• |
ide | kryesore

Trashëgimia e modës e Mbretëreshës Elizabeth II

-Instant, Paparazzi, Slider

Një nga trashëgimitë e shumta të lëna nga Mbretëresha Elizabeth II është një ilustrim se si veshjet mund të bashkojnë një komb. E kapur në lëvizje nga një ushtri lentesh dhe grash gjatë mbretërimit të saj 70-vjeçar, monarkja më jetëgjatë e Britanisë shfaqi një kuptim të lindur dhe të saktë të markës vizuale.


Vlera e modës dhe krijimit të imazhit ishte hulumtuar më parë me rezultate pozitive nga babai i Elizabeth, Mbreti George VI: Në një mision për të rifituar besimin e publikut pasi vëllai i tij Edward VIII abdikoi për t’u martuar me amerikanen e divorcuar dy herë Wallis Simpson, ai ftoi couturier Norman Hartnell të lexojë koleksionin e artit të Pallatit Buckingham për frymëzim. Ndërsa Simpson i sofistikuar vishte modat më të fundit, Mbreti porositi fustane për gruan dhe vajzat e tij që nënvizonin traditat dhe, rrjedhimisht, stabilitetin të epokës viktoriane.


Pas vdekjes së babait të saj në vitin 1952, hyrja në fron e Mbretëreshës Elizabeth II solli me vete nevojën imediate për të qetësuar edhe një herë popullin e saj. Spektakli i Elizabeth, një mbretërore magjepsëse dhe karizmatike, tani do të forcohej me gravitetin dhe autoritetin për të siguruar politikanët, krerët ndërkombëtarë të shteteve dhe subjektet për lojën e saj të gjatë të synuar.

Shënimet nga Trusti i Koleksionit Mbretëror zbulojnë se Hartnell paraqiti nëntë dizajne të ndryshme për fustanin e kurorëzimit dhe mbretëresha e re zgjodhi të tetën e tij, të zbukuruar me shtresa të qëndisura të skalitura të kufizuara me perla, diamante dhe rruaza ari.


Me një mjeshtëri të njohurive politike, dhe me shtypin botëror mbi të, Elizabeth kuroi momentin më të madh të të gjithëve në tapetin e kuq. “Glorious” me sa duket ishte fjala e saj për fustanin që mahniti dhe kënaqi subjektet e saj.

E tillë është fuqia e një veshjeje apo një veshjeje që ky monark mësoi shpejt për të shmangur risinë e modës, duke shkëmbyer dredhitë e tendencave jetëshkurtra dhe siluetat e deklaratave me zë të lartë me një njoftim të qëllimshëm në çdo paraqitje. Kështu, Elizabeth nuk humbi kurrë një mundësi për të dhënë një mesazh besueshmërie, stabiliteti dhe qëndrueshmërie për audiencën e saj.

Në privatësi, Elizabeth, një kalorëes, preferonte nuancat neutrale. Ndërsa ishte në Kështjellën Balmoral në Skoci për festat familjare dhe ngjarjet zyrtare, mbretëresha do të vishte me krenari tartanin Balmoral të dizajnuar nga Princi Albert, stër-stërgjyshi i saj.

Ky transmetim i qëllimshëm i përfitimeve të një mbretërimi të lindur nga përparimi delikat, jo ndryshimi dramatik për t’u tronditur ose destabilizuar, mund të shihet si një performancë virtuoze në paraqitjen publike dhe një që kjo monark pa dyshim u mundua t’ua transmetonte anëtarëve më të rinj të saj.

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.