• |
ide | kryesore

Kina sërish kërcënon sigurinë e Tajvanit: Do përdorim forcën nëse ribashkimi nuk arrihet

-Instant, Lajme, Planet

Kina sërish ka përsëritur kërcënimin e saj për përdorimin e forcës ushtarake për marrjen e kontrollit të Tajvanit.


Ky njoftim i bërë më 10 gusht vjen në kohën kur stërvitjet ushtarake të Pekinit përreth ishullit vetëqeverisës të Tajvanit kanë rritur tensionet në nivelin më të lartë në vitet e fundit.


Në deklaratën e Zyrës për Çështje të Tajvanit thuhet se Pekini “do të punojë me sinqeritetin më të madh dhe do të bëjmë përpjekje që ribashkimi të arrihet në mënyrë paqësore”.

“Por, ne nuk e përjashtojmë mundësinë e përdorimit të forcës dhe ne e rezervojmë mundësinë e ndërmarrjes së të gjitha masave të nevojshme. Kjo bëhet për t’u mbrojtur nga ndërhyrjet e jashtme dhe nga të gjitha aktivitetet separatiste”, u tha në deklaratë.

“Ne do të jemi gjithmonë të gatshëm të përgjigjemi duke përdorur forcën ose mjetet e tjera të nevojshme për të parandaluar forcat e jashtme ose veprimet radikale të elementeve separatiste. Qëllimi ynë përfundimtar është të sigurojmë perspektiva të ribashkimit paqësor dhe të shtyjmë përpara këtë proces”, u shtua në deklaratën e Zyrës kineze për Çështje të Tajvanit.

Kina tha se këto lëvizje kërcënuese të saj janë nxitur nga vizita e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, e cila qëndroi në Tajvan javën e kaluar. Por, Tajvani tha se kjo ishte një vizitë rutinë dhe Kina po e përdor si pretekst për të kërcënuar.

Përveç mbajtjeve të stërvitjeve ushtarake dhe kërcënimeve, Kina po ashtu ka njoftuar se do të ndërpresë dialogun me Shtetet e Bashkuara për çështjet e sigurisë detare dhe të ndryshimeve klimatike.

Tajvani i ka parë stërvitjet e Kinës si përgatitje për pushtim.

Kina e konsideron Tajvanin si provincë të saj, pavarësisht se këto dy shtete janë ndarë më 1940 gjatë një lufte civile. Por, Pekini insiston se ky ishull do t’i kthehet dikur./REL/

1 Comment

  1. Per te gjith botenfundi luftes dyt boterore shenoj nje fillim te ri padrejtesin si sistem jete .me emer grupe interesi.interes e cila shkaktoj konkurenc dhe plotesim kuptimesh me fakte duke sfiduar keshtu.gjitha shpikjet politike strategjike dhe drejt permbysjes interesit.me nje fund dhe kosto te tmerrshme per te gjith.pyetja qe ngrihet eshte kjo. Vadh a eshte e drejte qe shumica njerzore e pafajshme te perballoj.dhe toleroj. gjith ket trysni kosto te tmerrshme qe vjen nga loja shum dimensionale e politikave strategjive te nisura nje shekull me par nga nje grup i vogel njerzor kunder shumices padrejtesisht .kete tashme vet koha njerzit .ligjet bejne vetpastrim imunitar sic ben organizmi gjallesor ne vecanti .do ta bejn gjitha bashk duke kuptu domosdoshmerit dhe justifikuAr pergjegjsit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.