• |
ide | kryesore

Video/ Befasi në Eindhoven, Rangers në fazën e grupeve: kalojnë edhe Copenhagen e Dinamo Zagreb

-Instant, F1, Sport, Video

Rangers, Copenhagen dhe Dinamo Zagreb janë tre skuadrat e fundit të kualifikuara për në fazën e grupeve të Champions League 2022-23, pas rezultateve të arritura në ndeshjet e kthimit të playoff-eve. Goditjen e madhe e bënë Rangers që shkuan të fitojnë 0-1 në shtëpinë e PSV Eindhoven, ndërsa Copenhagen u mjaftua të mbronte fitoren e parë 2-1 me një barazim pa gola në Turqi kundër Trabzonspor. Kroatët e Dinamos pastaj patën nevojë për kohët shtesë për të kaluar me rezultatin e përgjithshëm 4-2 Bodoe/Glimt pas 90 minutat e rregullta u mbyllën 2-1 për Dinamon, që shënoi më pas dy herë në kohën e dytë shtesë.


TRABZONSPOR-COPENHAGEN 0-0
Copenhagen i mjaftoi 2-1 i ndeshjes së parë për të rrëmbyer kalimin për fazën e grupeve të Champions League. Turqit provuan të shtyrë nga publiku i zakonshëm shumë e nxehtë vendas, por nuk mjaftoi (17 goditje gjithsej në fund të ndeshjes), muri danez rezistoi deri në të 90′ dhe 0-0 mjafton që miqtë të shpëtojnë pa u dëmtuar nga Trebizondi.


PSV-RANGERS 0-1
Rangers Glasgow nënshkroi arritjen e madhe dhe mundi Eindhoven për t’u kualifikuar në grupet e Ligës së Kampionëve. Pas 2-2 të ndeshjes së parë, pati një ekuilibër të shkëlqyer edhe në ndeshjen e kthimit, por në pjesën e dytë goli i Colak mbërriti në minutën e 60-të për të thyer ritmin e ndeshjes. Holandezët provuan sulmin e fundit, por të besuarit e van Bronckhorst nuk u dorëzuan deri në bilbilin e fundit.

Qualification Champions League
Dinamo Zagreb 4-1 Bodoe/Glimt (4-2)
PSV Eindhoven 0-1 Rangers (2-3)
Trabzonspor 0-0 FC Copenhagen (1-2)


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.