• |
ide | kryesore

Mitsotakis: Në Hagë me Shqipërinë pasi Greqia të ketë marrë 12 miljet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në duket se Greqia e sheh si mundësi për të imponuar qëndrimet e saj. Këtë e ka pranuar kryeministri grek në konferencën tradicionale para mediave greke me rastin e Panairit Ndërkombëtar të Selanikut, kryeministri Kyriakos Mitsotakis.


“Athina ka mundësinë që gjatë hapjes së kapitujve të imponojë mendimet e saj në lidhje me temat e karakterit dypalësh dhe të shkojë në Hagë për përcaktimin e Zonës Ekskluzive Ekonomike pas zgjerimit të kufijve detarë me 12 milje” – ka thënë Mitsotakis sipas asaj që raporton TCH.


“Pra, jemi plotësisht të vetëdijshëm për kompleksitetin e kësaj marrëdhënieje, por më duket se edhe si nevojë gjeostrategjike dhe gjeopolitike, të mundemi të zgjidhim problemet e pazgjidhura që kemi nga e kaluara.

Dhe dua t’i referohem konkretisht se edhe për përcaktimin e Zonës Ekskluzive Ekonomike ka një marrëveshje paraprake që të shkojmë në Hagë, por pasi ne të kemi zgjeruar kufirin tonë detar me 12 milje.

Është diçka e mirë kjo sepse tregon që çështje të tilla, mund të zgjidhen nga një organ ndërkombëtar perëndimor i drejtësisë, një zhvillim i rëndësishëm, në se do të mund ta arrijmë”, – tha Mitsotakis.

I pyetur për mbështetjen e Greqisë në rrugëtimin evropian të Shqipërisë dhe nëse do ta quante “satelit të Erdogan”, kryeministrin shqiptar ai është përgjigjur: “Është një proces që kërkon shumë kohë, dhe për çdo kapitull që hapet gjatë negociatave, kemi mundësinë që me këtë mënyrë të imponojmë mendimet tona dhe të bisedojmë temat të cilat i përkasin karkterit dypalësh të lidhjeve tona.

Nga ana tjetër nuk dua të karakterizoj ,kryeministrin shqiptar, personalisht kam një lidhje shumë të mirë me të, dua të jem i sinqertë dhe është në favorin tonë të diskutojmë të gjitha çështjet që kanë të bëjnë me marrëdhëniet dypalëshe, paralelisht duke njohur faktin se ekziston një minoritet kombëtar grek , i cili duhet të mbrohet.

Dhe kjo është një diçka që e kam bërë të qartë tek kryeministri shqiptar dhe kjo do të përcaktojë edhe qëndrimin tonë gjatë periudhës së negociatave integruese”.

Mitsotakis ka sqaruar edhe zërat për rrugën Janinë- Kakavijë duke theksuar se nuk do të jetë në nivelin e një autostrade pasi mungojnë sponsorizimet, por do të jetë gjithsesi një rrugë moderne dhe e sigurt që do të mbulojë nevojat e Greqisë kontinentale dhe të atyre që do të duan të përdorin këtë pikë kufitare dhe të shkojnë në Shqipëri.


24 Comments

  1. “Mut te mire dhe grek te mire s’ka “, thote mencuria popullore. Keta plehra, te cytur nga SHBA & BE, po pergatiten qe te bejne te njejten gje, me Turqine, duke zbatuar teorine e te pabeseve, faktin e kryer. Turqit e kane deklaruar se cdo cm. mbi 6 milje ne Detin e Ishujve (Ege) eshte Cassus Belie/Shpallje Lufte, pritet qe ne mos keto jave, muaj, nga mesi i Dimrit, te pabeset genocidial, te sulmojne Turqine me ndihmen e SHBA & BE, Turqia do te marri hakun e Camerise dhe cameve martire, kunder ketyre bastardeve shoviniste, qe jane krijuar si shtet artificial duke shqyer e grabitur tokat e fqinjeve, me mbeshtetjen dhe duke u fshehur pas fuqive te medha, pabere e pafituar asnje lufte por vetem me genocid, duke masakruar dhe spastruar etnikisht popullsite e pambrojtura civile. Micotaq Zelenski & Ukraina 2, kerkojne lufte dhe ate do t’a kene. Problemi yne, eshte se kryebanditi qe sundon tek ne, eshte ardhacak/refugjat greko-llacifac, pra joshqiptar, bastard grek, KAQ!

   1. Shum bukur e the, sikur po e krruan shum greku …

    (Më pëlqen veçanërisht thënia popullore në fillim. Jam koleksionist i thënieve të tilla.)

  2. Sna e ka fajin greku ne kete rast.Na e ka fajin psikopati qe ia fali detin. Kush eshte ai budalla qe refuzon dhuraten?

  1. Armiqt e perjetshem te ketij kombi kane qene dhe do jene jevgjitet e greqise dhe sllavet .
   Pikerisht palloshi ketyre u fal toka , dete e tregeti te lire .

   1. po palloshi jevg eshte.pyete e as nuk e ka iden nga eshte .pyete ke ka baba gregor kari?ka pergjigje.jevgjiter hesapi.

 1. “Mut te mire dhe grek te mire s’ka “, thote mencuria popullore. Keta plehra, te cytur nga SHBA & BE, po pergatiten qe te bejne te njejten gje, me Turqine, duke zbatuar teorine e te pabeseve, faktin e kryer. Turqit e kane deklaruar se cdo cm. mbi 6 milje ne Detin e Ishujve (Ege) eshte Cassus Belie/Shpallje Lufte, pritet qe ne mos keto jave, muaj, nga mesi i Dimrit, te pabeset genocidial, te sulmojne Turqine me ndihmen e SHBA & BE, Turqia do te marri hakun e Camerise dhe cameve martire, kunder ketyre bastardeve shoviniste, qe jane krijuar si shtet artificial duke shqyer e grabitur tokat e fqinjeve, me mbeshtetjen dhe duke u fshehur pas fuqive te medha, pabere e pafituar asnje lufte por vetem me genocid, duke masakruar dhe spastruar etnikisht popullsite e pambrojtura civile. Micotaq Zelenski & Ukraina 2, kerkojne lufte dhe ate do t’a kene. Problemi yne, eshte se kryebanditi qe sundon tek ne, eshte ardhacak/refugjat greko-llacifac, pra joshqiptar, bastard grek, KAQ!

 2. PS çoi ne gjykaten kushtetuese 6 milie per ti falur edhe 6 te tjera plus. Ju te lapsit keni ndonje qendrim qytetar per çeshtken apo vetem percillni lajmin?

 3. Po Mazllum Pashai qe na cante karin para nja ca vitesh per 6 milje (qe ajo drejtesia e vjeter e keqe e anulloi), pse nuk behet i gjalle per 12?😜

 4. Po luhet teater me te drejtat e shqiperise. Ne qofte se greqia e ben fakt te kryer e i mer 12 miljet gjyqi eshte per tu tallur me shqiptaret apo shashke per te tymosur nje te vertete qe se dime

  1. Keshtu eshte kur kthehesh ne nje koloni te rendomte amerikane. Shba te shet kollaj kur je shtet pa peshë dhe pa sovranitet.

  2. Keni faj ju militante o astrit qe i jepni oksigjen dhe vota Edi Rames. Dhe nje nga ta je ti keshtu qe mbylle halen dhe hesht. Te t’rroje edi rama

 5. Po mirë që shani grekun por nuk është që po i mer me dhunë.Ja fali antishqiptari Rama.Ca s’bëri kundër Berishës për marrëveshjen e tij.E quajtën tradhëtar,i rrëzua kjo marrëveshja në GjK.Po tani???Kush është marrveshje më e mirë tani?Kjo e këtij krimineli që fal çdo gjë? Dhe më e keqja është se kjo marrëveshje nuk mundet të shikohet nga GjK.Ate vetëm Haga e zgjidh sigurisht në favor të Greqisë.Sepse kështu janë bërë gjërat.Ai i fal detin Greqisë dhe pastaj do justifikohet që vendosi Gj Hagës!!

 6. Perse do shkojne ne Hage, Rama e Micotaqis, madje pasi Greqia te kete marre 12 milje?!

  Mjaft e shitet Shqiperine copash, sa tek greku, turku, serbi e antishqiptare qe zaptojne bregdetin e portet, Butrintit e pasurite kombetare!

 7. Politikanët (tuti muti )
  E çuan në këtë derxhe Shqipërinë.
  Në hagë është e sigurt do fitoje gerrku.
  Shqiptare hani m nashti
  Ndahuni në dy kampe.
  Shahuni me njeri tjetrin për b.e politikanëve pronat e tyre dhe copëtimin e vendit dhe arratisjen w shqiptarëve në 4 anët e botës.

 8. Po palloshi çmendim ka ? Apo ky i bene mutin vendit dhe pastaj na tregon pastertine .
  Ate qe i ke bere ketij vendi o hajduto-tradhetar nuk ja kane bere te gjithe pushtuesit e marre se bashku .
  Gjysma e qeverise se ketij kurves se gjate jane spiuna te grekut . Prandaj mua nuk me habit 12 milje por si nuk ja ka dhene akoma edhe vloren grekeve . Sa kohe qe ti te jesh ne pushtet o pallosh ky vend do heq te zite e ullirit .

 9. Ne vend qe te ishim deri ne Preveze po na rrembejne edhe ate pak qe na ka ngelur dhe e gjitha kjo me miratimin e palloshit . Jevgjitet hiqen si Zot ne tokat tona . Hiqen si padron te detit Jone .
  Nuk eshte faji i tyre eshte faji i tradhetareve 2 m te gjate , eshte faji i komunisteve qe nag nacionalist u kthyen ne parellinj .

 10. Opozita spjegojani popullit qe ate zonen ekonomike ne detin Jon ne trekenedeshin midis Greqise,Italise dhe Shqiperise, qe Edi Rama ia shiti Greqise,ka pasuri prej 500 miliard eurosh. Me aq para skemi nevoje asnjeri te emigroje me. Dhe hilka qe po perdor edi rama eshte se do hiqet sikur shpetoi 6 km drejt sarandes, dhe do u japi keto 500 miliard euro zone ekonomike grekeve. Po ca duhet te bejeme shume Edi Rama qe te ngrihemi?

 11. Na thuaj nje fjale o Ed kurva
  Mohoje po ke bythe o kurve
  Apo pasi na ngul thiken na tregon sa e mire eshte pabesia?
  Kurve e pabese , e pa din e pa iman.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.