• |
ide | kryesore

Amber Heard flet për apelimin e vendimit: Do të dalin në dritë dëshmi të reja

-Instant, Paparazzi, Slider

Amber Heard ka avokatë të rinj për luftën e saj të fundit ligjore.


Më pak se një muaj pasi kërkoi apelimin e vendimit në rastin e shpifjes së ish-bashkëshortit të saj Johnny Depp , aktorja ka punësuar Ballard Spahr si avokatin kryesor të apelit.


Ekipi ligjor i Heard do të drejtohet nga David L. Axelrod dhe Jay Ward Brown, të cilët më parë mbrojtën New York Times kundër padisë për shpifje të Sarah Palin në fillim të këtij viti.

“Ne mirëpresim mundësinë për të përfaqësuar znj. Heard në këtë apel, pasi është një rast me implikime të rëndësishme të Amendamentit të Parë për çdo amerikan,” thanë avokatët në një deklaratë të përbashkët për E! NEws. “Ne kemi besim se gjykata e apelit do ta zbatojë ligjin siç duhet, pa respektuar popullaritetin, do të ndryshojë vendimin kundër zonjës Heard dhe do të riafirmojë parimet themelore të Lirisë së Fjalës.”

Për sa i përket arsyes se pse Heard ka zgjedhur të punësojë avokatë shtesë për apelimin e saj të pritshëm, zëdhënësi i saj deklaroi: “Një gjykatë tjetër garanton përfaqësim të ndryshëm, veçanërisht pasi kaq shumë prova të reja tani po dalin në dritë.”

Më 1 korrik, një juri në Virxhinia mori një vendim në gjyqin për shpifje të Depp dhe Heard. Pas gati gjashtë javësh dëshmi, juria vendosi se Heard ishte përgjegjëse për shpifjen ndaj Depp dhe i dha aktorit 10 milionë dollarë për dëmshpërblim dhe 5 milionë dollarë për dëmshpërblim.

Gjykatësi i Gjykatës së Qarkut Fairfax, Penney Azcarate, më vonë e zvogëloi dëmin ndëshkues në 350,000 dollarë, që është kufiri ligjor  i shtetit, duke e bërë dëmin e tij total më pak se 10.4 milionë dollarë.

Sa i përket kundërpadisë së Heard, juria i dha aktores 2 milionë dollarë si dëmshpërblim.

Megjithatë, më 22 korrik, Johnny paraqiti një njoftim apeli duke kërkuar të anulonte vendimin prej 2 milionë dollarësh të dhënë për Heard gjatë gjyqit.

“Ky ishte një vendim jashtëzakonisht pozitiv për zotin Depp,” thanë përfaqësuesit e tij n. “Vendimi flet vetë, dhe zoti Depp beson se kjo është një kohë që të dyja palët të vazhdojnë me jetën e tyre dhe të shërohen. Por nëse zonja Heard është e vendosur të ndjekë një proces gjyqësor të mëtejshëm duke apeluar vendimin, zoti Depp është duke paraqitur një ankim të njëkohshëm për të siguruar që procesverbali i plotë dhe të gjitha çështjet ligjore përkatëse të shqyrtohen nga Gjykata e Apelit.”

Planet e Amber për të apeluar vijnë pasi gjyqtari Azcarate hodhi poshtë argumentin e aktores se asaj nuk iu dha një gjykim i drejtë pasi një person supozohet se shërbeu në juri pa u thirrur, duke përmendur se nuk ka pasur “asnjë provë mashtrimi ose keqbërjeje” që garanton një keqgjykim./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.