• |
ide | kryesore

Gledis Nano refuzoi largimin e negociuar. Rama e shkarkon

Arkiva, Kryesore, Lajme

Gledis Nano është shkarkuar. Këtë e konfirmoi mëngjesin e së mërkurës ministri i brendshëm Çuçi  i cili e lidhi vendimin e tij me punën e dobat të ish drejtorit të policisë. Ajo që paralajmëroi Lapsi.al një ditë më parë ndonëse u zyrtarizua mbledhjen e qeverisë u la të kuptohej që të martën. Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, bëri dy reagime për të marrë ai rolin e protagonistit të arrestimit të mashtruesit turk të kriptomonedhave dhe të autorit të krimit të dyfishtë në familje.  Ai ishte kujdesur veçanërisht për t’i dhënë meritat Departamentit të Policisë Kriminale që prej disa javësh drejtohet nga Neritan Nallbati.


Për ngjarjen pasditen e së martës ai përgëzoi Policinë e Tiranës që drejtohet nga Lorenc Panganika  dhe jo Policinë e Shtetit që kryesohej deri në ato momente nga Gledis Nano. Këto elementë mes rreshtave nuk qenë të të rastësishëm, por ilustronin përplasjen pa kthim, që doli në media një ditë më parë mes Ministrit të Brendshëm dhe Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit. 


Prej fundjavës së shkuar kur iu kërkua një larhim i negociuar përmes dorëheqjes dhe Gledis Nano e refuzoi atë, nuk ka pasur asnjë komunikim mes tij dhe Bledi Çuçit tregojnë bashkëpunëtorë të afërt të kreut të Policisë së Shtetit. Ministri i Brendshëm me bekimin e Edi Ramës e quajti çështjen të mbyllur duke pritur për shkarkimin e Gledis Nanos, vetëm mbledhjen e qeverisë të se mërkurës ku shkarkimi i dhunshëm do i linte vendin dorëheqjes së negociuar.

Një burim diplomatik i tregoi Lapsi.al se as Gledis Nano nuk ka qëndruar duarkryq 48 orët e fundit në detyrë. I braktisur nga Rama dhe Çuçi, dy njerëzit që e graduan në krye të Policisë së Shtetit në një moshë fare të re, ai ka bërë lëvizjet e tij për të penguar shkarkimin.

“Ka kontaktuar me së paku dy seli të rëndësishme diplomatike në Tiranë dhe ka kërkuar këshillim ose ndërhyrje prej tyre”, i tregoi burimi i Lapsi.al pa zbardhur më shumë detaje.

Por nëse rikthehesh pas në kohë, në korrikun e vitit të shkuar, Gledis Nano mori një dekoratë të beftë nga amerikanët për arritje profesionale. Krah tij në selinë e rrugës së Elbasanit pozonte edhe ambasadorja Yuri Kim. Ishte një lloj mbështetje për t’i shtruar rrugën në krye të Policisë së Shtetit.

Në këtë kuptim, nëse flasim për seli diplomatike të interesuar që Gledis Nano të mos shkarkohej, të parët të interesuar me siguri që janë amerikanët. Dihet që ai ka bërë dhe një kurs të rëndësishëm në SHBA tek e njëjta shkollë ku përgatiten oficerët e FBI, si dhe ka bashkëpunuar ngushtësisht kur drejtonte Antiterrorin. Kush është palë tjetër e interesuar nga ndërkombëtarët nuk dihet me siguri, por kujtojmë se në këto 10 muaj në detyrë Nano ka bërë vizita zyrtare në Londër, Berlin, Telaviv e ëashington.

Por në valën e re sovraniste që ka kapluar qeverisjen e Ramës mbështejta nga selitë diplomatile të vendeve aletat nuk është gjithmonë një ohur i mirë. Madje nëse je me i afërt me ta, kjo mund të përbëjë një shqetësim për kryeministrin.

Me ikjen e Nanos Rama shkarkon njëkohësisht edhe një barrë përgjegjësie të shumë ngjarjeve kriminale që kanë tronditur opinionin publik këtë verë, ngjarje që tregojnë gjithashtu se sa e rëndë është situata.

Por ndërkohë që filloi numërimi mbrapsht, edhe mediat pranë qeverisë  niën që dje sulmet ndaj Gledis Nanos. Top Channel në edicionin qëndror të lajmeve i numëronte kreut të Policisë së Shtetit 45 viktimat nga vrasjet e këtij viti si dhe theksonte se “Gledis Nano nuk e ka kaluar provimin”. Nga ana tjetër, “Albanian Post”, shkruajti gjithashtu se Gledis Nano do të shkarkohet duke theksuar ndër të tjera edhe një arsye përtej atyre që janë thënë përgjatë këtyre dy ditëve si kriminaliteti në rritje dhe përplasja me Ministrin e Brendshëm.

“Shkak i largimit të Nanos vetëm 11 muaj pas marrjes së detyrës si kreu i Policisë së Shtetit është rrjedhja e informacioneve konfidenciale me interesa shtetërore”, shkroi AP pa zbuluar më shumë detaje.

Cilado qoftë arsyeja e shkarkimit, vendimi nuk premton që të rregullojë ndonjë gjë të madhe në radhët e Policisë së Shtetit edhe me drejtuesin e ri që do të pasojë Gledis Nanon, për aq kohë kohë sa kjo strukturë përgjatë qeverisjes së Edi Ramës nuk është çliruar nga kthetrat politike të partisë-shtet dhe drejtuesit e saj me lidhje okulte me krimin e organizuar. ©LAPSI.al

 


33 Comments

  1. O znj ambasadore e ShBA, nje gjyqtar apo prokuror largohet nga detyra nese i faktohen takime me persona te papershtatshem ndersa klani Ciftelia ngrihet ne majat e policise se shtetit edhe pse drekon publikisht me vrasesh komisaresh policie, e tmerreshme ta mendosh dhe jo ta shikosh. Ky eshte Kryeministri pervers qe ju mbeshtetni.

  2. Po cfare merreni me ketafare butakesh, pa shtyllekurrizore, thjesht u hodh sic hidhet nje pampers i dh*ere, ne kazanin e plerave, e perdoren dhe e hodhen, pro amerikanin me medalie vasali b*thlepires, “luftetarin antiterror” me pamje terroristi, beniaminin e “fuqive te medha”, ate qe se fundmi kishte bere vizita te rendesishme, deri ne Cifutistan, skllaveria/vasaliteti eshte menyre jetese, eshte zgjedhje personale, KAQ!

 1. Drejtori i nje policie te shteti te pavarur dhe Sovran i lerkon ndihmevAmbasadave te huaja. Shikoje ca fytyr skuthi, karrieristi dhe rrobq… ka ky plehra. Ky shet cdo gje per karrige dhe eshte gati ta shkretpj Shqiperine per interesat E Amerikaneve dhe cifuteve. Ky rrobqiri duhet te cohet ne burg nja 20 vjet. Surrat shkerdhatat e Sorrosit

  1. Duhet gjithmon nje armik imagjinar. Per ti hedh fajet qe ben vet. thotë:

   Sorosi ne byth te qift. Te ngeli mendja te soros o derdimen. Ik co buk te shpia o pall. Se sorosi e ka pas i ka dhe do i leri gjerat ne terzi. Je marrosur pas plakut 100 vjec, qe me siguri nuk di se kush eshte vet. E keni ber te shkretin, gogolin me te madh qe ka pas kjo bot. Do iki dhe ai me te shumtit. Po ca kokrra si puna jote, do vazhdojn akoma. Sorosi Sorosi Sorosi, po vendos dhe nga ajo bote. Ai eshte gjall nuk ka vdek, eshte meshiruar ne nje trup te ri, dhe po punon fshehtas.

   1. Po ty o pederast LGTBQ…….. pse te vjen kaq keq kur permendin Sorrosin?
    Se kush eshte ky, e dine te gjithe,nga Londra ne Sri Lanka.

   2. Qenke i ushtrise se rilindjes, se ndryshe nuk ka si te jesh kaq qorr qe nuk shikon ca ben ky kokrra e gomarit qe ke votuar ti. Cfare ka shkruar fondacioni Soros 2008-2013, ky gomari yt po i ben realitet. Hap syte o qorr, se po e ha edhe ti dhe spo e kupton.

  1. Nuk është problemi thjeshtë se “mijtë e bodrumeve japin opinione”, siç shkruan komentuesi i orës 07.33, por e shoh tepër shqetësuese se ky portal po degjeneron me të ashtuquajtura “komente”, ku bëhet garë se kush të përdorë më shumë fjalorin e ndyrë banal për të sharë mendimin ndryshe.
   Mund të komentosh edhe si anonim, sepse edhe zgjedhjet edhe sondazhet kanë si parim demokratik fshehtësinë e emrave, apo identitetin, por pse duhet ta përdorësh rubrikën e komenteve online, për të përdorur gjuhë të ndyrë rugaçërore ?
   Dreqi e mori po njeriun e drejton truri e jo organet e jashtëqitjes që përbëjnë fjalorin e “komenteve” të shumta.
   Kam përshtypjen se ndikimin për këtë bastardim të gjuhës, të rijtë e kanë marë nga shembulli i të vetmit politikan shqiptar që e përdor gjuhën banale seksiste publikisht, kryeministrit Rama.

 2. Qeveri e shtet të degjeneruar.Ska si të jetë ndryshe kur fëmijët e ish bllokut të kapur nga Sorrosi ose më qartë kapsit e Sorrosit.Pa moral e antishqiptare,kriminelat e hajdutë.Me një fjalë farë e keqe që dikur pleqtë e urtë i cilësonin baballarët e tyre.Propagandiste e mashtrues që vlerat e demokracisë nuk vlejnë për ta.Ne asnjë vend në botë ku kjo farë ka udhëhequr e udhëheq vetëm shkatrrim e prapambetje solli.Te shpresojmë që ndërgjegjia kombëtare të rritet që përfundimisht të zhduket kjo farë njëherë e përgjithmonë.

 3. Duan te heqin Nanon i vetmi profesioniste i paperlyer ne polici
  Kjo eshte qeveria e perkrahur nga ca drejtor ne DASH dhe amb Kim. Tani mblidhni pasojat

 4. Në krye të demokracisë kalëroi Sali Komunist Berisha!!! Epo, ka ndryshuar, thoshim, nga ai që ecte nëpër korridoret e fakultetetit të mjekësisë me gërshërë në xhep t’u priste flokët e gjata studentave, u bë “pishtari” prej kartoni i demokracisë.

 5. Në Hungarinë që mund të quhet ‘konservatore’, është bërë gati një ligj për të ndaluar hyrjen e Birrës Heineken, ose ‘ të heqë yllin’. Sikurse ndodhi në Tiranë me spektaklin e famshëm Sunny Hill të Dua Lipas, ku u sulën kundër yllit të lodhurit e verës pa birrë. Por as birrën nuk e ndaluan dot, as ligjin nuk e miratuan dot as në Hungari, as në Tiranë nuk e ndaluan Duan.

 6. Per ty komentuesin e ores 9:30
  Do mendoja se ta ka thene mami,dhe te ka genjyer,se si xheloze qe ishte,nuk e pranonte qe profesori t’i qendronte besnik familjes se vet.
  Por duket,qe mami jot do kete qene ndonje sanitare,qe s’i hidhte qurret as burri i vet,perderisa te ka nxjerre ty thashethemexhi klasi.
  Askush nga studentet nuk e dinte,qe profesor Berisha ishte Sekretar.
  Thjesht dhe vetem se ishte me liberali ne pikpamje.
  Dhe ishte ai i pari qe e sulmoi ne mars ’90 ate regjim,bashke me profesor Popen.
  Por keni te drejte ju mavite,se nuk e dini qe ishte Kristaqi qe e corri me thonj per ta denuar ate “doktorin” per pikpamjet mikroborgjeze.
  Ndersa baballaret e Taos dhe te te gjithe Tao-Taove te tjere kerkuan fushate lincimi kunder dy antareve te Akademise se Shkencave.
  Kaq sa per nxemje!

 7. Si mund te ishte ndryshe. Rama do nonji si Salej Qorri, qe i mblidhte % nga grupet kriminale. Gledisi ishte rrezik per Ramen. Kim Yong Ungu me poture do ti ket te gjith nen kontroll.

 8. I boni ene ky xhixhat

  Tjetri, vehuni ne rradhe, se marun leket e shqiptareve, qe nuk ngrihen se jane ne plazh, aty ku vdiq e shkreta vajze

  Komb karallo

  1. Gledis i besoj kimetes ,po pjerdh Palikari per Kimeten,ky eshte nje mesim per ata qe besoj se ky eshte njeriu i amerikanve.
   Ju placin syte por kjo eshte loja more,te ngref kimetja ta fshtjell palikari dhe shkon per pambuk berati,haj suksese ne jete o gledis ti ske faj te fryn te fyten preshin u ngrefe ta hoqen preshin u shkrefe dhe shkove per lesh ka….

 9. Nese Gledis Nano “nuk realizoi objektivat” ne 10 muaj ne krye te nje policie te inkriminuar nder vite, te drejtuar nga Tahiri e Veliu, cilat objektivat ka àrritur vete Ministri ?!

  Me pasigurine ne plazh e komisarin skafist te Himares, apo spiunet qe i kap nje roje private e nje objekti ushtarak, osé me velierat qe punojne pa baze ligjore, si dhe rritjen e kriminalitetit ne vend e aktivizimin e frikshem te krimit te organizuar, veshtire te flitet jo per arritje, por as per objektivat qe Ministri i Brendeshm ka mbi tavoline…

  Ky spekter i gjere deshtimi nuk mund te fshhet me rokada ne polici.

 10. Nuk jane tregues te mire largimet e shefave te policise pa pasur nje shkelje te rende ligjore. Polica duhet te jeta larg politikes qe te kryej punen e saj. As nje vend i botes qe ka normalitet nuk e shkarkon kryeshefin e policise brenda vitit. Diku vjen ere e piset!

 11. Deri dje kërkonin shkarkimin e Gledis Nanos, mbajtën edhe protestë: Sot revoltohen pse e hoqën,vete salihu nuk ka folur deri tani,spiuni salih flet i fundit

 12. Po cfare merreni me ketafare butakesh, pa shtyllekurrizore, thjesht u hodh sic hidhet nje pampers i dh*ere, ne kazanin e plerave, e perdoren dhe e hodhen, pro amerikanin me medalie vasali b*thlepires, “luftetarin antiterror” me pamje terroristi, beniaminin e “fuqive te medha”, ate qe se fundmi kishte bere vizita te rendesishme, deri ne Cifutistan, skllaveria/vasaliteti eshte menyre jetese, eshte zgjedhje personale, KAQ!

 13. Pa larguar palloshin nuk bene derman ky vend . E keqja e ketij vendi eshte palloshi dhe politikanet qe duan te sundojne dhe jo qe drejtimin e vendit ta marrin si nje pergjegjesi .

 14. Amerikane te mjere korrini ate qe keni mbjellur.

  Rama eshte plotesisht jashte kontrollit.

  Mafia kontrollon gjithshka beni gam gam ju.

  Merruni me Berishen me amerikani nder amerikanet

 15. Në një shtet të papërgjegjshëm dhe nepotik, kleptokratik mund të ndodhë çdo gjë, luftë për pushtet është, dhe hajt kujt t’ja ngecin përgjegjësinë pavarësisht se peshku qelbet nga koka. Skandali aktual është edhe një tjetër: Shtëpitë me qera në Tiranë, çmimet stratosferike, të papërballueshme, më shtrenjtë se në Greqi apo itali. Si mund të kushtojë një shtëpi 2+1 me qera minimalisht 300-350€ apo mbi 400€ kur rroga minimale bruto në Shqipëri është 32000 lek? Si mund të kushtojë shtëpia 1+1 300€/muaj? Dakord tërmeti ka bërë të vetën, por janë shtuar shumë ato agjesitë real estate, që kanë rritur edhe çmimet për të përfituar vetë. Pra mbajnë pothuaj të njëjtat çmime të larta qeraje që të detyrojnë popullin hellexhi që ose të largohet nga Tirana në pamundësi për të përballuar koston, ose të harxhojë tërë të ardhurat e familjes me qeranë. Çfarë po bën qeveria? As nuk i plas fare! Shpopullim do. Kush s’ka mik e s’ka pare, le të ikë nga Tirana. Plus që jemi një shtet që nuk të kërkon llogari kur ble një pasuri të patundshme. Gjithë drogaxhinjtë dhe trafikantët bëwjnë prona mw para të pista, e mbajnë stok, w kështu bëjnë edhe kur ndërtohen kulla, rritet stoku dhe nuk ulen çmimet e shtëpive. Gjithandej mafie dhe informalitet. Dakord! Si të doni. Do shikoni edhe rezultatin! Pushteti i tepërt të çon edhe në humnerë. Sigurisht në këtë xhungël secili lufton me mjetet që ka. Ka që luftojnë me të vërtetën, dhe guxojnë të bëjnë çmendurira. Do e pësojnë prapë akoma më keq se në kohën e tërmetit. O do hapni rrugë, ose rruga do marrë flakë kudo në shqipëri. Nuk mban më ujë pilafi. “Mos luani me zjarrin”!

 16. Gledis kishte detyre tjeter ,te siguronte Kongresin Muxhahedin duke perdorur dhe infrastrukturat e brendeshme te sigurise. Lufta Ruse ndryshoi rrethanat, Keshtu Gledis u kthye prap ne sistemin “nën radarë “.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.