• |
ide | kryesore

Aktorëve të njohur u ndalohet përgjithmonë hyrja në Rusi

-Instant, Paparazzi, Slider

Rusia goditi me sanksione aktorët Ben Stiller dhe Sean Penn për shkak të kritikave të tyre publike për luftën kundër Ukrainës.


Ministria e Jashtme përfshiu aktorët në një listë të re prej 25 shtetasish amerikanë  kryesisht politikanë, zyrtarë tregtarë dhe drejtues industrialë duke i ndaluar hyrjen në Rusi.


Stiller dhe Penn kanë qenë mbështetës të Ukrainës dhe janë takuar me Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy.

Në një takim televiziv në Kiev në qershor, Stiller, i tha Zelenskiy: “Ti je heroi im”.

Dy herë fituesi i Oskarit, Penn ishte në Ukrainë duke regjistruar një dokumentar kur Rusia pushtoi më 24 shkurt. Ai iu bashkua miliona ukrainasve që ishin në Poloni në ditët e para të luftës.

Aktori vizitoi gjithashtu Bucha dhe Irpin pranë Kievit dhe Zelenskiy e ka falënderuar publikisht Penn për mbështetjen e tij.

Sanksionet ngrijnë çdo pasuri ruse që kanë ata në listë, ndalojnë qytetarët rusë të bëjnë biznes me ta dhe i ndalojnë ata të udhëtojnë në Rusi.

Lista përfshinte gjithashtu Sekretaren e Tregtisë së SHBA-së, Gina Raimondo, katër zëvendëssekretarë të tregtisë dhe gjashtë senatorë amerikanë.

Perëndimi ka vendosur një sërë sanksionesh ekonomike dhe personale ndaj Rusisë në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë.

Moska është kundërpërgjigjur me sanksione të vogla ndaj politikanëve, liderëve të biznesit dhe figurave kulturore, të cilët sipas saj janë armiqësorë ndaj Rusisë./Lapsi.al


2 Comments

  1. Jemi te gjithe te bindur se Ben dhe Sean e kane per nder te jene te perjashtuar nga Bashkesia Neandertale Skite e Kremlinit!!!

  2. E pastaj.Ideali i lirisë nuk zevendohet me asgjë.Jane shtetas amerikanë e si tillë lirinë e kanë të shtrenjtë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.