• |
ide | kryesore

Aktorja e ‘Friends’ reagon ndaj mungesës së diversitetit në serial

-Instant, Paparazzi, Slider

Lisa Kudrow ka folur së fundmi për mungesën e diversitetit në Friends.


Aktorja, e cila luajti Phoebe Buffay në sitcom, deklaroi se David Crane dhe Marta Kauffman shkruan serialin për jetën e tyre personale dhe nuk kishin përvojën e të qenit një person me ngjyrë.


“Ishte një shfaqje e krijuar nga dy njerëz që shkuan në Brandeis dhe shkruan për jetën e tyre pas kolegjit. Dhe veçanërisht për shfaqjet, kur është një komedi e drejtuar nga personazhet, ju shkruani atë që dini.

“Ata nuk kanë punë të shkruajnë histori për përvojat e të qenit një person me ngjyrë. “tregoi ajo për Daily Beast.

Krijuesja Marta i rrëfeu gjithashtu Los Angeles Times në qershor se ajo ishte e fokusuar në përfshirjen e diversitetit në punën e saj.

Ajo tha: “Dua të sigurohem që tani e tutje në çdo prodhim që bëj që të jem e ndërgjegjshme në punësimin e njerëzve me ngjyrë dhe të ndjek në mënyrë aktive shkrimtarët e rinj me ngjyrë. Tani e tutje do të veproj ndryshe.’

Marta tregoi se në fillim ishte ‘e vështirë dhe frustruese’ të dëgjoje kritika për serialin për mungesën e diversitetit.

Në një përpjekje për të ‘ndrequr të gabuarën’, Marta bëri gjithashtu një donacion prej 4 milionë dollarësh për Universitetin Brandeis  në Studimet Afrikane dhe Afrikano-Amerikane.

Gjithashtu krijuesja zbuloi se  vrasja e George Floyd në vitin 2020 ishte një pikë kthese në ndërgjegjësimin e saj për racizmin dhe se si mund të kishte ndihmuar seriali./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.