• |
ide | kryesore

Propozimi i Metës: Prokurorët t’i zgjedhë populli si në SHBA

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një ide e re është hedhur nga kreu i Partisë së Lirisë në vend, në lidhje me sistemin e drejtësisë. Meta ka propozuar sot që zgjedhja e prokurorëve në Shqipëri të bëhet nga populli, sipas një sistemi të praktikuar dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.


“Ku ka më mirë se prokurorët në Shqipëri të zgjidhen nga populli si në SHBA”, tha Meta gjatë intervistës për Euronews Albania.


Ai është pyetur edhe për bashkëpunimin me Sali Berishën për aksionin opozitar, dhe se si do të koordinohen Partia e Lirisë dhe Partia Demokratike nga shtatori e tutje, duke u përgjigjur: “Ne kemi një kimi dhe në distancë për mua e Partinë e Lirisë është e rëndësishme të gjithë të bashkohemi për të shpëtuar Shqipërinë nga ky kërcënim i brendshëm dhe i jashtëm”. 

Lexo më tej: Meta flet pas deklaratave të Yuri Kim: Mashtrimet më të mëdha Rama i ka bërë duke spekuluar me SHBA-në 


12 Comments

 1. Ne SHBA i zgjedh Sorrosi o Like qe ja fut pordhes kot. PAstaj mos merr per krahasim nje vend si Amerika qe ka komplet tjeter sistem e kulture demokracie.

  1. Paguaj per ca ke ber.
   Kthe mbrapa ca ke grabitur.
   Bej pak burg.
   Pastaj do ta plotesojm qefin, dhe do te lem, qe ne Cepan te skarparit. Ta zgjedh fshati prokurorin.

 2. Si gjithmone politikane kur rrezikohen flasin per shkarkime prokuroresh, zgjedhje nga populli e me radhe. Skenar banal.

 3. Eshte tjeter bote andej o Meta . Ti mire e ke po andej kane tjeter sistem drejtesie jo kurvellik si ketu qe nisen per gjah sa here qe politikanet indersejne me ssssssssssss kape e me ik kuç

 4. Pertej Metes e Rames, zgjedhja e prokuroreve ne SHBA eshte qesharake. Atje eshte nje sistem me i korruptuar se tek ne. Dalin bejne ca reklama ne TV per t’u zgjedhur qe te iken truri. Une e di se jetoj ketu, por nje kerkim ne Google jua tregon.

 5. Po boll fole ne emer te popullit o pall kari, populli nuk te shef dot me sy. Sforcohen ca keta te foltores te te mborjn po dhe me lek mezi kape 4% te votave. 4% nuk jan populli o njeri i peshtir, o cop muti e hajdut me cizme. Se kuptoj dashurin e Berishes per ty, ndoshta nga halli se edhe ai e di ca muti je.

 6. Një qasje që shkon kah viktimizimi, deri në shpalljen “martir” të një “regjimi të frikshëm” që nxitet nga “imperialistët amerikanë”, të cilët duan të ndalin karrierën në ngjitje të një “të rioshi premtues e të talentuar”, që do të sjellë më në fund pakëz drejtësi, pakëz sovranitet e pakëz liri në vendin e shqiponjave, i cili për 30 vjet ka pasur deputet, ministër, zv.kryeministër, Kryeministër, Kryetar Parlamenti e President Republike, pikërisht “talentin e ri” që duan t’i copëtojnë karrierën, duke copëtuar kështu ëndrën e “popullit të 2 marsit” që të kenë më në fund në krye të vendit…atë që ka qenë këtu prej vitit të largët 1991.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.