• |
ide | kryesore

Paketa e ndihmës sociale në Kosovë, 100 euro në muaj për pensionistët

-Instant, Lajme, Të fundit

Nga shtatori pensionistët në Kosovë do të marrin 100 euro më shumë në muaj, 50 euro plus do të shkojnë edhe për çdo punonjës të administratës dhe 100 euro për punonjësit e ndërmarrjeve publike. Qeveria në Prishtinë prezantoi këtë të shtunë, paketën e ndihmës sociale për të përballuar rritjen e çmimeve dhe krizën e energjisë, përpara dimrit.


Nga shtatori po ashtu pritet të subvencionohet energjia elektrike për të gjithë ata që kursejnë, pra për ata që do të shpenzojnë më pak energji nga i njëjti muaj i vitit të kaluar. Në nëntor, 100 euro në muaj do të  të shpërndahet edhe për studentët ndërsa për familjet në nevojë është menduar dyfishim i shumë së asistencës.

E gjithë paketa e ndihmës sociale do ti kushtojë buxhetit të shtetit 150 mln euro dhe për disa kategori, do të nisë nga ky shtator.
7 Comments

 1. Bravo Albin Kurti, hera e dyt qe ndijmon popllin, e para me 100 miljon tash 150 miljon, Ramushi i vidhte 50 miljon ne tender magjistralen per maqedoni, tash ka landen ne gjykate. dhe po kercnon Albinin…!?

 2. Me mut se ky Rama nuk ka ne bote, po si nuk i ndihmoji nje here pensionistat e varfer! Pa ja u shton pensionin me 2apo 3 mije leksha. Ptu fare e keqe

 3. Shikoni shtetin e vertete dhe shtetin e hajduteve me çizme mavi . Krahasojini dhe nzirrni vete konkluzionet .

 4. Me jemi me fatkeqet ne glob!!!Taksat shkojne per udhetime Qefi per banden hajdute te qeverise Turp 😤

 5. Rama ka shume per te mesuar nga Kurti, se politikan e patriot nuk te ben mosha, as vitet ne poste, por idete dhe veprimet ne favor te qytetareve dhe vendit.

  Cdo fermer ne Kosove ka 100 euro pension, burra e gra pa dallim dhe ne kriza apo pandemi ndihmon qeveria.

  Fermeret tane kane pension as sa gjysma e Kosoves, kurse per pandemine pensionistet e Shqiperise u “ndihmuan” me 25 euro ne muaj dhe vetem per tre muaj gjithsej.

  Kaq per ekonomine e Ballkonit te Hapur ku hyn shiu nga te gjitha anet, se per zgjedhjet dhe demokracine Kosova eshte model ne rajon.

 6. Cfare ben ky rr…K… yne.
  Per cfare duhet open ballkan?
  O bythe qiri kelysh i sorros, ballkani perendimor eshte vend me i bukur se Amerika,prandaj largoji ato duar te felliqura me korrupsion galopant. ✌

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *