• |
ide | kryesore

Aktivizohet sistemi mbrojtës/ Termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia mbyll një tjetër reaktor për shkak të granatimeve

-Instant, Lajme, Planet

Reaktori i pestë në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia u mbyll dhe sistemi i tij i mbrojtjes emergjente u aktivizua të enjten për shkak të granatimeve, tha në një deklaratë operatori bërthamor i Ukrainës Energoatom. Mbyllja vjen pasi një ekip ekspertësh ndërkombëtarë po udhëtonin drejt uzinës së pushtuar nga Rusia në Ukrainën juglindore për një inspektim të planifikuar mes luftimeve në zonën që ka ngjallur frikën e një aksidenti bërthamor.


Centrali, i cili u shkëput nga rrjeti i energjisë elektrike i vendit të enjten e kaluar, ka gjashtë reaktorë, vetëm dy prej të cilëve kanë funksionuar, numri pesë dhe numri gjashtë.


“Sot, 1 shtator 2022, në orën 04:57, si pasojë e një tjetër granatimi me mortaja nga forcat pushtuese ruse në vendin e TEC-it Zaporizhzhia, u aktivizua mbrojtja emergjente dhe u mbyll njësia e 5-të e energjisë elektrike.

Përveç kësaj, është dëmtuar edhe linja rezervë e furnizimit me energji 330 kV për nevoja vetjake të ZNPP-së. Në modalitetin e tranzicionit, njësia jofunksionale e energjisë nr. 2 është çaktivizuar me ndezjen e gjeneratorëve me naftë,” thuhet në deklaratën e Energoatom.

Energoatom tha se reaktori i mbetur “vazhdon të punojë në sistemin energjetik të Ukrainës dhe në të njëjtën kohë ushqen nevojat e vetë ZNPP”.


1 Comment

  1. forcat ruse nuk mund te sulmojne nje zone qe e kane nen kontroll o media e leshit. centrali ka nje muaj qe goditet me raketa himars prodhim amerikan.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.