• |
ide | kryesore

Kush ishte Mikhail Gorbaçov, njeriu që ridrejtoi kursin e shekullit të 20-të

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Para se të vinte Mikhail Gorbaçov, Bashkimi Sovjetik dukej një superfuqi e palëkundur në antagonizmin e përhershëm ndaj Shteteve të Bashkuara. Me një seri reformash që të lënë pa frymë, Gorbaçovi ndryshoi gjithçka dhe ridrejtoi rrjedhën e shekullit të 20-të.


Krahas Ronald Reganit dhe Margaret Thatcher-it, Gorbaçovi ishte një protagonist kyç në një dramë globale që shumë e mendonin të pamundur dhe, për ata që e jetuan, dukej pothuajse surreale.Nën Gorbaçovin, Muri i Berlinit u shkatërrua, mijëra të burgosur politikë u liruan dhe miliona njerëz që kishin njohur vetëm komunizmin morën shijen e parë të vërtetë të lirisë. Por ai nuk ishte në gjendje të kontrollonte forcat që lëshoi ​, dhe në fund zhvilloi një betejë të humbur për të shpëtuar një perandori të shkatërruar.

Gorbaçov vdiq të martën në një spital në Moskë në moshën 91-vjeçare.

Edhe pse pak i njohur jashtë qarqeve sovjetike përpara se të bëhej lider në 1985, ai u bë shpejt një figurë dominuese dhe karizmatike në skenën botërore. Shenja e njollosur e purpurt në kokën e tij e bëri atë menjëherë të dallueshëm dhe energjia e tij ishte në kontrast të thellë me drejtimin e fundit të udhëheqësve të moshuar dhe të mezi artikuluar të Kremlinit.

Vizioni i tij për ribërjen e Bashkimit Sovjetik në një vend më human dhe fleksibël kishte fuqi epokale. Deri në vitin 1990, ai kishte fituar çmimin Nobel për “rolin e tij kryesor” në përfundimin e Luftës së Ftohtë dhe uljen e tensioneve bërthamore.

Por një vit më vonë, ai ishte mishërimi i trishtuar dhe i hutuar i dështimit. Vendi ishte shkatërruar në duart e tij, dhe në Bashkimin Sovjetik ai ishte tallur, përbuzur dhe gjithnjë e më shumë larguar mënjanë si i parëndësishëm.

Me një fuqi të zhveshur nga një tentativë për grusht shteti kundër tij në gusht 1991, Gorbaçovi i kaloi muajt e fundit në detyrë duke shikuar republikë pas republike duke shpallur pavarësinë derisa ai dha dorëheqjen më 25 dhjetor 1991 dhe Bashkimi Sovjetik u harrua një ditë më vonë.

Shumë nga ndryshimet, duke përfshirë shpërbërjen sovjetike, nuk kishin asnjë ngjashmëri me transformimin që Gorbaçovi kishte parashikuar kur u bë lider sovjetik në mars 1985.

Në fund të sundimit të tij, ai ishte i pafuqishëm për të ndalur vorbullën që kishte mbjellë. Megjithatë, Gorbaçovi mund të ketë pasur një ndikim më të madh në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të se çdo figurë tjetër politike.

“Unë e shoh veten si një njeri që filloi reformat që ishin të nevojshme për vendin, Evropën dhe botën”, tha Gorbaçov për Associated Press në një intervistë të vitit 1992, pak pasi u largua nga detyra.

“Më pyesin shpesh, a do t’i kisha filluar sërish të gjitha nëse do të më duhej ta përsërisja? Po, me të vërtetë. Dhe me më shumë këmbëngulje dhe vendosmëri,” tha ai.

Rusët e fajësuan atë për shpërthimin e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991, një superfuqi dikur e frikshme, territori i së cilës u nda në 15 kombe të veçanta.

Kandidimi i tij për president në vitin 1996 ishte një shaka kombëtare dhe ai mori më pak se 1 përqind të votave. Në vitin 1997, ai bëri një reklamë televizive për “Pizza Hut” për të fituar para për fondacionin e tij bamirës.

Ish-aleatët e tij e braktisën atë dhe e bënë një kokë turku për problemet e vendit.

“Në reklamë, ai duhet të marrë një picë, ta ndajë në 15 feta sikurse e ndau vendin tonë dhe më pas të tregojë se si ta bashkojë sërish”, tha Anatoly Lukyanov, një përkrahës i dikurshëm i Gorbaçovit.

Gorbaçovi nuk u nis kurrë për të shpërbërë sistemin sovjetik. Ai donte ta përmirësonte.

Menjëherë pas marrjes së pushtetit, ai filloi një fushatë për t’i dhënë fund stanjacionit ekonomik dhe politik të vendit të tij, duke përdorur “glasnost” ose hapjen, për të ndihmuar në arritjen e qëllimit të tij të “perestrojkës” ose ristrukturimit.

Në kujtimet e tij, ai tha se kishte kohë që ishte i frustruar që në një vend me burime të pafundme natyrore, dhjetëra miliona jetonin në varfëri.

“Shoqëria jonë ishte e mbytur në kontrollin e një sistemi komandues burokratik,” shkroi Gorbaçov. “E dënuar për t’i shërbyer ideologjisë dhe për të mbajtur barrën e rëndë të garës së armëve, ajo ishte e sforcuar në maksimum.” 

Sapo filloi, një lëvizje çoi në një tjetër: Ai liroi të burgosurit politikë, lejoi debatin e hapur dhe zgjedhjet me shumë kandidatë, u dha bashkatdhetarëve të tij lirinë për të udhëtuar, ndaloi shtypjen fetare, reduktoi arsenalet bërthamore, vendosi lidhje më të ngushta me Perëndimin dhe nuk i rezistoi rënies së regjimeve komuniste në shtetet satelitore të Evropës Lindore.

Por forcat që ai lëshoi ​​i shpëtuan shpejt kontrollit të tij. Tensionet etnike të shtypura prej kohësh u ndezën, duke ndezur luftëra dhe trazira në vende problematike si rajoni i Kaukazit jugor. Grevat dhe trazirat e punës shkaktuan rritje të çmimeve dhe mungesë të mallrave të konsumit.

Në një nga pikat më të ulëta të mandatit të tij, Gorbaçovi sanksionoi një goditje ndaj republikave të trazuara të Balltikut në fillim të vitit 1991. Dhuna bëri kundër tij shumë intelektualë dhe reformatorë.

Zgjedhjet konkurruese prodhuan gjithashtu një kulturë të re politikanësh populistë që sfiduan politikat dhe autoritetin e Gorbaçovit. Shefi mes tyre ishte ish-protegu i tij dhe armiku i tij përfundimtar, Boris Yeltsin, i cili u bë presidenti i parë i Rusisë.

“Procesi i rinovimit të këtij vendi dhe sjellja e ndryshimeve thelbësore në komunitetin ndërkombëtar doli të ishte shumë më kompleks se sa ishte parashikuar fillimisht,” i tha Gorbaçovit kombit teksa jepte dorëheqjen.

“Megjithatë, le të pranojmë atë që është arritur deri më tani. Shoqëria ka fituar lirinë; është çliruar politikisht dhe shpirtërisht. Dhe kjo është arritja më e rëndësishme, të cilën nuk e kemi kuptuar plotësisht, pjesërisht sepse ende nuk kemi mësuar se si ta përdorim lirinë tonë.” 

Kishte pak në fëmijërinë e Gorbaçovit për të lënë të kuptohet për rolin kryesor që ai do të luante në skenën botërore. Në shumë nivele, ai kishte një edukim tipik sovjetik në një fshat tipik rus.

Por ishte një fëmijëri e bekuar me goditje të pazakonta fati.

Mikhail Sergeyevich Gorbaçov lindi më 2 mars 1931, në fshatin Privolnoye në Rusinë jugore. Të dy gjyshërit e tij ishin fshatarë, kryetarë të fermave kolektive dhe anëtarë të Partisë Komuniste, ashtu si edhe babai i tij.

Pavarësisht kredencialeve yjore të partisë, familja e Gorbaçovit nuk doli e padëmtuar nga terrori i lëshuar nga diktatori sovjetik Josef Stalin: të dy gjyshërit u arrestuan dhe u burgosën për gjoja aktivitete anti-sovjetike. Por, si rrallë në atë periudhë, të dy u liruan përfundimisht.

Në vitin 1941, kur Gorbaçovi ishte 10 vjeç, babai i tij shkoi në luftë, së bashku me shumicën e burrave të tjerë nga Privolnoye. Ndërkohë, nazistët shtynë nëpër stepat perëndimore me blitzkrieg-un e tyre kundër Bashkimit Sovjetik. Ata pushtuan Privolnoyen për pesë muaj. Kur mbaroi lufta, Gorbaçovi i ri ishte një nga djemtë e paktë të fshatit, babai i të cilit u kthye.

Në moshën 15-vjeçare, Gorbaçovi po e ndihmonte babanë e tij të ngiste një autokombajnë. Performanca e tij i dha atij urdhrin e Flamurit të Kuq të Punës, një dallim i pazakontë për një 17-vjeçar.

Ai çmim dhe historia partiake e prindërve të tij e ndihmuan atë të pranohej në vitin 1950 në universitetin më të lartë të vendit, Shtetërorin e Moskës. Atje, ai u takua me gruan e tij, Raisa Maximovna Titorenko, dhe u bashkua me Partinë Komuniste.

Çmimi dhe kredencialet e familjes së tij gjithashtu e ndihmuan atë të kapërcejë turpin e arrestimeve të gjyshërve të tij, të cilat u anashkaluan në dritën e sjelljes së tij shembullore komuniste.

Në kujtimet e tij, Gorbaçovi e përshkruan veten si një i çuditshëm ndërsa përparonte në radhët e partisë, ndonjëherë duke shpërthyer me kritika ndaj sistemit sovjetik dhe udhëheqësve të tij.

Karriera e tij e hershme përkoi me “shkrirjen” e filluar nga Nikita Hrushovi. Si një zyrtar i ri i propagandës komuniste, ai kishte për detyrë të shpjegonte Kongresin e 20-të të Partisë që zbuloi shtypjen e miliona njerëzve nga diktatori sovjetik Josef Stalin për aktivistët e partisë lokale. Ai tha se fillimisht u prit nga “heshtja vdekjeprurëse”, pastaj mosbesimi.

“Ata thanë: ‘Nuk e besojmë, nuk mund të jetë. Ju dëshironi të fajësoni për gjithçka Stalinin tani që ai ka vdekur”, tha ai për AP në një intervistë të vitit 2006.

tito_in_stalin.jpg

Ai ishte një besimtar i vërtetë nëse joortodoks i socializmit. Ai u zgjodh në Komitetin Qendror të partisë së fuqishme në 1971, mori përsipër politikën bujqësore sovjetike në 1978 dhe u bë anëtar i plotë i Byrosë Politike në 1980.

Gjatë rrugës, ai mundi të udhëtonte në Perëndim, në Belgjikë, Gjermani, Francë, Itali dhe Kanada. Ato udhëtime patën një ndikim të thellë në të menduarit e tij, duke tronditur besimin e Gorbaçovit në epërsinë e socializmit të stilit sovjetik.

“Pyetja më përndiqte: Pse standardi i jetesës në vendin tonë ishte më i ulët se në vendet e tjera të zhvilluara?” Kujtoi ai në kujtimet e tij. “Dukej se udhëheqësit tanë të moshuar nuk ishin veçanërisht të shqetësuar për standardet tona të pamohueshme më të ulëta të jetesës, mënyrën tonë të pakënaqshme të jetesës dhe ngecjet tona në fushën e teknologjive të avancuara.” 

Por Gorbaçovit iu desh të priste radhën.

Udhëheqësi sovjetik Leonid Brezhnev vdiq në vitin 1982 dhe u pasua nga dy udhëheqës të tjerë të plakur: Andropov, mentori i Gorbaçovit dhe Konstantin Chernenko. Vetëm në mars 1985, kur Chernenko vdiq, partia më në fund zgjodhi një burrë më të ri për të udhëhequr vendin. Gorbaçovi ishte 54 vjeç.

Mandati i tij ishte i mbushur me periudha të vështira, duke përfshirë një fushatë kundër alkoolit të konceptuar keq, tërheqjen ushtarake sovjetike nga Afganistani dhe katastrofën bërthamore të Çernobilit.

Por duke filluar nga nëntori i vitit 1985, Gorbaçovi filloi një seri takimesh samitesh tërheqëse me liderët botërorë, veçanërisht presidentët e SHBA-ve Ronald Reagan dhe George Bush, të cilat çuan në reduktime të pashembullta dhe të thella në arsenalin bërthamor amerikan dhe sovjetik.

Pas vitesh shikimi të një sfilate të liderëve të turpshëm në Kremlin, udhëheqësit perëndimorë praktikisht u hodhën mbi Gorbaçovin simpatik, energjik dhe gruan e tij elegante dhe mendjemadhe.

Por perceptimet ishin shumë të ndryshme në shtëpi. Ishte hera e parë që nga vdekja e themeluesit sovjetik Vladimir Lenin që gruaja e një lideri sovjetik luajti një rol kaq publik dhe shumë rusë e panë Raisa Gorbaçovin si arrogante.

Edhe pse pjesa tjetër e botës përfitoi nga ndryshimet që bëri Gorbaçovi, ekonomia e rrënuar sovjetike u shemb gjatë procesit duke sjellë me vete vështirësi të jashtëzakonshme ekonomike për 290 milionë banorët e vendit.

Në ditët e fundit të Bashkimit Sovjetik, rënia ekonomike u përshpejtua në një rrëshqitje të madhe. Hiper-inflacioni ua grabiti kursimet e jetës shumicës së të moshuarve. Fabrikat u mbyllën. Linjat e bukës u formuan, dhe urrejtja popullore për Gorbaçovin dhe gruan e tij u rrit.

Por çifti fitoi simpatinë në verën e vitit 1999, kur u zbulua se Raisa Gorbaçov po vdiste nga leuçemia. Gjatë ditëve të saj të fundit, Gorbaçovi fliste çdo ditë me reporterët e televizionit dhe politikani i vjetër, me zë të lartë, prej druri u pa papritur si një familjar emocional që i dorëzohej pikëllimit të thellë.

Gorbaçov punoi në Fondacionin Gorbaçov, të cilin ai e krijoi për të adresuar prioritetet globale në periudhën e pas Luftës së Ftohtë, dhe me fondacionin e Kryqit të Gjelbër, i cili u formua në vitin 1993 për të ndihmuar në kultivimin e “një marrëdhënie më harmonike midis njerëzve dhe mjedisit”. 

Ai mori drejtimin e Partisë së vogël Socialdemokrate të Bashkuar në vitin 2000 me shpresën se mund të mbushte boshllëkun e lënë nga Partia Komuniste, për të cilën ai tha se kishte dështuar të reformohej në një parti moderne të majtë pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik. Ai dha dorëheqjen nga kryesimi në vitin 2004.

Ai vazhdoi të komentonte politikën ruse si një burrë shteti i lartë, edhe nëse shumë nga bashkatdhetarët e tij nuk ishin më të interesuar për atë që ai kishte për të thënë.

“Kriza në vendin tonë do të vazhdojë për ca kohë, duke çuar ndoshta në trazira edhe më të mëdha,” shkroi Gorbaçov në një kujtim në vitin 1996. “Por Rusia ka zgjedhur në mënyrë të pakthyeshme rrugën e lirisë dhe askush nuk mund ta bëjë atë të kthehet në totalitarizëm. ” 

Gorbaçovi kaloi mes kritikave dhe lavdërimeve të buta për presidentin rus Vladimir Putin, i cili është sulmuar për kthimin prapa në arritjet demokratike të epokës së Gorbaçovit dhe Jelcinit. Ai tha se Putini kishte bërë shumë për të rivendosur stabilitetin dhe prestigjin në Rusi pas dekadës së trazuar pas rënies sovjetike.

Megjithatë, ai protestoi ndaj kufizimeve në rritje për lirinë e medias dhe në vitin 2006 bleu një nga gazetat e fundit investigative të Rusisë, Novaya Gazeta, me një bashkëpunëtor biznesmen.

“Ne duhet – ky është një nga qëllimet tona – të promovojmë zhvillimin cilësor të gazetës në interes të vlerave demokratike,” tha ai, duke kritikuar në heshtje përpjekjet e Kremlinit për të vënë në këmbë Novaya Gazeta dhe media të tjera të pavarura.

Gorbaçovi u fut në fusha të tjera të reja në të 70-at e tij, duke fituar çmime dhe lavdërime në mbarë botën.

Ai fitoi një Grammy në 2004 së bashku me ish-presidentin e SHBA Bill Clinton dhe aktoren italiane Sophia Loren për regjistrimin e tyre të Prokofiev’s Peter and the Wolf, dhe Kombet e Bashkuara e quajtën atë një Kampion të Tokës në 2006 për mbrojtjen e tij mjedisore.

Ai kishte një vajzë, Irina dhe dy mbesa.

Associated Press, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 1 Comment

  1. Artikull mortor i lezecem spondorizuar nga liberal-kapitalistet e sorros.
    Si tha?
    Grevat dhe protestat ne vendin e punes shkaktuan rritjen e cmimeve
    Hahahaaaaa

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *