• |
ide | kryesore

Përse Apple po heq kartën fizike SIM

-Instant, F1, Stil

Ditët e përdorimit të një kapëse letre për të kryer mikrokirurgji për të nxjerrë një kartë të vogël SIM nga një tabaka e vogël në iPhone mund të kenë marrë fund.


Në eventin e, Apple u zbulua se po heq kartat fizike SIM dhe tabakatë në linjën e saj të re të iPhone 14 në Shtetet e Bashkuara. Në vend të saj, kompania po përqafon një alternativë dixhitale të njohur si eSIM.


Një kartë SIM është një identifikues unik në çdo telefon celular që i mundëson pajisjes të lidhet me rrjetet me valë për të dërguar mesazhe dhe për të bërë thirrje. Një eSIM i referohet një SIM “të ngulitur” ose një karte që është e lidhur në vetë telefonin. Njerëzit priren të ndryshojnë kartat e tyre SIM kur ndryshojnë planet e operatorit celular ose udhëtojnë jashtë vendit dhe kërkojnë të përdorin një ofrues tjetër shërbimi gjatë udhëtimit të tyre.

©LAPSI.AL


1 Comment

  1. Nje nga arsyet o njerez, per te mos harxhuar paret kot per blerjen e nje iPhone 14!

    Eh si ka qene koha kur kishim Nokia 6310. Nuk vjen me ajo kohe! Nostalgji!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.