• |
ide | kryesore

Prapaskena/ Plani i Ramës për të nxjerrë nga politika me ligj Berishën dhe Metën

Arkiva, Kryesore

Ndonëse në këtë muaj të nxehtë gushti, Sali Berisha dhe Ilir Meta janë ngërthyer në një protagonizëm të ashpër se cili nga te dy ka potencial më të madh opozitar, kundërshtarët e tyre socialistë po planifikojnë ti heqin qafe nga politika parlamentare.


Gjithnjë e më shumë po flitet për ndyshime ligjore që do të pengonin një kandidim të ardhshëm të Ilir Metës, të cilit në shtator parlamenti do ti “zbulojë” dosjen e spiunit, çka do të bëhet shkas që më pas atij ti hiqet e drejta për të kandiduar dhe për tu zgjedhur.


Lexo me tej:

Andi Bushati: Zbulimi i spiunit “I.M” si liçencë për grabitje

Një truk i ngjashëm po përdoret edhe ndaj Berishës. Socialistët në pushtet po planifikojnë një amendim të ligjit të dekriminalizimit duke përfshirë në të edhe ‘djegjen” e personave që janë shpallur non grata nga aleatët tanë perendimore. Një gjë e tillë e cila kërkon ndryshime kushtetuese me 94 vota do të bëhet vetëm me bashkëpunimin e mundshëm të deputetëve të PD-së që mbështesin linjën Basha. Interesant është fakti se diplomatë amerikanë i’a kanë kërkuar personalisht Edi Ramës ndryshimin e ligjit të dekriminalizimit që përpara se të shpallin Berishën non grata, por kryeministri e rrefuzoi këtë kërkesë me arsyetimin se po e shndërruan këtë në ligj, ky nen mund të përdorej për të shantazhuar politikanët shqiptarë me nxjerrjen nga politika prej vendeve perendimore që nuk janë “aq vllazërorë sa amerikanët ndaj nesh”. Fakti që Rama po adopton shprehjen “vetëm budallenjë nuk ndryshojë mendje” tregon se ai i trembet sinergjisë opozitare që mund të krijojnë Berisha dhe Meta, që sado opozitë të gabuar të bëjnë, nuk do të përsërisin fabulën e një opozite të kapur.

DOSJA/ A është Ilir Meta, politikani bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit?

Në këto kushte, ndoshta, kryeministri ka vendosur të zbatojë një strategji që e ka perfeksionuar tashmë, atë për të neutralizuar vullnetin popullor përmes ligjeve që qepen si kostume me porosi për të.

Nëse në 2017, ai përfitoi nga marëveshja e majit me Bashën, për të ndaluar koalicionet, nëse në 2021, ai ndryshoi në mënyrë skandaloze kushtetutën duke transformuar rreguallat ndërkohë që gara kishte filluar, duke i hequr të drejtën opozitës të dilte në një koalicion, ai tani do të përjashtojë nga loja me ligj dy rivalët e vet kryesorë.

Nuk është çudi që një gjë e tillë të ndodhë në shtator pasi shumë socialistë dhe media pranë po e paralajmërojnë këtë, por e vetmja gjë që tani për tani nuk dihet është mënyra se si do të reagojë pala e prekur dhe militantët e saj.

©Lapsi.al   

 


50 Comments

  1. Humbje e madhe do jet.
   Militantet si fillim do pellasin e do shkulin floket, pastaj do i qajn dhe me pas do mbajn zi.

    1. Ta shkerdhej dhe mire ben.
     Sa her kemi then, dhe jo kot.
     Qe rama ka lind me shume fat.
     Kur ka perball keta te dy.
     Populli thjesht thote. Me mire te na shkerdhej dhe gjall rama. Se sa te na vras berisha.

     1. Ti qe ke qejf te shkerdhehesh nga hajduti tradhtar… shkerdhehu! i shkerdhyer!!!

   1. Mos ki merak se skane bythe , duke fillu mga basha i pari…

    Por pse nuk e sheh kete artikull si mjet per te fuqizuar berishen

    Militantet janë një kategori, por kategoria tjeter jane ata qe presin ndryshimet. Janë dhe ats brenda ps është dhe vetë.rama…, mjaftonjnë 2 non grata mga rrethi i ngushtë dhe rama hidhet pupthi nga frika….

    Ky ëahtë një artikull për llogari të opozitës…. goditja e ramës, amerikanëve është e qartë

    Megjithatë edhe sikur ta marrësh kallëp, le ta provojnë!!!

   2. Plani i hajdutit per ti larguar nda nga politika eshte se tradhtari i pabese ke frike nga keta ….Nuk ka rruge tjeter.
    .
    ….lufte, dhe kete lufte doçi nuk eshte i sigurte se e fiton… Edhe po te arrije ti nxjerre nga parlamenti,ata prape do jene aty ,ne krye te protestave, e mbaron shume keq pastaj per hajdutin, dhe te gjithe vathen e tije.. Dhe te qeneve ttadhtare
    Duhet menduar mire kjo ,apo jo zuzar, se mund te shkosh ne p….
    te sateme!

  2. Kur ligjin e bën kërbaçi, kundër përgjigja duhet të jetë e njëjtë.

   Sido që t’a shohësh Meta dhe Berisha nuk kan mundësi tjetër përveçse organizimit të protestave popullore për të shporrur satanikët e kuq në pushtet. Përndryshe ata të dy do të përfundojnë atje ku nuk duan të shkojnë. Por mendoj se i dinë mirë pasojat e një tërheqje dhe disfate.

   1. Mire o Miri.
    Per bythen e sali vrasësit. Dhe ilir spiunit. Do djeg shtepin dhe biznesin.
    Ik o pall, mos shkruaj idiotlliqe.
    Nuk ka ndodh e nuk do ndodh, permbysja me dhune e pushtetit. Edhe ne 97 (qe nuk ka aanje shans te ndodh) edhe ateher, prap me vote e moren pushtetin socialistet.
    Pra… Leri deshirat dhe perdor llogjiken.

     1. renato 16/08/2022 te 20:09 – qetesohu. Pi ilacet, ha buke me kos dhe futja nje pale gjumi. Ruaj tensionin e gjakut se Rama do te jete aty ku eshte te pakten deri ne 2023.

    1. Me. Car e moren pushtetin kta ore ne 97???? Hahahahahhahahah seriozisht ju jeni skizofren me memorie peshku! Me vote thot! Boooo

     1. Pse dhe ne 97 fitoi berisha????
      A ju nuk beheni me njerez. Ju ka shkerdhyer ne vesh saliu.

   2. Mire e ke ti lornder dje sala i thoshte metes ‘metullahu, like floriri etj’ kurse meta i thosh sales ‘diktator, armik i lirise’

    Keta klloun do besojme ne?

    1. Ne 97 skishte cfar fitonte berisha se ne pushtet ishte qe erdhen kta te komiterit te shpetimit me arme dhe me voten e lire sollen ne pushtet kta europianet! Ju mund te thoni cfar te doni por eshte pjese e historise qe njerzit ende e kan memorie dhe se manipuloni dot te pakten per kta breza qe e kan jetuar! Tani cfar do ma thuash tjeter se shyqyr patentat ne arabi ne mund ti perdorim! Nje nga kryearritjet e lartmadhnis se tij dhe ju sherbetorve te oborrit! Hahhahahaha 😂

   3. Coini pra aty ku ngelet duke llapur! Futini ne burg! Po beni sikur cfar do beni dhe cfar dini dhe ngelet me shantazhime! Pse si fusni ne burg a ju dhimbsen????? Po si fusni se skeni per cfar! Ju justifikoni kta plerat qe ngelen duke ju zhvatur e plackitur se vjedhja eshte fjal e lezecme! Popull koktrash! Ka vrar ka vrar ka vjedhur ka svjedhur! Futini ne burg pooooooorr pastaj pergatituni qe te hiqen zvarr neper sheshe kta plerat qe po na zhdukin indentitetin! Lat nam! Mendesi qe ne vitet 90! Bo bo bo

  3. Eeeee…qefi ja ka po bytha sja ma palloshit te groshes. Nje veprim i tille do ishte gozhda mbi qivurin e vet Ramsit. KAQ.

   1. Ja po vjen shtatori. E ke per ta pare e ben apo jo.
    Se mos zhdukesh o bol madh.
    Dhe na ndron nicname dhe e ben vryme madhi.

  4. Te gjitha keto veprime tregojne frike patologjike, tregojne panik dhe tmerr te papare, tregojne pasiguri totale, te DIKTATORIT DUCE. Pse valle dhjaset kaq shume, kur ka ne sherbim; te gjithe krimin, drogen, korrupsionin, cdo lloj pushteti, e mbeshtet Soros, Sh.B.A, B.E, kur shqiptaret e duan kaq shume, saqe marrohen pas tij dhe bandes se tij ne pushtet, pse valle e tmeron kaqe shume “i padeshirueshmi” 80-vjecar, e cuditshme, KAQ!

  5. Hahahahah pse budalla eshte Rama ti heq keta. Ai nga keta e ka pushtetin te siguruar edhe per shume vjet.
   Berisha dhe Likia, friken e kan nga spaku i amerikanve. Atyre si tua bejn? Ai eshte halli i madh.

  1. A te vent sorros loqen e fishkur ne goje. Qe ju ka ngel sorros ne tru. Cdo gje po e ben sorros, edhe zoti mer urdhera nga sorros.

    1. A o trim interneti. Qe qini pa fund kur jeni duke shkruajt ketu.
     Burri nuk shan, po vepron.

 1. Nese behen votat qe te ndryshoj kushtetuten. S kemi c themi. Se duhen votat edhe te pd. Nese pd e voton, ateher c te bejm?????

 2. Dhe me te drejte te dy duhen qeruar nga politika. Njeri komunist dhe tjetri spiun. Pastaj e ka rradhen ky i gjati gje qe patjeter i frikesohet sepse dhe ai duhet te largohet. Nuk e di perse ju vjen keq ketyre militanteve qe duan ne krye nje komunist dhe nje spiun. Apo shpresojne se keta do tua bejne jeten me te lumtur dhe me te begate. Traplliqe me kile.

  1. Nuk jan militant jooooo.
   Jan ata qe tani ngrohen ne diell.
   Se me pare rrinin kot e mernin nga 4 rroga. Benin dallavere pazare me popullin e shkret.
   Dhe tani shpresojn se mos vjen prap koha kur benin pall, ne kurrizin ton.

 3. Budallalleqe vere. Prokurori apo gkyqtari i komunizmit u ndwrua nga departamenti si kalores anti korrupsion, ndersa keta do na perdorkan nje dosje pa pike lidhje.
  Nga ana tjewr, ai se ha ate truk pasi mund ta shohe veten ne liste nese Berisha nuk eshte viktime e lobingjeve.
  Britania nuk e dime a e beri me.qellim per shkak se eshte ne organizma evropiane dhe Berisha mund ta fitoje ceshtjen, pasi akuza britanike eshte qesharake. E akuzon per nje shtetas te saj qe fare mire e gjykon ne vendin e saj. Pra krejt pa lidhje.

  Kjo po duket qartazi se ata e kane nje plan, por puna eshte a mos duan te vendosin ate lal fikun dhe Rama se ha ate llokum

 4. Athere do kemi revolucion alla francez te sigurt . Bejeni , çfare prisni . ne kete menyre do hani kokat te gjithe ju kurvat qe e trajtuat kete vend si te njerkes.

 5. Ta beje, se i jep nje dore legjitime per revolucion te dhunshem, edhe ska njeri qe mund ta mbroj, se ato qe sduan rremuje jan tu ik nga shqiperia

 6. flasim për të njëjtën dosje prej fillimit të intervistës. Berisha dhe Metaj mbajnë peng njeri tjetrin. 21 Janari i bashkon më fort se çdo gjë tjetër. 4 viktimat e vrarë në bulevard janë kurbani i dashurisë së çiftit Berisha Metaj. Më pas vijnë dhjetëra afera dhe pelivanllëqe politike që qelbin dynjanë. Shkarkimi i Ben Rakipit është njeri prej tyre. Apo takimi i Dhjetorit 98.Nuk ka plan rama o laosexhinj te shkulLlakut,por dosjet e spiunlliqeve qe kane bere keta te dy jane aty,salih metaj te dy te kerkojne publikisht hapken e dosjes se tyre qe dhe ju shpellkare ta kuptoni nje here mire kush jane keta,burri eshte burre kete te tregojne agjentet serb salih metaj

 7. Flini te qet. Asgje nuk ndodh.
  Thjesht retorik politike, qe te mbaj gjall militantet.
  Po kush e di se si lozet politika.
  E di shume mire……..
  Qe me militant ne demokraci, nuk ke asnje shanc te maresh pushtetin.
  Militanti eshte i zhurmeshem. Por i urryer nga populli i pa politizuar. Ne nr militanti eshte vetem 5%.
  Bejini vet llogarit.

 8. Eeeee…qefi ja ka po bytha sja ma palloshit te groshes. Nje veprim i tille do ishte gozhda mbi qivurin e vet Ramsit. KAQ.

 9. Dualen robqiret Mavi,dolen gra qiret mavi,dolen moter qiret mavi dhe jane shume dakort qe ti heqin nga politika.T’ju hani ate qe nuk thuhet o gra qire.

 10. Te gjitha keto veprime tregojne frike patologjike, tregojne panik dhe tmerr te papare, tregojne pasiguri totale, te DIKTATORIT DUCE. Pse valle dhjaset kaq shume, kur ka ne sherbim; te gjithe krimin, drogen, korrupsionin, cdo lloj pushteti, e mbeshtet Soros, Sh.B.A, B.E, kur shqiptaret e duan kaq shume, saqe marrohen pas tij dhe bandes se tij ne pushtet, pse valle e tmeron kaqe shume “i padeshirueshmi” 80-vjecar, e cuditshme, KAQ!

  1. Po ka then amerika, qe do ikin.
   I ka vdek nena atij muhabeti.
   Ju vazhdoni, jo rama jo leshi.
   Po e paten ber planin ata. Atij qe do i bjer lapsi, do ja vesh breket nga koka.

 11. Shpellkare njelloj si vullnetaret e enverit qe e mbronin kur ai kishte vdekur dhe keta cecene mbrojne agjentet spiune salih metaj,te dy palet mbrojne diktatoret vellezer enver e salih metaj,spiune pa para vetem ne shqiperi gjen ka thone gjermoni o shpellkare

 12. te dy keta sherbetore te moskes dhe beogradit duhen te zhduken nga politika shqiptare dhe duhet te kalojne jeten ne burg Shume shpejt Ilir Meta si dodrdoleci i vucidolit do shpallet non grata dhe do ti kalojne drejtesise

 13. Ky rrobqiri drogaxhihomosekauali Sorrosian Edi Flama bashke me trabseksualin Erion Verqia duhet zhdukur dhe copetuar te gjalle me sopata. Keta duhet te zhduken bashke me Ameriqente kurva qe e shkaterruan kete vend per 32 vjet

  1. Lexoni, se c shkruan ky 1:07.
   Te gjith salibanet pa perjashtim jan si ky psikua.
   Sorros
   Veliaj-Rama
   Dhe Amerika na e ka fajin keto 32 vjet.
   Salibanet po hedhin iden se ishim mire me komunistet, me rusin dhe kinen.
   Mos u cudisni kur te thone qe do krijojm aleanc edhe me talibanet.

 14. Plani i hajdutit per ti larguar nda nga politika eshte se tradhtari i pabese ke frike nga keta ….Nuk ka rruge tjeter.
  .
  ….lufte, dhe kete lufte doçi nuk eshte i sigurte se e fiton… Edhe po te arrije ti nxjerre nga parlamenti,ata prape do jene aty ,ne krye te protestave, e mbaron shume keq pastaj per hajdutin, dhe te gjithe vathen e tije.. Dhe te qeneve ttadhtare
  Duhet menduar mire kjo ,apo jo zuzar, se mund te shkosh ne p….
  te sateme!

 15. Edi Rama ka nxere ne ankand pikturen me fantastike cmimi fillon me 1000000&Jeni te ftuar ne ankand😤🤣 thotë:

  Karikaturisti vizaton:😤Ne qender tutori me syte me qeska dhe rrudha te medhaja I veshur me nje pale breke qe ja ka dizenjuar Edi Rama dhe qepur nga Linda Basha!Tek pjesa e perparme e brekeve ka foton e Lindes ne mes dhe anash fotot e Delines dhe Spiropalit !!!😀😀 Ne pjesen e bottom jane po prape tre foto ne qender pra tek vrima Erion Veliaj dhe anash Edi Rama dhe Taulant Balla !!!Pamje fantastike nga piktori yne i talentuar !!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.