• |
ide | kryesore

Gjermania bëhet gati të nisë në vjeshtë zbatimin e planit të kursimit të energjisë

-Instant, Lajme, Planet

Kaldajat do të fiken në mbrëmje në monumentet historike dhe temperaturat që nuk do i kalojnë më shumë se 19 gradë në ndërtesat publike dhe zyrat gjatë ditës. Këto janë disa nga masat e parashikuara nga dy rregulloret e miratuara nga këshilli i kabinetit të Olaf Scholz, në Gjermani, për vjeshtë-dimrin e ardhshëm.


“Situata e energjisë është përsëri e tensionuar dhe kursimi i gazit është i nevojshëm,” tha zëvendës-kancelari Robert Habeck. Me këto masa, Berlini vlerëson se do të kursejë midis 2 dhe 2.5% të gazit. Kjo masë vjen pas shkëputjes së furnizimit me gaz nga Rusia, pas agresonit të këtij shteti në Ukrainë.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.