• |
ide | kryesore

Balluku: Nesër prezantohet paketa e re për energjinë, duhet të ndërmarrim masa drastike

-Instant, Lajme, Të fundit

Ministrja për Infrastrukturën dhe Energjinë njëkohësisht  dhe zv/kryeministre, Belinda Balluku,  tha për mediat se nesër qeveria do të prezantojë paketën e re për energjinë që do të aplikohet nga 1 tetori.


E pyetur në lidhje me deklaratën që Rama dha disa ditë më parë për ndërprerjeje të energjisë elektrike pas orës 22:00, Balluku sqaroi se qeveria nuk ka në plan të ndërpresë energjinë elektrike pas orës 22:00.


Ajo tha se po shqyrtohet plani që pas orës 22:00 të darkës të ndërpritet ndriçimi publik, ashtu sikur se Gjermani dhe disa vende të BE-së kanë nisur të aplikojnë.

“Pas orës 22:00 kërkohet ndërprerja e ndriçimit publik. Gjermania e ka aplikuar këtë dhe do të thosha që aplikimi i ndriçimit publik, i njësive tregtare dhe gjithçkaje tjetër ndodh nga ora 16:00 deri në orën 22:00. Vetëm ai interval lejohet që të ketë drita të ndezura, por flasim gjithmonë për ambientet publike. Pas atij momenti fiken dritat deri në ditë tjetër, në orën 16:00.
E ka nisur Gjermania, po e aplikojnë edhe shtete të tjera. Është pjesë e paketës së kursimit të energjisë. Ne nesër së bashku me kryeministrin do të bëjmë prezantimin e paketës për energjinë për sa i përket edhe fashës 800 kw/h që do të fillojë aplikimi nga 1 tetori, edhe disa masa të tjera drastike që ne do duhet të ndërmarrim në vazhdim.
Disa janë marrë si praktikat më të mira nga shtetet e tjera evropiane, disa janë kostumizuar me kërkesën e vendit tonë. nesër në orën 09:00 do prezantojmë paketën e krizës energjitike.

Më 1 tetor faturimi i energjisë elektrike nuk do të jetë i njëjtë për të gjithë, si aktualisht me 9.5 lekë për kilovat. Këtë dimër, faturimi do të bëhet me fasha, kush shpenzon mbi 800 kilovat do të paguajë më shtrenjtë.

Nën këtë vlerë do paguhet 9.5 lekë/kilovat ora.

1 muaj larg faturimit me fasha, ende nuk është caktuar se cili do të jetë çmimi i ri për familjet që shpenzojnë mbi 800 kilovat që qeveria i konsideron familje të pasura.


12 Comments

 1. Opo qijeni ne bythe me tere mend kete milet se ndryshe nuk merr vesh .
  I bete te 99-tat , bejini te 101 -tat o hajdut te pangopur te sektit te kurvave mavi

 2. Mire qe keni vjedhur pa teklif , sa te doni e si ti doni por problemi eshte se nuk keni te dendur o kurva te sektit mavi .
  Ku doni ta çoni kete popull ? Çfare menxyrash te tjerash doni ti beni ?

 3. “Do të çoj në qeli klanin e Zemunit, do të arrestoj dhe dënoj, pastaj do t’ju marr edhe paratë e trafiqeve dhe korrupsionit Nanos dhe grupit të tij”-tha Berisha, dhe asgjë nuk bëri. Ndërkohë vendi zhytej në krime, trafiqe, korrupsion, gjithçka ishte piramidë e pastër korruptive. Shteti që la Sali Berisha në 2013, ishte një katastrofë. Me borxhe, me vepra të nisura dhe panisura, me para të zhvatura nga tendera të pabërë

 4. Keta thjesht po ndjekin axhenden e globalisteve dhe asgje me shume. Kjo taktike po ndiqet dhe ne europe e kudo, pra krijimi i krizave artificiale ne enrgji , ekonomi dhe ushqim per ti hapur rrugen cmendurise se pedofileve dhe bythqirave per “Great Reset”

  1. E saktë!! Është pikërisht kjo që thua – krijimi i krizave artificiale për të sjellë diktaturën globale. Me kovidin dështuan, tani ndryshuan strategji… Sa vetë e kuptojnë ??!!

 5. Mos haroni , dush me uje te ftohte per te kursyer energjine , te bejm dush njehere ne jave per te kursyer ujin , sa per ushqimin jemi te detyruar te kursejme nga rrogat e ulta, papunesia dhe shtrenjtesia.

 6. Nga konspirative ne realitet vetem 3 muaj i ndan. Keta monstra do na mbysin ne dhe femijet tane po ndenjem duarkryq eshte e qarte fare per ate qe do te shohe.

 7. Po ju o robqira harxhoni miliona per mobilime e lloj lloj ekstravaganxash qe i kerkojne syte psikopstit ne krye!!! Po ne nje byth katuni me 2.5 milione e as industri te lehte e jo me te rende qe skemi!!! Cna krahasoni me Gjermanine more hajdute me cizme ??? Apo rroft sebepi te zgrrapim sa me shume se neser si dihet.

  1. Do ja mbeshtjelle po ku do futen pastaj ? Popullit i ka vajtur thika ne palce dhe ka per ti debuar si çeço me force keta hajdute e bij hajdutesh . Koha e kurvave mavi mbaroi , eshte ne dore te tyre te ikin me te mira apo te terhiqen zvarre . Asnje perandori , asnje mbreteri , askush nuk ka fituar kunder popullit .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.