• |
ide | kryesore

Johnny Depp akuzohet për plagjiaturë

-Instant, Paparazzi, Slider

Aktori Johnny Depp dhe kitaristi, Jeff Beck po akuzohen për plagjiaturë në bashkëpunimin e tyre të ri muzikor.


Depp dhe Beck  publikuan një album të quajtur “18” muajin e kaluar, disa javë pasi aktori fitoi gjyqin e tij për shpifje kundër ish-bashkëshortes Amber Heard.


Sipas Rolling Stone, një nga këngët e regjistrimit paraqet Depp duke recituar një poezi nga një vrasës dhe grabitës i dënuar i quajtur Slim Wilson në vitin 1964.

Poezitë, të quajtura “dolli”, u regjistruan nga folkloristi Bruce Jackson ndërsa Wilson ndodhej në burgun e Shtetit të Misurit, raportoi gazeta.

Bruce Jackson regjistroi Wilson duke recituar një poezi  të quajtur “Hobo Ben” dhe përfshiu disa rreshta  në librin e tij të vitit 1974 “Get Your Ass in The Water and Swim Like Me”.

Sipas Jackson, aktori dhe kitaristi përdorën poezinë pa dijeninë e tij në këngën “Sad Mother—–n’ Parade” .

“Të vetmet dy rreshta  që mund të gjeja në të gjithë veprën që [Depp dhe Beck] kontribuan janë ‘Big time motherf—-r’ dhe ‘Bust it down , tha Jackson.

“Gjithçka tjetër është nga performanca e Slim e publikuar në librin tim. Unë kurrë nuk kam hasur  diçka të tillë. Unë kam botuar gjëra për 50 vjet, dhe kjo është hera e parë që dikush ka marrë dicka timen dhe ka vënë emrin e tij mbi të.”

“Nuk e di nëse ky rekord po shitet. Kam parë disa komente që do të isha shumë i turpëruar t’i kisha marrë nëse do të ishte kënga ime. Por nëse po shitet, Johnny Depp po fiton shumë para. A duhet të shkojë tek ai dhe ta diskutojë këtë gjë privatisht, apo të marrë masa ligjore?”, shtoi ai./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.