• |
ide | kryesore

Top Gun: Maverick ia kalon Titanikut, filmi i shtatë më me fitime në arkat e SHBA-së

-Instant, Paparazzi, Slider

Paramount’s Top Gun: Maverick ka mundur së fundmi  Titanikun duke u renditur  si filmi i shtatë më i madh ndonjëherë në arkat vendase këtë fundjavë, pasi tani ka fituar 662 milionë dollarë nga shitjet e biletave.


Vazhdimi, tani në javën e njëmbëdhjetë të publikimit, shtoi 7 milionë dollarë në total dhe kaloi tragjedinë e vitit 1997 të James Cameron me 3 milionë dollarë, duke fituar 659 milionë dollarë.


Ndërsa Titanic tani është në vendin e tetë, Top Gun është duke u ngjitur në vendin e gjashtë Avengers: Infinity War me 678 milionë dollarë dhe Black Panther me arkëtime prej 700 milionë dollarësh.

Filmat që kanë fituar edhe më shumë, duke përfshirë Avatar, Spiderman: No Way Home, Avengers: Endgame dhe Star Wars: The Force Awakens ka të ngjarë të mos tejkalohen, megjithatë mund të nënkuptojë se Top Gun: Maverick do të arrijë në vendin e pestë.

Ndërkohë, në 28 tregje jashtë shtetit – duke përfshirë Francën, Australinë dhe MB-në – është filmi më i mirëaksion live i Paramount.Veçanërisht, ky është filmi i parë në karrierën dhjetëvjeçare të Tom Cruise që fiton 1 miliard dollarë./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.