Albin!

   1. Ka lloj lloj Zajednice. Ne shqiptaret psh kerkojme qe ajo te jete maksimumi nje OJQ, serbet duan nje lloj republika Serpska brenda Kosove, gje qe as nuk behet fjale te ndodh. Pas nje rezistence te jashtezakonshme qe filloi me demonstrata edhe kur temepraturat ishin -15 grade te mbeshtetesve te VV kur ishin ne opozite, dergimin e marreveshjes se keqe te Asosacionit te firmosur nga Thaci-ISA ne Kushtetuese(e qe kushtetuesja e refuzoi), , bllokimit te Kuvendit edhe me gaz lotsjelles, dhe vazhdimin e refuzimit te ketij lloj asosacioni me kompetenca ekzekutive edhe tani kur Kurti eshte ne qeverisje(si dje ne opozite), dje amerikanet, per here te pare thane qe, Zajednica s’duhet te kete kompetenca ekzekutive , s’duhet te bie ne kundershtim me Kushtetuten e Kosoves, nuk duhet te krijoje probleme ne funksionalitetin e Kosoves dhe nuk duhet të jete shtet brenda nje shteti. Pra me pak fjale, jo sic e duan serbet, por nje lloj OJQ. Merite e Kurtit, VV, atyre njerezve qe protestuan, u rrahen, u burgosen, e nje prej tyre edhe e vrane ne burg (Astrin Deharin)

 2. Situata ne veriun e Kosoves eshte e turbullt per shkak te hezitimit te Uashingtonit dhe Brukselit per t’i ndare gjerat, thjesht qe te mos i mbetej qejfi serbeve.

  Ne asnje vend te botes nuk ka nje grup etnik, si serbet ne Kosove, qe te kete vende te sigurta ne parlament dhe te drejta deri ne asociacione fshatrash e rrethinash me banore te nje etnie, e cila per shkak te numrit te saj nuk mund te quhet minoritet.

  Ndaj gjuha e drunjte dhe luhatjet e nderkombetareve ne politiken kundrejt serbeve ka pasoja te renda, sic ndodh ne Kosove.

  Le te shpresojme qe tash e tutje ta ndajne shapin nga sheqeri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.