• |
ide | kryesore

Presidenti ukrainas nderon me cmimin e paqes ‘Universal Music Group’

-Instant, Paparazzi, Slider
rusia

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka dhënë Universal Music Group Çmimin e Paqes  për mbështetjen e saj gjatë luftës së vendit me Rusinë.


Në një ceremoni të hënën (5 shtator) në selinë e UMG-së në Belgjikë në Bruksel, Olha Stefanishyna, zëvendëskryeministrja e Ukrainës për integrimin evropian dhe euroatlantik, ia dorëzoi çmimin Frank Briegmann, kryetarit dhe CEO i UMG-së për Evropën Qendrore.


UMG, e cila ishte ndër kompanitë e para të mëdha që deklaroi mbështetjen e saj për sanksionet ekonomike kundër Rusisë pasi pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, është kompania e parë muzikore që merr çmimin nga Ukraina.

“Që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë, Universal Music ka dëshmuar se ata janë miq të vërtetë të Ukrainës,” thotë Stefanishyna.

Zëvendëskryeministri ekzekutiv i UMG, Michele Anthony luajti një rol qendror në tubimin e mediave sociale të Global Citizen “Stand Up for Ukraine” në prill, i cili ndihmoi në mbledhjen e më shumë se 10 miliardë dollarëve për ndihmën e refugjatëve ukrainas përmes samitit premtues të Bashkimit Evropian. Ngjarja mblodhi së bashku qindra mijëra qytetarë globalë, duke përfshirë shumë artistë të UMG-së, si dhe muzikantë, atletë, aktorë, krijues dhe aktivistë të tjerë.

Labeli gjithashtu ndihmoi në organizimin e koncerteve të ndryshme bamirësie që gjeneruan miliona dollarë. Në korrik, shtëpitë diskografike, UMG Decca Classics dhe Deutsche Grammophon bashkëpunuan me Metropolitan Opera të Nju Jorkut për të nxjerrë në treg A Concert for Ukraine, një album i regjistruar drejtpërdrejt në Met më 14 mars, duke shfaqur një koncert të veçantë në mbështetje të ukrainasve. Të ardhurat nga shitja e albumit u dhuruan për bamirësi që mbështesin përpjekjet e ndihmës në Ukrainë.

Artistë të shumtë të UMG-së gjithashtu mblodhën miliona euro në koncertin bamirës të Berlinit “Sound of Peace”, duke përfshirë Sarah Connor, Rea Garvey dhe David Garrett. Një koncert bamirësie në Poloni, i organizuar me një kor dhe orkestër të muzikantëve polakë dhe ukrainas, u transmetua në 50 vende, thotë UMG.

Artisti i UMG Sting ri-regjistroi këngën e tij “Russians”, duke premtuar fitime në HelpUkraine.Center (www.helpukraine.center), një qendër  e krijuar nga pronarë biznesesh ukrainas për të marrë ndihmë humanitare dhe mjekësore nga e gjithë bota.

“Gjatë historisë, muzika ka shërbyer si një fener frymëzimi, shprese dhe shërimi – dhe ka ndihmuar për të sjellë paqe për ata që janë prekur nga dhuna”, u shpreh Briegmann në pranimin e çmimit. “Invazioni ushtarak rus në Ukrainë prek miliona njerëz me nevoja urgjente humanitare ,nga ushqimi dhe uji te strehimi dhe veshjet. Universal Music, punonjësit dhe artistët tanë janë krenarë që mbështesin grupet që janë në terren duke ofruar ndihmë humanitare për ata që janë më të cënuar.”

Marrës të tjerë të Çmimit të Paqes në Ukrainë përfshijnë Microsoft, Google dhe Amazon (për shërbimet e saj në internet në Amazon, ose AWS)./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.