• |
ide | kryesore

Zbulimi që përmbys historinë/ Njerëzit e epokës së gurit kishin njohuri të avancuara mjekësore

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Të varrosura në një varr të cekët thellë brenda një shpelle të largët indoneziane, arkeologët kanë gjetur eshtrat e një individi të ri që ata thonë se mund të rishkruajnë historinë mjekësore.


Duke përdorur teknikat e takimit me radiokarbon, shkencëtarët vlerësojnë se trupi ka mbetur i patrazuar për 31,000 vjet brenda shpellës Liang Tebo në provincën lindore Kalimantan në Borneo, sipas një studimi të botuar në revistën Nature të mërkurën.


Por aspekti më i habitshëm i zbulimit ishte se të riut ose të resë i mungonte këmba e poshtme e majtë, me shenja se ishte amputuar (prerë) me kujdes kur personi ishte para adoleshencës ose adoleshent i hershëm. Prerja ishte bërë para se të vdiste, nga shkaqe të panjohura midis moshës 19 dhe 21 vjeç, thanë studiuesit.

Skeleti çuditërisht i paprekur u gjet në vitin 2020 nga arkeologë australianë dhe indonezianë, të cilët thonë se amputimi (prerja) zbulon aftësi të konsiderueshme kirurgjikale dhe është shembulli më i hershëm në të dhënat arkeologjike, duke tronditur të kuptuarit tonë për sofistikimin e njerëzve të epokës së gurit.

“Është domethënëse sepse shtyn ndjeshëm njohuritë e specieve tona rreth kirurgjisë dhe mjekësisë komplekse,” tha Maxime Aubert, një profesor në Qendrën për Kërkime Sociale dhe Kulturore të Universitetit Griffith në Queensland.

(Këmba u hoq qëllimisht me një prerje të pastër dhe të pjerrët.) 

“Ata duhej të kishin një njohuri të thellë të anatomisë njerëzore, si të ndalonin rrjedhën e gjakut, anestezinë dhe antiseptikën. Të gjitha këto u bënë normë vetëm kohët e fundit,” shkroi Aubert.

Ekspertët kishin menduar se njerëzve u mungonte ekspertiza për të kryer procedura të vështira si amputimi derisa shfaqja e bujqësisë dhe vendbanimeve të përhershme transformuan shoqërinë njerëzore brenda 10,000 viteve të fundit.

Para këtij zbulimi, i amputuari më i vjetër i njohur ishte një fermer e moshuar, të cilës i ishte hequr parakrahu i majtë pak mbi bërryl 7000 vjet më parë në atë që sot është Franca, vuri në dukje studimi.

(Në shpellën ku u zbulua skeleti i amputuar u gjetën shenja duarsh.)

Vetëm 100 vjet më parë, amputimi kirurgjik u bë një normë mjekësore perëndimore. Përpara zhvillimeve si antibiotikët, tha studimi, shumica e njerëzve do të kishin vdekur në kohën e amputimit.

“Humbja e gjakut, shoku dhe infeksioni i mëvonshëm ishin burimet kryesore të amputimit që ishin fatale deri relativisht kohët e fundit në historinë njerëzore,” tha Tim Maloney, studiues në Universitetin Griffith dhe një nga bashkautorët e studimit.

Kujdesi në komunitet 

Individit iu amputua këmba e majtë e poshtme si fëmijë dhe mbijetoi për gjashtë deri në nëntë vjet pas operacionit, sipas hulumtimit.

Nuk kishte asnjë gjurmë infeksioni në kocka dhe rritja e re e kockave ishte formuar mbi zonën e amputuar, diçka që kërkon kohë të konsiderueshme. Plus, ndërsa pjesa tjetër e skeletit ishte e madhësisë së të rriturve, kockat e amputuara ndaluan së rrituri dhe ruajtën madhësinë e fëmijës.

Kirurgu ose kirurgët që kryen operacionin 31,000 vjet më parë, me gjasë me thika dhe bisturi të bëra nga guri, duhet të kenë pasur njohuri të hollësishme të anatomisë dhe sistemeve muskulare dhe vaskulare për të ekspozuar dhe negociuar venat, enët dhe nervat, dhe për të parandaluar humbjen fatale të gjakut dhe infeksionin, thuhet në studim.

Pas amputimit, infermieria dhe kujdesi intensiv do të kishin qenë jetik, dhe plaga do të duhej të ishte pastruar dhe dezinfektuar rregullisht.

“Unë mendoj se ajo që është më e mahnitshme është se kjo është dëshmi reale, e drejtpërdrejtë arkeologjike, e prekshme për një shkallë vërtet të lartë të kujdesit ndaj komunitetit,” tha Maloney.

(Rindërtimi i një artisti të të amputuarit më të hershëm të njohur, i cili jetoi në një komunitet artistik 31,000 vjet më parë në Borneo.) 

Për të jetuar për vite me një këmbë të amputuar në terren malor, individi do të kishte nevojë për shumë ndihmë dhe kujdes të vazhdueshëm nga komuniteti i tyre.

“Që ky fëmijë i mbijetoi procedurës dhe vlerësohet se ka jetuar për shumë vite më pas është befasuese,” tha Charlotte Roberts, profesoreshë emeritus në Departamentin e Arkeologjisë në Universitetin e Durham në MB, në një koment të botuar krahas studimit. Ajo nuk ishte e përfshirë në hulumtim.

Roberts ra dakord me vlerësimin se gjymtyra ishte hequr qëllimisht, një dëmtim aksidental nuk do të tregonte një prerje të pastër. As nuk kishte gjasa që këmba të ishte prerë si një dënim, duke pasur parasysh se individi jetoi për vite pas amputimit dhe u varros me kujdes, tha Roberts, e cila u trajnua si infermiere përpara se të bëhej arkeologe.

Ekipi australian tha se ishte e mundur që këta grumbullues gjuetarë të kishin njohuri për bimët medicinale, të tilla si antiseptikët, që do të ishin rritur në pyllin tropikal të Borneos.

Rajoni emocionues për zbulime

Mbetjet e fëmijës u datuan në dy mënyra: datimi radiokarbon i mbetjeve të qymyrit në shtresat e sedimentit sipër, në dhe poshtë skeletit; dhe një dhëmb i datuar duke matur prishjen radioaktive të izotopeve të uraniumit, elementë kimikë që gjenden në smaltin e dhëmbëve.

Është gjithashtu varrimi më i vjetër i njohur i qëllimshëm në ishujt e Azisë Juglindore, me shënues gëlqerorë të vendosur në majë të varrimit, trupin e vendosur në një pozicion të përkulur, fetal dhe një top të madh okër, një pigment mineral i përdorur në artin e shpellave të epokës së gurit.

(Një ekip arkeologësh indonezianë dhe australianë gërmuan skeletin.) 

Skeleti u zbulua në një rajon që është bërë një vend emocionues për paleoantropologjinë: Liang Tebo, një shpellë e madhe gëlqerore me shabllone të duarve njerëzore në mure, e vendosur në një peizazh të largët malor të arritshëm vetëm me varkë në periudha të caktuara të vitit.

Arti shkëmbor figurativ më i vjetër në botë është gjetur në shpella gjetkë në Indonezi dhe specie të zhdukura njerëzore si Homo floresiensis me përmasa të vogla dhe Homo luzonensis janë gjetur në ishuj në të njëjtin rajon.

“Është nga kjo zonë që njerëzit u nisën me varkë për të kaluar ishullin e Azisë Jugore për të arritur në kontinentin e Papua-s dhe Australisë (udhëtimi i parë i suksesshëm detar)”, tha Aubert përmes emailit. “Ata ishin artistë të avancuar dhe tani ne e dimë se (ata) kishin njohuri të avancuara mjekësore”. 

“Në Liang Tebo, ne takuam këtë të amputuar parahistorik 31,000 vjeçar më pak se 1 metër nga sipërfaqja dhe ne e dimë se kemi ende 3-4 metra të tjera sedimente për të gërmuar para shkëmbinjve,” shtoi ai.

Gërmimi në vitin 2020 u ndërpre nga alarmi për përhapjen e Covid-19 dhe arkeologët me bazë në Australi vrapuan në shtëpi për të shmangur mbylljet e kufijve që do të zgjasin më shumë se dy vjet.

“Ne nuk mund të mos dëshirojmë të kthehemi. Ndoshta do të gjejmë më shumë mbetje njerëzore dhe ndoshta mbetje të specieve të panjohura.” 

CNN, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 1 Comment

  1. Normal qe ishin te avancuar se perndryshe njerezimi nuk do mbijetonte qindra mijera vjet. Delet kujtojne se mbijetojne fale mafjes se ilaceve dhe krimineleve si pfizer.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *