• |
ide | kryesore

Historia e Fatos Çollakut, një jetë e ndërprerë nga shteti

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Vetëvarja e Fatos Çollakut në pemën e shtëpisë së tij në Prrenjas është një nga ato histori, që njeriu tenton ta heqë sa më parë nga kujtesa, me shpresën se i përket një bote tjetër. Ajo botë ku varfëria e detyron njeriun të jetë çdo ditë në kërkim të bukës për të mundur urinë.


Të tillë mund të ketë shumë në Shqipëri, por rasti i Fatos Çollakut ndryshon. Sepse atij goditjen finale ia dha shteti.


Nga dëshmitë që mori gazetari Osman Stafa i Neës 24 në fshatin Rrajcë, kuptohet se Fatos Çollaku nuk vuante nga probleme mendore. As nga ndonjë sëmundje e rëndë që ta penalizonte për të punuar. As nuk ishte goditur nga ndonjë fatkeqësi e rëndë shëndetësore kohët e fundit.
E vetmja gjë që e mundonte ishte varfëria.

Brenda shtëpisë së Fatos Çollakut kishte vetëm një llampë. Një llampë. As frigorifer, as televizor, as lavatriçe dhe asnjë pajisje tjetër. Pavarësisht kësaj, thanë banorët e zonës, energjinë elektrike ia shkëpusnin rregullisht kur nuk e paguante dot.

“Ishte djalë punëtor, pa probleme, që shihte hesapet e tij. Kush e merrte në punë, nuk ishte kurrë i zhgënjyer” tregon një prej miqve të tij.

“Ne me të jemi rritur. E dimë ca njeriu ishte. Nuk merrej as me një pisllik. Kush i thoshte për punë, ai shkonte” tregon kryeplaku i fshatit që mohon kategorikisht hamendësimet për ndonjë sëmundje mendore.

48-vjeçari jetonte bashkë me motrën. Është e vërtetë se merrnin çdo muaj 30 mijë lekë të vjetra ndihmë ekonomike. Por shteti këto para, ia kërkonte mbrapsht, me faturën e dritave dhe të ujit.

“Energjia edhe i pritej, edhe i vihej. Nuk ka qenë stabël. Nuk ia presim kësaj familje se vetëm një dritë kishte. As lavatriçe, as televizor. Vetëm një dritë kishte. Si qiri” thotë kryeplaku.

Supozohet që kur një qytetar jeton në kushte ekstreme varfërie, shteti ta ndihmojë në një mënyrë apo tjetër. Por jo. Në rastin e Çollakut, jo vetëm që nuk iu dha ndihmë, por shteti nuk e la të qetë.

Fillimisht duke i kërkuar paratë e energjisë elektrike që harxhonte llampa e tij. Pastaj duke i ndërprerë edhe ujin.

Një prej banoreve të fshatit tregoi se natën para vetëvrasjes, në shtëpinë e Fatos Çollakut nuk kishte drita. Ndërsa ditët e fundit, rrëfeu ajo, Çollakut i prenë edhe ujin.

“Mbrëmë nuk kishte drita. Erdhëm ne këtu. Erdhi burri im, ishim ulur këtu, pa drita. I thashë, ngrihu, të shkojmë të lajmërojmë atë të dritave që kemi këtu, elektriçistin. Të vijë t’i rregullojë. Erdhi ai i lidhi atë RL dhe erdhën dritat. Por dritat i ka pas me shkëputje, edhe i lidhnin edhe ia prisnin, plus që ai ka pas një problem tjetër. Para 10 ditësh i prenë ujin. I hoqën sahatin se thanë që nuk e ka paguar. Aty u mërzit dhe hyri në stres. Erdhi te ne tha “Kush ma ka bërë?”. “Shko të ai i ujit”, i thashë “nuk e ke paguar”. Pavarësisht ai erdhi prap dhe ia lidhi. Por u mërzit nga kjo e ujit” tregoi gruaja që jetonte pranë Fatos Çollakut.

Pamjet e banesës ku jetonte i ndjeri sikur vijnë nga mesjeta. Mure të zinj, që mezi mbahen. Çatia e shembur. Ndërsa në tavan, llampa e munguar.

Një jetë në mjerim, pas së cilës erdhi heqja e dritave dhe ndërprerja e ujit. Dy goditje dhe Fatos Çollaku humb çdo shpresë për të jetuar si njeri. Humb edhe arsyen për të jetuar. Lidh një litar në pemë dhe ashtu të varur e gjejnë në mëngjes./Lapsi.al


49 Comments

  1. O zot ! Tmerr!

   Ky fat i pret shqiptaret!

   Mjerim varferi, ose vrasje prostituim burg.
   Njeriu i shkrete ska zgjidhje

   I ndritte shpirtu e shkoftë zotit prane dhe mbreterofte ne boten e pertejme!

   Krim shteteror! I zëntë haka e të pambrojturve, haka e pamundurce , haka e te vuajturve!

   Harram e paçin qumështin e nënës! Në hall shkofshin!
   Tl gjithë në protestë , rama po na fut në dhe për së gjalli!

  2. Cdo gje ketu i vishet shtetit. Shteti ka ca ka te vetat i dime, po ne vete kemi ndonje pergjegjesi personale? Shoqeria, individet, ndjenja komunitare ku jane? Nuk ekzistojne fare ndaj te zene ne faj ja rrasim shtetit per tu ndjere mire me veten. Jemi shoqeri e semure ne ind. shiqeri qe ssi te regoje ne menyre vetekritike.

   1. “Vendi yne eshte vendi me qeverine me te drejte ne bote,” tha Adi dhe i futi nje kafshate sufllaqe dhe u qetesua

    1. Para ca dites ishte nje sufllaqexhi qe thoshte po kur te vertetohet se dritat nuk i jane prere ça do thoni ju? I them atij kurvese se partise , te degjoje deshmine e komshinjeve .
     I them asaj kurves se partise , te qifsha ropt

     1. Ropt ti qifsha ty dhe shpellareve si puna jote.Doni te fitoni pike me fatjeqesite e te tjereve ju plehra qe te vrisni ne mes te bulevardit ju ndyresirat e Gerdecit dhe ju plehrat e Sali Berishoviçit dhe Like floririt.Pthuuu qelbesira te pamoralshme.Aty ne opozite do ngordhni derisa ne krye te jene kriminelet , vrasesit agjentet dhe hajdutet me te medhenj te ketij kombi.

     2. O Berishoviçi o te qifsha partine dhe palloshin . Se ju ofendoheni me shume nese ju shan parine se familjen o gen kurvash . kina brez paz brezi o moterqire partie

   2. Shoqerine or ti taj ashtu ta modeloi ideologu i sorrosit ne kryeqeveri.
    Shoqeria qe modeloi kryebushtra jote mavi promovon individualizmin dhe sipermarrjen, madje bashkia e tiranes ka ofruar kurse falas ne ket drejtim per shoqerine e kryeqytetit.
    Politika juaj e ndyresirave mavi kujtohet per te perbashketen shoqerore atehere kur do te shkarkoje pergjegjesine e krimit qeveritar.

    1. Ca palle qe ke mer daj. Po pse per 9 vjet e modeloi shoqerine i gjati? Se na e bere superman. Shoqeria jone ka qindra vite qe lengon. Vetem lret si gjeli detit me goje hapur lemoshe, e paafte te veproje ne menyre te lavarur

   3. Plehër nga ai brumë si monstra Rama. Çpret nga i biri i njeriut që varte poetë edhe kur komunizmi kishte rënë.

   1. o te qift kina nonen , kjo eshte tragjedi e shkaktuar nga shteti o kurve e rrac karakurve .
    Çdo njeriu duhet ti garantohet me ligj minimumi jetik o prostitute partie

   2. robqirit te 07:10
    Kur Tragjedite na kaplojne perdite nen qeverisjen e rilindjes, nuk mbetet ve.c tragjedi . Para pak ditesh Kryepolici vrau me skaf nje femije, sa per memorje te shkurter. Dhe per ate kerkove mos behej politike se ishte tragjedi. Rruazat e tragjedive te perditshme ne tespihet e fatit shqiptar jane te lidhura me njera tjetren ne fillin e politikes suaj antinjeri te rilindjes te rames te sorros e sidomos amerikes.

    1. Po Gerdeci o shpellar, po 4 te vraret ne boulevard o moterqira , ju te vrisni naten dhe te qani diten.

  3. Ju faleminderit, nje nga heret sh. te pakta gazetat kushtojne vemendje me te zgjeruar shqiptareve vetevriten keto 3dekada e gjys ‘demokraci’.
   Vetevrasja e njerzve me moral te paster, me kufij te qarte morali, eshte menyra sesi vret e persekuton kapitalizma, sistemi i kesaj ideologjie.
   Cila do jete mbrojtja nga ana e sundimtarit Rama? Ajo qe u tha fshatareve kur ra termeti u rrenoi shtepite: ti lene vendbanimet ne fshat e te shperngulen ne metropol (token me kontrate ja u kerkon shteti ne kembim te baneseave kotec ngjit byth me byth )se shtetit nuk i arrin krahu tu ofroje sherbime civile neper fshatra.
   Fshatrat dmth ky nuk i ka ne juridiksion per ‘programet’ e ndihmave se eshte i zene tua ofroje ato … pasunareve, oligarkut, madje edhe deputeteve.
   Respekte Fatos Collakut, emer i paperlyer.

 1. Koalicioni në kaos/ Meta po bën zëdhënësin e Balliut apo po i “rrëmben” Berishës shefin e organizimit në PD? Kreu i PL i poston fjalimin: Të lumtë Klevis….!Ky ka qene njeriu me i lumtur nen e regjimin kriminal te salih metaj

  1. Ti CendriFuga nuk e shpeton dot Udhehqesin Kozmik me keto statuse te shpelara patronazhisti.
   Krihe mjekren me qime pubike sa te duash dhe posto me sa nofka te duash, por vecse nje mjeran G-99-e do te mbetesh, pervecse paterice e birit te Kristaqit…

   1. “Nuk ka varferi ne kete vend,jemi vendi qe kemi rritur nivelin e jetées dhjete (dhjere) here me shume…..ne ballkanin perendimor”????

 2. YMER GELBAZA KELLIRA JA VJEDHE EDHE BUKEN KETYRE TE SHKRETEVE DUKE LEHUR SI ZAGAR I EDI RAMES thotë:

  KURSE EDI RAMA JUA VJEDHE LEKET SHQIPETARAVE DHE E PAGUANE ZAGARET YMER GELBAZA KELLIREN,Baty HAXHIUn,FRROK CUPIaN car BOLEN DHE

 3. Nje 48 vjecar nuk eshte viktime e komunizmit, por i shoqerise se konsumit dhe kapitalizmit te eger, ku shteti ka hequr dore nga pergjegjesite ndaj qytetareve dhe ia ka kaluar oligarkeve.

  Qeveria dhe media nuk bejne asnje bilanc te vetevrasjeve ne Shqiperi, te cilat jane te shumta nder gra e burra, si ne fshat edhe ne qytete, te rinj apo te moshuar. Gjithcka mbyllet me njoftimin e policise, si ne aksidentet rrugore.

  Ka ardhur koha te ndalemi ne kete fenomen dhe jo vetem gazetare te vecante, por psikologe e sociologe.
  Ne lajme jepen me shume per histori roze dhe bota e showbizit, se sa nga realiteti i zymte i shumices se popullsise, sidomos ne fshat, ku mungojne parate edhe per te marre rrugen e emigracionit e gomonet.

  Mjerimi migjenian pas gati nje shekulli eshte njolle e zeze ne balle te politikes, qeverise e mbare shoqerise.

  1. MIgjeni(pervecse sllav) ishte kokrra e komunistit. Te kishte jetuar ne komunizem, o do te ishte bere byroist, o do te kishte ngrene nja 20 vjet burg per agjitacion e propagande….

   Gjete shembull…

  2. Mendim i mire ky koment. Do kundershtoja vetem ate punen e psikolog/sociologut, pse duhen… fshati qe duket sdo kallauz, djali u vetevra sic e the nga kapitalizmi i eger, shoqeria e konsumit, sistemi shteteror-shoqerir subkontrakton pergjegjesine per shtetasit e vet, tek oligarkia.
   E dyta, nuk eshte mjerimi njolla me zeze e damkes, eshte indiferenca dhe cinizma e njeriut per njeriun si fryma e sistemit.

 4. Kjo eshte fytyra e vertete e sektit rilindas . Harbut me te dobtin e puthadoras me krimin . Shqelmin ne fyt fukarait , perulje e miqesi me krimin e kriminelet . Te pakten ndryshoni emrin sepse ju keni lidhje me socialen aq sa mund te lidhet uji me vajin . Ju jeni si kala rere , qe vaditja çdo minute e sekonde me propagande e mbane ne kembe . Nese ju heq propaganden do duhet fytyra juaj e vertete , do ju duken briret , briret e djallit .
  Per para e pushtet ju jeni kail te kaloni edhe mbi kufoma o sekt i mallkuar .
  Ju zent haka e fukarait , shpirterat e tyre do ju perndjekin ne jete te jeteve .

 5. Babai i Çlirim Gjatës së PD-së dënoi me vdekje priftin Hil Gjoni se shau partinë! Berisha e bëri ‘xhelatin’ deputet dhe e vuri në krye të drejtësisë

  1. “Vendi yne eshte vendi me qeverine me te drejte ne bote,” tha Adi dhe i futi nje kafshate sufllaqe dhe u qetesua

 6. Ngushellime familjes se Fatosit.
  Jam shume i trishtuar nga lajmi qe mesova sot per te ndjerin.
  Djale zotni punetor e i ndershem, ka punuar prej vitit 2000 e ne vazhdim ne Vlore. Prane vendit Omonia dilte cdo mengjes per pune.
  U prehsh ne paqe njeri i zotit!

 7. Zoti Geci si fallxhor parashikon se cfare do te kish ndodhur me Migjenin po te jetonte ne komunizem dhe e quan “komunist”. E turpeshme!

  Nuk mbeti figure pa njollosur e denigruar dhe kete e bejne vetem te paditurit. Nje popull qe nuk njeh dhe harron historine e tij, me vlerat qe ka nxjerre si komb, nuk ka te ardhme.

 8. Po Tao kokpllake Palla ku eshte? Si deputet i zones po them. Duhet tu gjendet familjeve ne nevoje. Ptuuuj rrace e poshter komunistash.

 9. Për 32 vite me radhë, si askush tjetër, Sali Berisha, një ish-konunist i ’68-s ka përdorur kartën e anti-komunizmit në funksion dhe për llogari të pushtetit.

  Ai kundërshtoi ligjin për hapjen e dosjeve në vitin 1992 dhe ish të përndjekurit politikë u vetëdogjën të gjallë dhe hynë në greva urie vetëm gjatë dy mandateve të tij.

 10. duhet te kishte filluar pune jo te varte veten Ka pune per ata qe duan te punojne dhe sduan te rrine neper kafe apo internet gjithe diten si bythqiret shpellare te Lapsi.al

  1. “Vendi yne eshte vendi me qeverine me te drejte ne bote,” tha Adi dhe i futi nje kafshate sufllaqe dhe u qetesua

  1. Te lindesh Shqiptar eshte fisnikesri , te jesh jevgjit grek apo kurve sllave eshte fatkeqesi .
   Problemi tek ne jane elitat qe per interesin e bythes se tyre mbyllin syte dhe sua nin per shqiperine dhe shqiptaret

 11. Andi shkerdhati dhe gjithe kto te tjeret qe bejne si pidha te merakos e gjeten shkakun. E vrau shteti. Gruaja ne interviste thote qe ujin ia lidhen prap, po u stresua….
  Andi shkerdhati dhe gjithe pidhat e bukur lexojne ate qe duan me lexu dhe fillojne e bojne politike me vdekjen. Njisoj si me kovidin para nji viti.

  Nejse i qofte dheu i lehte gjynafqarit.

  1. “Vendi yne eshte vendi me qeverine me te drejte ne bote,” tha Adi dhe i futi nje kafshate sufllaqe dhe u qetesua

  2. O idiot, e the njëherë. Sa të ndyrë jeni, si krimba varezash që ushqheni me kufoma. 40 sms e keni normën nga 5 lek për poshtërsi.

 12. Numri i njerëzve të prekur nga uria në rag global arriti në 828 milionë në vitin 2021, me një rritje prej rreth 46 milionë që nga viti 2020 dhe 150 milionë që nga shpërthimi i pandemisë COVID-19 sipas Kombeve të Bashkuara.

  Përqindja e njerëzve të prekur nga uria u rrit në vitin 2020 dhe vazhdoi të rritet në vitin 2021, në 9.8 për qind të popullsisë botërore. Rreth 2.3 miliardë njerëz në botë (29.3 për qind) kishin pamjaftueshmëri ushqimore, 900 mijë prej tyre përllogariten në Shqipëri.

  1. burgosjen e Sali Berishës e shikoj gjënë më të thjeshtë; por edhe gjënë më shpëtimtare për Berishën. Mendoni vetëm gjendjen e këtij njeriu e fenomeni: Është telendisur, ka dalë lakuriq siç ishte: brutal, i pa mençur, arrogant, i shkrehur, i ngrehur si mburravec, shan majtas e djathtas, hedh në gjyq Amerikën, fiton kundër Amerikës, merr levat e pushton zyrat… Lëre, lëre! Po të ishte burgosur që në fillim, do të ishte minimumi i të keqes; si zotëri në qeli. Por me sa kuptoj, ditën kur të vijë ora e gjykimit, ky do të jetë ‘për gjynah’. Në këtë gjendje që shihet, burgu për Berishën do të ishte ‘lule’. Kështu u ndodhi edhe Saddam Hussein e Millosheviç.

 13. Deshtim total i nje shteti qe nuk di gje tjeter vetem se te vjedh .
  E çmund te presesh nga njerez , qe siç thote Ali Asllani , me nje bark sa dy hambare ?
  Ajo qe te tromaks me shume eshte qe keta “bark hambare’ quhen edhe socialist .

 14. Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2 milionë euro, ja si e helmuan me kafe ambasadorin e Shqipërisë në Çeki

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.