• |
ide | kryesore

I bllokuar pas sulmit kibernetik të Iranit, rikthehet sistemi TIMS në Kapshticë

-Instant, Lajme, Të fundit

Pas më shumë se 24 orësh bllokim, është rikthyer sistemi TIMS në pikën kufitare të Kapshticës.


Lajmi është konfirmuar nga Drejtoria e Policisë  së Korçës.


Ndërkohë në Pikën Kufitare të Muriqanit, Hani i Hotit, Grabom dhe Bashkim nuk është kthyer ende sistemi. Edhe në portin e Vlorës procesi i regjistrimit të hyrje-daljeve vijon në mënyrë manuale.

Problemet me sistemin TIMS në Kapshticë u raportuan mbrëmjen e 9 shtatorit.

Për shkak të problemeve u punua me regjistra në mënyrë manuale për të regjistruar hyrjet dhe daljet.

Sulmi ndaj sistemit TIMS ka qenë ne disa faza, e cila kulmoi me atë të orës 23:13 minuta të datës 9 duke nxjerrë gjithçka jashtë kontrollit, ndërsa aksesi i iranianëve te kamerat e sigurisë së Rinasit është një cenim i sigurisë kombëtare.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.