• |
ide | kryesore

Masakra me 11 të vrarë, Mali i Zi shpall 3 ditë zie kombëtare

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Vuk Boriloviq nga Cetinja dje ka vrarë 11 bashkëqytetarë dhe ka plagosur gjashtë në qendër të Prijestonicës. Autoritetet thonë se ende po përcaktojnë pse 34-vjeçari vendosi të kryejë atë “akt të urryer” dhe bën thirrje për solidaritet me familjet e viktimave.


Qeveria e Malit të Zi ka shpallur tri ditë zie për tragjedinë e ndodhur.


Në përputhje me Vendimin e Qeverisë, ditët e zisë janë të shtunën, të dielën dhe të hënën, përkatësisht datat 13, 14 dhe 15 gusht 2022.

Me rastin e zisë treditore, Qeveria njoftoi se flamujt do të vendosen në gjysmështizë në të gjitha objektet e organeve shtetërore dhe objektet e organeve të vetëqeverisjes lokale dhe publike. Në përputhje me vendimin, në ditën e zisë nuk do të mbahen programe kulturore dhe argëtuese në vende publike dhe nuk do të transmetohet muzika në objektet hotelierike. Mediat elektronike dhe mediat e tjera janë të detyruara që përmbajtjen e tyre programore t’i përshtatin përkujtimit të ditës së zisë.

“Me rastin e një ngjarje tragjike të paregjistruar, e cila ka rezultuar me humbjen e jetës së qytetarëve malazezë, Qeveria ka marrë vendim për shpalljen e tri ditëve zie në territorin e gjithë shtetit të Malit të Zi”, thuhet në vendim.


1 Comment

  1. Tre dit zije per tre vet.ngjarje e rradh kurse sikur ti mbanim ne per ngjarjet qe zhvillohen cdo dit gjith jeta do shenohej dit zije.por jemi mesuar tashme qe te zezen ta pranojm si te bardh dhe te bardhen si te zez .dhe te tjereve .ne menyren me kuptimplote tu japim mesazhin e shpreses optimizmin .vetem 100 vitet e para jAn problem per njerzit kini durim se me pas do jet me mir.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.