• |
ide | kryesore

Kreu i SPAK: Berisha po hetohet për Gërdecin dhe klubin Partizani

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kreu i SPAK Arben Kraja ka folur mbrëmjen e sotme në RTSH në lidhjet me hetimet e institucionit që ai drejton ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha.


Ai tha se po hetohet në lidhje me ngjarjen e Gërdecit ku humbën jetën 26 persona.


“Kemi çështje në hetim që lidhen me ngjarjen e Gërdecit, ku humbën jetën fatkeqësisht 26 njerëz. Kemi çështje që lidhen me lobingun e partive politike, të cilat po i hetojmë.

Në lidhje me Gërdecin, hetimet janë komplekse. Ka vështirësitë e veta, është kohë e gjatë që ka kaluar, por do të sqarojmë të gjitha rrethanat çfarë ka ndodhur brenda mundësive që kemi.

Ne po hetojmë ngjarjen. Ish-Ministri i Mbrojtjes është me statusin e personit në hetim për shpërdorim detyre, sepse atë status ka pasur, por u pezullua për arsye të imunitetit, ndërkohë pjesën tjetër po e hetojmë dhe nëse do të ketë prova, patjetër që do të ketë dhe akuza për atë që do të provohet”, – u shpreh ai.

Kraja tha se nën hetim është edhe çështja e privatizimit të kompleksit “Partizani”, por nuk dha më shumë detaje.

“Të mos i marrim të personalizuara. Ka çështje për fakte konkrete për të cilat pretendohet se mund të ketë përfshirje edhe ish-kryeministri apo ish-presidenti.

Diskutohet çështja e Gërdecit, që po hetohet, është publike dhe diskutohet çështja e privatizimit të kompleksit “Partizani”, që janë përfshirë familjarë të tij. Çështjet janë në hetim dhe unë nuk mund të them asgjë më shumë”, – deklaroi ai.

I pyetur nëse këto çështje kanë lidhur me deklaratën e bërë nga DASH, Kraja shtoi se ato i përkasin qeverisë së SHBA, ndërsa SPAK heton çështjet penale në Shqipëri.

“Ne nuk merremi me deklarata, duhet të më mirëkuptoni. Deklarata janë deklarata politike, janë mbi baza të tjera. Deklaratat janë të qeverisë së SHBA, ndërkohë ne hetojmë çështje penale në Shqipëri dhe nuk kemi dalë në konkluzion as po, as jo në lidhje me ato deklarata”, – tha Kraja.

Pyetur nëse ka marrë kontakt me SHBA për të dhëna shtesë, Kraja zgjodhi të mos komentojë. “Nuk kam ndonjë koment për të bërë për këtë”. ©LAPSI.al


22 Comments

  1. Hmm, Malsori apo maloku i ka TOPET e renda kshu qe e shumta skapi i partise mund ti vij afer aq sa hena i vjen Tokes.

  2. Gjurma thote peshtire pervers me gonorre….
   Grrdeci bla bla bla bushter…
   Po ujku qe shqeu delet e mjera qe ne 2013 deri tani….
   Skeni pare gje akoma o popull dele voteshites…
   Mire ua ben kurva e gjate qe ju shkerdhen…

   1. Po inceneratotet o bytha e shitur. o legen.Ato se permend per Berishen kane me shume de dhjete vjet. kurse vjedhjet e hajduteve te rvjedhjes kane dhjete vjet qe vazhdojne perdite, o hale maloku,!

  3. Po tu prall te duket Gerdeci o te qift bota listen e dasmes o karagjoz. Kan vdek 30 veta me viktima te shperthimit e deshmitaret e hequr qafe. Qir peka ne aksion

   1. Ore ti dudum nqse nuk kupto mos u hap bythesh kot. Perralle eshte hetimi pergjersa nuk heton pergjegjsit e vertete, ata qe e organizuan gjithe historine nga usa ne tr.

 1. Posi ka mundësi që të gatshëm menjëherë për çështje të gjykuara dhe asgjë për skandalet e tanishme.Pa çfarë do hetohet Berisha apo dhe këta ndjekin linjën që Berisha është non grada dhe ai e ka fajin që Rama me bandën e tij vjedh e grabit shqiptarët.

 2. Hetojeni Gerdecin edhe si sabotim i brendshem se zakonisht keshtu e bejne komunistet kur duan te vijne ne pushtet bejne gjurulldi te modhe perpara.

  Po sikur plasja e madhe te jete bere qellimisht?

  Saliut dy here jane kane marre pushtetin komunistet me dhune, prandaj duhet te qerohet nga politika pasi eshte turp i demokrateve, ose merrja si ta marrin ose q… fare?

  Kurre mos e harroni qe komunistet jane kampion te inskenimeve dhe kurtheve, kurse demokratet jane naiv e gjumashe.

  1. Le te hetojne ate qe xhiroi shperthimin e gerdecit live nga kodrat po paten bythe. Do i Dali tymi nje dite…

 3. INCENERATORET! Eshte vjedh 20% e buxhetit te shtetit e po vidhet diten per diell pa e rrujt karin as per prokurori e as per gjykate, e ky tauk na ben gëk mëk. Shko te qifsha robt heto hajdutet Arben Ahmetaj e Paulin Kristaq Ramen po pate bythe. Shkodran komunist vetem kete Arben Krajen kam pa😆

 4. – SPAK, ky organizëm pse u krijua, çfar nuk mbulonin strukturat e tjera shtetërore që u desh krijimi me urdhër i tij ?!
  – Është kontrolluar me kujdes pastërtia e zyrtarëve të SPAK-ut?
  – Duke marrë të mirqena “mëkatet” e Berishës, kur do hetohen krimet e panumërta të pushtetarëve të tjerë, atyre të PS ndonjëherë ? Përse vetëm këta opozitarë??!!
  – Përse në mënyrë të “çuditshme” hetimet e këtyre strukturave gjysëm legale përkojnë në të njëjtën kohë me sulmet e hapura të bandës në pushtet dhe disa ambasadorëve kundër opozitës??!!

  Opozita dhe populli nuk kan mundësi tjetër të mbijetojnë, përveçse të ngrihen në protesta të vazhdueshme kundër hajdutëve dhe kriminelëve në pushtet. E kuptoni që ju kanë vënë shkelmin në fyt dhe po ju mbysin pa mëshirë ?!!

 5. të gjithë ata politikanë, që do ta marrin mundimin sot të vizitojnë banesën e Azem Hajdarit, taksirat e kanë të ngjiten edhe nja 70-80 metra më lartë, ku ndodhet banesa e Kosta Trebickës.

  Deshmitari kyç i skandalit të Gërdecit, njeriu që denoncoi korrupsionin qeveritar. Që tregoi lidhjen kriminale të qeverisë Berisha, familjes së tij, institucioneve shtetërore dhe një grupi biznesmenësh klientë të preferuar.Spiunet e salih metaj shqetsohen pse po hetohet Gerdeci o shpellkare spiune e shpellkare jane vrare njerz dhe u dogj nje fshat,per ju jeta eshte baraz me nje kg domate

  1. Ashtu te duket o rrot kari, kosta denoncoi po ke denoncoi e per cfare. Denoncoi se e nxoren nga loja dhe ato qe organizuan lojen nuk e ndihmuan. Mos harro raportin e fbi-se kur ti shkosh nga shpija.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.