• |
ide | kryesore

Profesor në Shqipëri, kultivues droge në Angli/ Dënohet me burg 28-vjeçari

Arkiva, Lajme, Të fundit

Një shtetas shqiptar është arrestuar në Britani, pasi u gjet duke u kujdesur për më shumë se 500 bimë kanabis, të cilat të konvertuara në vlerën e tregut, shkonin në 275 mijë paund drogë.


Media britanike raportojnë se personi i arrestuar është 28-vjeçari Kristian Zefi, i cili në Shqipëri kishte profesionin e mësuesit të fiskulturës.


Zefi, një emigrant i paligjshëm që kishte hyrë në Britani në mënyrë klandestine, u përpoq të arratisej nga një dritare e katit të sipërm në një ndërtesë industriale dykatëshe dhe u hodh në çatinë e pallatit tjetër.

Prokurori Stephen Welch tha se policia ekzekutoi një urdhër kontrolli për kanabis në ambientet në Popple Street, Hull, një ndërtesë e madhe industriale dykatëshe me rreth 12 dhoma.

“Ndërsa policia u përpoq të hynte, i pandehuri doli nga një dritare e katit të sipërm në një çati të sheshtë në një përpjekje për të shpëtuar ai u shqetësua dhe u hodh në çatinë e një ndërtese ngjitur. Ai bëri gjithashtu një telefonatë nga telefoni i tij celular. Në ndërtesë, policia gjeti më shumë se 500 rrënjë kanabis, me një vlerë tregu rreth 275.000 paund”, tha ai.

Prokurori ka sqaruar se dyert e ndërtesës ishin të izoluara, jo për të mos lejuar daljen e Zefit, por për ta mbrojtur atë dhe kanabisin nga personat që mund ti sulmonin.

Personat që hynin apo dilnin nga ndërtesa, përdorni çatinë për të dalë.

Përpara efektivëve, shqiptari deklaroi se ishte trafikuar në Britani dhe pretendoi se edhe ishte dhunuar.

“Ai pretendoi se monitorohej për t’u siguruar që ai të mos largohej”, tha zoti Welch.

Ndërkohë avokatja e tij u shpreh se mësuesi i fiskulturës kishte udhëtuar për në Angli në pjesën e pasme të një kamioni nga Franca.

“Ai u mashtrua duke menduar se po vinte në Britaninë e Madhe për një jetë më të mirë, duke punuar në industrinë e ndërtimit.
Atij iu tha se pagesa për ta sjellë këtu ishte 25,000 £ dhe ai nuk kishte mundësi për ta shlyer atë. Ky ishte edhe momenti kur ai filloi të punonte në fabrikën e kanabisit për të shlyer borxhin masiv që kishte. Ky është një njeri i pambrojtur në një vend. ku ai nuk fliste gjuhën dhe nuk kishte njohuri për vendndodhjen”, deklaroi ajo.

Ndërkohë që 28-vjeçari ka humbur edhe të atin në kohën që ishte në paraburgim, por ai nuk kishte mundur të kontaktonte me familjen e tij në Shqipëri për shkak të problemeve me telefonin në burg.

“Ai dëshiron të kthehet në shtëpi sa më shpejt të jetë e mundur për të ndihmuar nënën e tij”, tha avokatja.

Gjykata britanike e dënoi Zefin me nëntë muaj burg, pasi pranoi fajësinë.


3 Comments

  1. Salle gjyqi ne Tirane kunder Hysni Shoshorit per agjitacion propogande. Ngrihet prokurori dhe jep pretencen me 25 vjet heqje lirie. Heshtje ne salle. Nje ze i fuqishem ne rreshtin e pare trondit sallen: Me vdekje, me vdekje pushkatim. Nje burre me nje leter ne dore ishte pikerisht sekretari i partise i fakultetit te Mjeksise Sali Berisha i cili beri qe prokurori ti kerkonte letren qe mbante ne dore qe ishte nje trakt armiqesor qe cuditerisht ishte gjetur nga Sali Berisha ne oborrin e fakultetit. Prokurori sa lexoi traktin u ngrit perseri dhe ndryshoi pretencen ne Vdekje pushkatim per Hysni Shoshorin. Sali Berisha i kenaqur per sherbimin ndaj Enver Hoxhes u ul ne vend. Mirepo per ironi te fatit ishte presidiumi i kuvendit popullor antar i te cilit ishte dhe Kristaq Rama qe uli vendimin nga Vdekje pushkatim ne 20 vjet heqje lirie. Dhe Hysni Shoshori doli nga burgu dhe shkoi tek zyra e kryetarit te pdse qe ishte bere Sali Berisha qe nuk e njohu. Ai i tha me njeh, une jam Hysni Shoshori qe jam denuar me vdekje me fjalen tende ne gjyq. Ti nuk je kryetari i pdse por je turpi i partise demokratike. Saliu i tronditur nga skena ku ndodhej urdheroi rojen ta nxirrte jashte Hysni Shoshorin dhe e perndoqi barbarisht derisa sa vdiq. A doni me per te ditur se cfare akuzash,cunat e spiuneve salih metaj per para te shkatarrojn me fis

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.