• |
ide | kryesore

Pas sulmit të Salman Rushdie, kërcënohet autorja e “Harry Potter”

-Instant, Paparazzi, Slider

Autorja e Harry Potter, J.K.Rowling është kërcënuar me vdekje pas reagimit të saj ndaj sulmit të autorit Salman Rushdie


Rowling shkoi në Twitter për të dërguar mbështetje dhe lutje për Rushdie pasi autori i Midnight’s Children u godit me thikë gjatë një ngjarjeje letrare në perëndim të Nju Jorkut të premten.


“Lajm i tmerrshëm”, shkroi shkrimtarja, “Jam shumë e zemëruar. Uroj të bëhet mirë.”

Në përgjigje të postimit të saj në Twitter, një përdorues shkroi: “Mos u shqetëso. E ke ti rradhën.

Pas komentit, Rowling e raportoi atë në Twitter. Ajo gjithashtu përditësoi fansat e saj, “Të gjithëve që dërgojnë mesazhe mbështetëse: Faleminderit. Policia është përfshirë ).

Sulmuesi që sulmoi Rushdien është akuzuar për tentativë vrasje dhe sulm në shkallë të dytëdhe policia është duke hetuar motivin e sulmit.

Libri i Salman Rushdie, Vargjet Satanike, ka qenë një nga librat e tij më të diskutueshëm dhe gjithashtu është ndaluar në Iran që nga viti 1988, pasi shumë muslimanë e kanë konsideruar atë si blasfemi./Lapsi.al

 

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.