• |
ide | kryesore

“1 në 10 fëmijë në Britani janë shqiptarë, imagjinoni ç’ndodh pas 5 vitesh”, politikani anglez shkakton zemërim dhe debat

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Deklaratat e bëra nga ish-politikani i ekstremit të djathtë britanik, Nigel Farage për emigrantët e paligjshëm shqiptarë në Britaninë e Madhe kanë shkaktuar zemërim në mediat sociale, veçanërisht në Twitter.


“Tani që një në dhjetë prindër të lindur të huaj në Britaninë e Madhe janë shqiptarë, ua pret mendja se si do jetë ky raport në pesë vjet?”, shkroi ish-kryetari i UKIP.


Postimi i Farage citon organizatën në Mbretërinë e Bashkuar Migration Watch, e cila iu referua një artikulli të Daily Mail që thoshte se “Shqiptarët janë ndër prindërit më të shpeshtë për të lindurit nga jashtë në Britanisë së Madhe për herë të parë”.

Farage viziton shpesh rajonin, veçanërisht në Serbi.

Në një video të publikuar tre ditë më parë, Farage tha gjithashtu se shqiptarët që përpiqeshin të kalonin Kanalin Anglez për të hyrë në Angli nuk ishin “njerëz të varfër të dëshpëruar” siç media kryesore si BBC “po përpiqet t’i portretizojë ata”. “Jo, ata janë djem të rinj dhe shumë prej tyre në fakt janë goxha agresivë,” tha ai.

Farage, 58 vjeç, drejtoi partinë e krahut të djathtë UKIP dhe më vonë partinë Brexit deri në vitin 2021.

Shqetësimi për rritjen e emigracionit të paligjshëm nga Shqipëria është vënë në qendër të vëmendjes këto ditë në Britaninë e Madhe pas raportimeve se 4 në 10 emigrantë të paligjshëm që kalojnë La Manshin janë shqiptarë.

23 Comments

   1. Un jam nga Myzeqeja por e dua dhe veriun dhe jugun,kurse atij shokut që s’do veriun kushedi ca do t’i ken bër malsoret nga shtëpia.

   1. Tamam bukeshkale! Nuk je ti i shkerdhate qe me talebanizmin tend do intepretosh vendimin e perendise per nje perandori mijera vjecare qe historise i ka sjella vec te tjerave edhe bazat e drejtesise sociale..

   1. Boll o kurve mavi.nuk ka cecen ne Shqiperi o p.r.une jugor jam e me malesorin jam vella.enver,Tosi,e psikopati jane antishqiptare.rrace incesti mavi

 1. Dmth angline qe eshte 80 milion do ta permiresoje rraca jone prej 3 milionesh!!!!!!!!!
  Prandaj na shkojne punet kaq mire sa pretendojme se do rregullojme edhe rracat.

 2. Cifti Hajdut dhe Tradhetar i Surrelit nuk rreshtin se gerryeri xhepat e shqipetareve te varfer!!😢😢👎👎👎😤 thotë:

  Ja ka bere jeten sketerre Edvin Kristaq Vrasesi me Firme e vule. 😔 Babai Kristaq per 50 vjet dhe tani Horri Hajdut dhe Tradhetar I shitur tek Tutori I perbashket I Rilindjes 😞 Ka 20 vjet qe vjedh fut ne burg per nje fature energies!!Njerzit ikin nga syte kembet !!Kur nuk te mban dheu jot nuk te mban dheu i huaj. 😢 Dhe prap Ky cift hajdutesh dhe kriminele nuk rreshtin se vjedhur I !!Po Ku i cojne miliardat e vjedhur??Pergjigja eshte e thjeshte tek Tutori fytyre Plendes Lope🤮🤮

 3. I lini te jetojne per meshire.Shqiptaret jane njerez sa injorante aq dhe te pacipeDhe njerzit me ” intelektuale ” per nje kaprico apo interes personal ,qe po sua plotesove pavaresishte se munde te jete interesi i tyre antinjerzor i jashteligjshem dhe i pamundur,mosplotesimi ben qe inati i tyre i ben qe te hakmeren shtazerishte, si nje egersire e terbuar qe nuk ngopen deri sa tja pine gjakun si ganibalet .Jane cinik dhe me seder te semure.Mos u jepni te drejten e votes.Eshte krimi me i madh qe do i beni vendeve tuaja.Shqiptaret e blejne voten vetem per 50 euro.Shqiptaret masakroi 360 ditet e vitit,5 ditet para zgjedhjes , tu kesh shkerdhyer mamate dhe femrat e shtepise,jepu 50 euro diten e votes,ose miell ,kriminel te jesh te jep voten.Vlera me e cmuar dhe me e vyer e vendeve tuaja eshte vota e popujve tuaj,qe se shesin me asnje cmim,por vetem ne interes te vendit tuaj,te jetes tuaj.

  1. )ti si grek pederast qe je me origjine nga shkretetirat e iranit ke nje urrejtje tepapar per Shqiptaret por tu hash karin Shqiptareve ti i baxhell e shkretetirave iraniane qe qihesh ne bythe si buce kanalesh . Vemje gjirizi

  2. shfryrje nga inati.. mos e vri mendjen UKIP po zhduket si parti por edhe ata rreth tyre nuk e kane me te lehte..Mund te zgjidhet si km nje grek nga pakistani, te rezulton gje?

 4. Kur nje deputet britanik flet keshtu, a mendoni qe Londra politike na do ne Europe?

  E pame se cfare duan, se na e tregoi qendrimi ndaj Ukraines. U japin arme, por per te ikurit nga lufta jane te vetmit ne Europe qe aplikojne vizat, te cilat ua vonojne me muaj. 200 mije gra e femije presin vizen angleze prej muajsh, pasi burrat i ndalon Kievi zyrtar qe te kalojne kufirin, se duhen per lufte.

 5. Ky moterqiri anglez ka te drejte vetem Per 1 fakt, qe shumica atyre djemeve vertet qe nuk jane per buke te gojes dhe qe dihet per cka shkojne atje.

  Por qe ky eshte nje moterqir I trashe si nje shqipfoles qe komenton me lart nuk ka diskutim sepse disa dhjetra mijera shqiptare nuk bejne qe ne 1 ne 10 apo ne 5 femije te jene shqiptare.

  Ama fakti eshte qe ne 1 ne 10 femije ne Angli jane rrac perzier sepse kurvat angleze vdesin per zezake dhe 1 ne 5 femije jane Indiane dhe pakistaneze.

  O moterqir Farage qe cifuteve u sherben.

 6. Ky politikani edhe vete lajmi thote qe eshte ekstremist, pra automatikisht eshte kunder etnive te tjera dhe emigranteve ne shtetin e tij.dhe fakti qe e viziton Serbine shpesh, s’ka si tna doje ne shqiptareve. Kemi dhe gazetare shqiptare,apo njerez te thjeshte qe vetem me nje vizite ne Serbi, dhe kthehen me tru te lavazhuar, ne pro serbe te thekur, e disa edhe ne spiune te tyre, e cfare na ka ky rracisti ne fund te fundit. Por ky nuk perfaqeson Britanine. Eshte njesoj sikur te themi ai komentuesi i pare qe u thote cecen gjysmes se hqiptareve te perfaqesoje mendimine gjithe shqiperise. Dhe mos te harrojme qe Britania bashke me SHBA ishin 2 vendet kryesore qe e ndihmuan Kosoven, prandaj mos te behemi mosmirenjohes ndaj tyre. Ne, miq te vertete(nga fuqite e medha) qe jane 100% ne anen tone dhe jo te serbeve, vetem SHBA, Britanine dhe Gjermanine kemi. Deri diku dhe Italine, kurse Francen duhet te perpiqemi te pakten mos e kemi kundershtare. Por e sigurte eshte me Rusine, dhe Kinen.,sna lidh qofte dhe nje gje e vetme

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.