• |
ide | kryesore

Rinasi në kaos, rënia e sistemit TIMS pengon lëvizjen e pasagjerëve

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sulmi kibernetik i radhës i Iranit ndaj Shqipërisë ka paralizuar lëvizjen e njerëzve përmes pikave të kalimit kufitar. Situata më problematike është në Areoportin “Nënë Tereza” në Rinas. Mijëra pasagjerë po presin në radhë për të kaluar, por lëvizja është bllokuar për shkak të bllokimit të sistemit. 


Nëpërmjet një postimi në Twitter, kreu i qeverisë shqiptare nënvizon se po punohet pa orar me aleatët për t’i bërë të papenetrueshme sistemet tona digjitale.


“Një tjetër sulm kibernetik nga të njëjtët agresorë, tanimë të ekspozuar dhe dënuar prej vendeve aleate e mike të Shqipërisë, është shënuar mbrëmë mbi sistemin TIMS! Ndërkohë vazhdojmë punojmë përditë pa orar me aleatët për t’i bërë të papenetrueshme sistemet tona digjitale”, njofton kryeministri.


9 Comments

  1. Penisi kristaqian gjendet sot ne nje situate kafkiane!

    Duke menduar se lufta behet mjaft duke thene fjalen “lufte”(kujtoni muajt e koronavirusit dhe fillim-luftes se Ukraines), tani gjendet perpara luftes se vertete – asaj elektronike!

    Shpresen e ka tek “aleatet”, me te cilet shpesh ndan parate e shqiptareve……..

  2. Nuk kan hakuar sistemin tims. Eshte sulmuar ministria e brendshme dhe policia shtetit. Keta skan zgjidhje dhe duhet te fikin serverat duke fikur edhe sistemin tims.

  3. Kështu është që gjithë ato para të derdhura sdihet ka kanë shku.Sben hajer një vend ku vidhet kudo sepse se kanë menien te siguria por të leku.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.