• |
ide | kryesore

Kërcënimi bullgar, Edi Rama përgjigjet me ironi

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka reaguar me një postim në Twitter për t’iu përgjigjur Ministrisë së Jashtme të Bullgarisë, e cila shprehej në nëj deklaratë zyrtare se “i refuzon me vendosmëri sugjerimet e tij si të papranueshme dhe të pahijshme për sjelljen e një kryeministri të një vendi kandidat për anëtarësim në BE”.


Lexo më tej: ‘Bullgaria na bllokoi 8 vite’/ Sofja paralajmëron Ramën: Do përgjigjemi sipas ligjit europian 


Deklarata nga Sofia zyrtare lidhet me ato ç’ka Rama tha në samitin e Bled-it në Slloveni dhe thekson se “retorika antibullgare e Edi Ramës, është kthyer në një refren të përhershëm të fjalimit të tij politik”.

Ndërkohë, kreu i qeverisë shqiptare kërkon që dikush t’ia përkthej qartë miqve bullgarë fjalimin e tij në Bled.

“Ndoshta dikush duhet të ndihmojë miqtë tanë të Ministrisë së Jashtme bullgare me përkthimin e qetë të përgjigjes sime në Bled se si Bullgaria bllokoi hapjen e bisedimeve të anëtarësimit për 🇦🇱&🇲🇰 kur më në fund të gjithë të tjerët ranë dakord pas 8 vitesh të gjata! Thjesht përsërita të njëjtat gjëra që thashë në qershor. 

Nëse Ministria e Jashtme e Bullgarisë nuk kishte asgjë më të rëndësishme sot sesa një deklaratë publike për diçka që thashë në një panel të Forumit Strategjik të Bled, nuk mund ta marr si një kompliment të madh për forumin dhe panelin, duke përfshirë edhe veten time! Por seriozisht, kjo është e pamerituar.” shkruan Rama.


23 Comments

 1. Ky esht KAR komplet. Nje lloj kone e europes qe lef lef dhe vetem lef se ska cben tjeter. Harron palla se eshte vetem i korruptuari 2m i nje populli 2.8 mln qe po zbraz vendin me shpejtesi per shkak te mizerabilitetit qe ka krijuar.

  1. Këtij pallës i tha the Shpëtim Nazarko që Bullgarinë e kemi shtet mik dhe ata problemin e kishin me Maqedoninë dhe jo me Shqipërinë. Ishte faji i BE që kishte lidhur dy vendet bashkë, jo i Bullgarisë. Por ky si gomar që është nuk di ti flasë si duhet Bullgarisë po bën lojra fjalës e tallje si atëhere kur i prezantoi kryeministrin e Maqedonisë së Veriut kancelarit gjerman duke i thënë: kryeministri i Bullgarisë Perëndimore

  1. Elsa,Tosi, Rei, Ymer Ervin, Rei, Koli, Miri,Titi, Blerim, Luan, Roi, Tosi, Enkel, Fatik, Islam, Fredi, Noku,Nazim, Olsa, Ademi, Fredi, Klaus, Skenderi, Ergi, Dritan, Mondi, FatjonIgli, Klodi, Poli, Dario, Arber, Qazim, Elton, Ana, Era, Landi thotë:

   Jemi bodrumiste qe flasim per te gjitha, mjafton qe ti lepijme b..then Liderit qe na paguan rrogen, per te tjerat mendon Veliaj.

  1. bravo oj jani , kurve e vogel nuk e le ne balte kurven e gjate se pastaj kurva e gjate nuk i hedh me kocka kurves se vogel oj jani

 2. Kush ia ka dhene te drejten ketij injoranti qe te fuse Shqiperine ne sherr me nje vend mik si Bullgaria? Ore vetem per kete ai duhet te jape doreheqjen.

 3. Me duken palidhje tonet agresive te dhena nga ana e bullgarise. Rama a dhene nje pergjigje korrekte dhe te merituar per kete ceshtje.

 4. Pengese e vertet ishin per Shqiperine dhe me vjen mire qe ndryshuan qendrimin e tyre por kete reagim nuk po e kuptoj.

  1. Fugistat tani marrin fryme me bythe.
   Jane qenie te reja, lloje hibridesh te papara. Edhe dulles do ti vite turp.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.