• |

Video/ VAR shpëton Liverpool: Klopp ngec në derbin me Everton

Java e gjashtë e Premier League është hapur me barazimin pa gola mes Everton dhe Liverpool, në derbin e Merseyside. Në Goodison Park përfundoi 0-0, në një ndeshje ku shtyllat dhe VAR ishin protagonistë: Davies goditi shtyllën për Toffees, Núñez goditi traversën për Reds. Në pjesën e dytë, vendasit panë ti anulohet 1-0 e mundshme e Coady për pozicion jashtë loje: Klopp shkon në 9 pikë, ndërsa Lampard ngjitet në 4, por shtyn akoma takimin me fitoren e parë.

Shumë raste dhe episode të rëndësishme, por derbi mes Everton dhe Liverpool që hapi javën e gjashtë të Premier League përfundoi pa gola. Në Goodison Park u maturua një 0-0 i vënë disa herë në rrezik nga Toffees dhe Reds, të cilët nuk arritën të shënojnë fitoren e tretë radhazi. Në pjesën e parë, dy episode të shkëlqyera, me skuadrat që goditën nga një shtyllë në secilën anë: së pari u takoi vendasve që goditën shtyllën me Davies, ndërsa afër intervalit Núñez u ndal nga travera. Klopp luajti menjëherë me Firminon në fillim të pjesës së dytë, por ata që frikësuan ishin të besuarit e Lampard, të cilët shënuan me Coady në minutën e 69-të. Megjithatë, goli i ish-lojtarit të Reds u anulua për pozicion jashtë loje për vetëm disa centimetra. Liverpooli, pasi mori frymë lehtësimi, shqetësoi Pickford në fund me Firminon, por rezultati nuk ndryshoi: përfundoi 0-0, me Reds që u ngjitën në 9 pikë. Nga ana tjetër Lampard e shtyn takimin me fitoren e parë në kampionat dhe arrin në kuotën 4 pikë.