• |
ide | kryesore

E futi në telashe Moggi, Ciro Immobile dënohet për evazion fiskal: duhet të dëmshpërblejë tatimet për vitin 2012

-Instant, Sport

Ciro Immobile është gjetur fajtor për evazion fiskal për një ngjarje të vitit 2012: sulmuesi i Lazios u dënua nga seksioni i pestë civil i Gjykatës së Lartë për të kompensuar tatimin mbi të ardhurat personale të papaguara dhjetë vjet më parë, për shërbimet e avokatit të tij Alessandro Moggi. E përditshmja Repubblica ka rindërtuar historinë, që daton në kohën e shitjes së Immobile nga Juventusi te Genoa (klubet janë jashtë përgjegjësisë) për 4 milionë euro. Tratativa që e çoi sulmuesin te kuqeblutë drejtohej nga djali i Luciano Moggit dhe është pikërisht pozicioni i tij që krijon probleme për Agjencinë e të Ardhurave: zyrtarisht menaxheri përfaqësohej si konsulent te Genoa ndërsa sipas hetuesve ai ka vepruar edhe si një menaxher i Immobile.


Për këtë arsye, Immobile duhej të paguante tatimin mbi të ardhurat personale në lidhje me shërbimin e Moggit në emër të tij, gjë që sulmuesi nuk e kishte bërë sepse – ky është argumenti i tij edhe gjatë gjyqit – në ato kohë ai i kishte dhënë një mandat ekskluziv një menaxheri tjetër, Marco Sommellas. Hetimet, megjithatë, kanë treguar marrëdhënie të drejtpërdrejta midis Moggit dhe Immobile si përmes disa pagesave nga Sommella te Moggi me “tarifën Immobile” ashtu edhe përmes zbulimit të një dorëshkrimi nga vetë Moggi, ku renditeshin lojtarët që ai asistoi, ndër të cilët ishte edhe sulmuesi.


KOMUNIKATA E LAZIOS: “SOLIDARITET ME CIRO IMMOBILE”
Lazio ka vendosur të komentojë vendimin për dënimin e lojtarit të tij: “Ciro Immobile kishte zgjidhur prej muajsh detyrimet pezull, që datojnë dhjetë vjet më parë, raportuar sot nga një gazetë. Kompania, e cila kurrë nuk ka vënë në dyshim cilësitë njerëzore, madje edhe para sportit, të Ciro Immobiles, ritregon afeksionin dhe vlerësimin e tij për kapitenin”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.