• |
ide | kryesore

Champions League, spostohet ndeshja Rangers-Napoli: policia nuk e merr përsipër sigurinë

-Instant, Sport

Rangers-Napoli, ndeshja e planifikuar fillimisht për të martën më 13 shtator në orën 21, do të luhet të mërkurën më 14 shtator po në orën 21: UEFA e ka njoftuar zyrtarisht, pasi ndeshja ishte në dyshim për shkak të ndalimit në garat sportive në Mbretërinë e Bashkuar, pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II (trupi i së cilës do të transferohet nga Edinburgu në Londër të martën). Për më tepër, sektori i miqve në stadiumin Ibrox do të mbetet i mbyllur, duke përjashtuar kështu tifozët e napoletanë nga ndeshja jashtë fushe, edhe pse e njëjta gjë do të ndodhë edhe me tifozët skocezë në ndeshjen e kthimit mes dy formacioneve. Paraprakisht është bërë i ditur arbitri i ndeshjes, i cili do të jetë spanjolli Antonio Mateu Lahoz.KOMUNIKATA E UEFA-s
“UEFA njoftoi sot se ndeshja e UEFA Champions League midis Rangers FC dhe SSC Napoli, e programuar fillimisht të martën më 13 shtator, është riplanifikuar për të mërkurën më 14 shtator në orën 21:00 CET. Kjo lëvizje është bërë për shkak të kufizimeve të rënda në burimet e policisë dhe çështjet organizative që kanë të bëjnë për ngjarjet që lidhen me zinë kombëtare për Madhërinë e Saj Mbretëresha Elizabeth II. Përveç kësaj, u vendos gjithashtu që të shtyhet ndeshja e UEFA Youth League ndërmjet dy skuadrave, nga e marta 13 shtator në të mërkurën 14 shtator në orën 15:00 CET. Tifozët në transfertë nuk do të lejohen të marrin pjesë në ndeshje dhe, për drejtësi sportive, tifozët e Rangers nuk do të lejohen të marrin pjesë në kthimin në Napoli. UEFA u bën thirrje tifozëve të mos udhëtojnë dhe të respektojnë këtë situatë të jashtëzakonshme”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.