• |
ide | kryesore

FOTO/ Një shqiptare garon për deputete në Itali

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Anita Likmeta, një sipërmarrëse e re e natyralizuar italiane, është kandidatja e parë shqiptare që konkurron për Dhomën e Deputetëve të Parlamentit Italian në zgjedhjet parlamentare që zhvillohen me 25 shtator.


Në një postim në rrjetet sociale ajo njoftoi se është kryesuese e listës në 3 rajone: Lombardi, Marche dhe Lazio dhe 5 kolegje me listën Impegno Civico të krijuar nga Bruno Tabacci, me mbështetjen e Ministrit të Jashtëm të Italisë Luigi Di Maio i cili u largua nga “Lëvizja 5 yjet”.


“Falënderoj z.Tabacci për mundësinë për t’i dhënë përfundimisht përfaqësim institucional komunitetit shqiptar në Itali. Është nder dhe privilegj për mua të jem e para italiane, shqiptare nga lindja, kandidate për parlamentin italian! Rroftë Italia & Rroftë Shqipëria!” – shkruan Likmeta.

E lindur në Durrës, Anita u largua drejt Italisë në moshën 11-vjeçare. Ajo ka studiuar për filozofi në universitetin “La Sapienza” në Romë ndërsa vijon të punojë si gazetare në Huffington Post Italia.

Ajo ia ka dalë mbanë të dallohet si inovatore dhe krijuese e disa bizneseve në fushën e “start up”-eve në Itali. Start up Italia publikoi listën me 150 profesionistet më të njohura të Italisë në fusha të ndryshme, mes të cilave ishte edhe shqiptarja. ©LAPSI.al

Anita Likmeta — Inspiring Fifty: Italy Anita Likmeta, shqiptarja e parë që kandidon për deputete në parlamentin italian Durrsakja Anita Likmeta tenton politikën në Itali: Nuk i harroj rrënjët e mia - Lajme Durrës Anita Likmeta, TPI Anita Likmeta, la ragazza di Durazzo che si candida in politica in Italia - Perqasje Anita Likmeta, la ragazza di Durazzo che si candida in politica in Italia - Perqasje Diaspora me sytë nga Shqipëria. Anita Likmeta është një prej tyre - Business Magazine Albania Anita Likmeta gazetarja dhe shkrimtarja Shqiptare qe kaloi pritshmerite Anita Likmeta, kandidatja e parë shqiptare në parlamentin italian - Shqiptarja Ngjyrat e Anita Likmeta - Albspirit


9 Comments

 1. Aha, qenka bo si tuneli i kalimashit.

  Të gjithë e dinë se ca vendi racist është italia, jo vetëm për për italianët e jugut, e për emigrantët por ca më shumë për shqiptarët.
  Anita suksese , duket që je këmbëngulëse dhe punëtore ,por pyetja është për çfarë e ke këmbyer këtë kandidim?

 2. Po mire ben Zonjusha qe kandidon.
  Me sa shkruhet me siper…
  Kjo nuk ka nevoje per patronazhist apo sponsore e kollovare si kurvat e haremit te ramegonorrese se qelbure.
  Kjo vete studioi
  Vete punon dhe jeton me rrogen e saja…
  Vete investigon dhe krijon dhe start-up.
  Vete gjen burrin apo gruan qe i do thumbi i pjeshkes.
  Jo si kurvat e bordellos mavi bija bolshevikesh te shqepura ne kanale driza e bunkere te kurvit pervers.

 3. Anita eshte sh e bukur por po te shofesh ndonje interviste te saj ne youtube e kupton qe ska haber nga asgje, flet me terma te pergjithshem po nuk thote asgje. Dmth eshte fiks per politikane. suksese

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *