• |
ide | kryesore

FOTO/ Dalin për herë të parë pamjet e sipërfaqes së Diellit

Arkiva, F1, Planet

Për të festuar përvjetorin e parë të vënies në punë të teleskopit diellor Inouye, Fondacioni Kombëtar Amerikan i Shkencës ka publikuar disa imazhe spektakolare dhe të pabotuara më parë të Diellit.


Janë befasuese veçanërisht pamjet e sipërfaqes së tij dhe të kromosferës, një shtresë e atmosferës diellore. Pamjet datojnë qershor 2022 dhe tregojnë një pjesë prej 82 500 kilometrash. Një imazh i Tokës duket gjithashtu në fund djathtas për një kuptim më të mirë të përmasave.


Dagli Stati Uniti immagini spettacolari (e inedite) della superficie del Sole

Inouye është teleskopi diellor më i fuqishëm i ndërtuar ndonjëherë në Tokë.

“Ai do të ndryshojë përgjithmonë mënyrën se si ne eksplorojmë dhe kuptojmë Diellin tonë. Informacioni që po mbledhim do të transformojë mënyrën se si planeti ynë mund të përgatitet për ngjarje të tilla si stuhitë diellore” – tha , Sethuraman Panchanathan, drejtor i Fondacionit Kombëtar të Shkencës.

Teleskopi ndodhet në Observatorin Haleakala në Hawaii. ©LAPSI.al

Dagli Stati Uniti immagini spettacolari (e inedite) della superficie del Sole Dagli Stati Uniti immagini spettacolari (e inedite) della superficie del Sole Dagli Stati Uniti immagini spettacolari (e inedite) della superficie del Sole Dagli Stati Uniti immagini spettacolari (e inedite) della superficie del Sole Dagli Stati Uniti immagini spettacolari (e inedite) della superficie del Sole

 1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *