• |
ide | kryesore

U ndalua teksa hynte në Kosovë si spiune, merret vendimi për gazetaren ruse

-Instant, Lajme, Të fundit

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, e ka shpallur person të padëshiruar gazetaren–spiune ruse, Daria Asmalova.


“Si Ministër i Punëve të Brendshme, brenda kompetencave të mia ligjore, bazuar në Ligjin për të Huaj, Nenet 17 dhe 66 A, kam shpallur person të padëshirueshëm në Republikën e Kosovës Daria Asmalovan. Hyrja e këtij personi është e ndaluar për pesë vite në territorin e Republikës së Kosovës”, ka shkruar Sveçla.


Ai tha se kushdo që “me qëllime apo direktiva të caktuara cenon apo tenton ta destabilizojë vendin tonë, do të përballet pa diskutim me forcën e ligjeve të Republikës së Kosovës”.

Asmalova dje është ndaluar në pikëkalimin kufitar në veri.

 

“Shumë shtete e kanë vërtetuar se ajo ka qenë e angazhuar në spiunazh për inteligjencën ushtarake ruse dhe se ka vepruar në petkun e gazetares. E njëjta ka marrë pjesë edhe në luftimet në Ukrainë duke propaganduar mbi pushtimin rus ndaj Ukrainës”, ka shkruar sveçla dje.


3 Comments

  1. Akoma dhe me i gezueshem lajmi qe me ne fund, ultra ekstremisti, filoserbi, percaresi nr 1(per momentin), Luigj Marku me ne fund ra ne duar shqiptaresh. Nuk ka vrime miu qe i fsheh dot spiunat

      1. Nuk di cka thene, se nuk e ndjek,por besoj se ose ndonje perversitet , ose ndonje percarje, se vetem per keto njihet ai

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.