• |
ide | kryesore

Ministrja e Arsimit: Të rinjtë shqiptarë largohen nga vendi se në Gjermani po plaket popullsia

-Instant, Lajme, Të fundit

Ministrja e Arsimit Evis Kushi deklaroi sot se të rinjtë po largohen nga Shqipëria sepse në vendet perëndimore, ku kërkojnë punë, janë hapur dyert sepse “po u plaket popullsia”.


“Një tendencë me të cilën po përballet i gjithë rajoni ballkanik, një pjesë e të rinjve largohen nga rajoni për studime apo punësim drejt vendeve perëndimore siç është Gjermania por jo vetëm.


Vende që duke qenë drejt plakjes së popullsisë, e duke pasur nevoja në rritje në tregun e punës kanë hapur dyert për të rinjtë tanë.

Veçanërisht për mjekët infermierët, por edhe profesione të tjera të kohës”, tha Evis Kushi.

Ministrja tregoi dhe mënyrën që ka ‘gjetur’ qeveria për t’i mbajtur të rinjtë në vend pas diplomimit.

“Për t’ju përgjigjur kësaj tendence kemi hartuar disa politika të reja.

Ndërkombëtarizimi i universiteteve, financime shtesë për programe studimi të përbashkëta më universitete prestigjioze evropiane, qëllimi ynë për të rritur cilësinë e për t’i dhënë vlerë diplomave tona s’i në universitetet më të mira të BE.

Përcaktimi i programeve të studimit prioritet kombëtar, bursa studimi më të larta ndonjëherë për studentët që zgjedhin programe si bujqësia, mësuesia, turizmi, me kushtin që studentët pas diplomimit të vijonë të mbesin në Shqipëri të japin kontribut për vendin“, tha Kushi.

Deklaratat e ministres u bënë nga Kongresi Kombëtar i Arsimit i nisur sot.


40 Comments

 1. Ja dhe nje dele rude tjeter nga stani mavi! Sa dele ka ky stan?! Nuk kane te sosur.

  Po pse moj bibe, nuk e kupton pak ajo CPU tende, qe ky vend eshte kthyer ne nje shurrtore?!

  1. Shikojeni në fytyrë ministren, mund të presësh me shume se kaq?
   Ajo nuk është asgjë më shumë se vetvetja!

   1. O injorant ca fytyre ka more o plere o idjot o kelyshi i sali berishes po Evis Kushi esht zonje grua dhe nje zonje shum e nderuar o injorant o cop mishi o shpellar shiko surratin tend shiko si e ke surrat shtermber injorant kelyshi i sali berishes

   2. Rrofshin uniformat e sorros me xhaqeta blu gri a bezhe mbi bluze bardhe per gjithe grate ne qeverite perendimore

  2. O injorant o i ndyre po Evis Kushi esht nje zonje shum e nderuar shum e drejte dhe shum e sinqerte gjithmon flet realitetin kurse surrat shtrember injorant pa kulture as njeh fare po flet kot po a ka me plera se ju kelyshet e sali berishes dhe para se te flasesh per Evis kushin laji gojen derr i ndyre

 2. Kjo ministre me pelqen shume..Do me thene programet e nderkombetarizimit bekan qe rinia te rrije ne Shqiperi..Ku kuuu ne dore te kujt kemi rone! Doxme thone kjo bashke me krifcen do na boka programet e universitetit per Barinjte dhe Kamarieret qe te na mbeten rinia ne Shqiperi.. Nuk rekomandoj dhune mbi to se jane mazokiste dhe huni vetem qejfin i bo po nji te peshtyme ne ftyre e merito..

  1. O injorant po si nuk ju vjen turp qe shani nje zonje te nderuar si Evis Kushi po surrati jot nuk njef fare o njeri i indyre ipokrit

 3. O krye kurve e shemtuar qe je njekohesisht edhe injorante edhe e shemtuar, nuk jane programet nderkombetare dhe bursat qe mbajne studentet dhe shqiptatet ne atdheun e tyre. Ato jane suplemente plus.

  Eshte industrializimi, programet kombetare, hapja e fabrikave dhe sherbimeve te reja financiare dhe dixhitale qe behen me nderhyrje ose subvencion nga shteti.

  Programe qe ju moterqira I keni 0 se jeni injorant por edhe dashakeqe.

  Pse do shkojne per bujqesi studentet?

  Apo per mesuesi kur keni ulur mesataren dhe rrogat jane teper te ulta???

  1. O injorant kujit i peshtyn o pafytyr kujit i thua qelbesire ti o derr i yndyre Evis Kushi esht zonje grua dhe nje zonje shum e nderuar sdudentet qe e kan pasur petagoge me ka thene se esht nje nder me te shkelqyerat si ne mesidhenje ashtu dhe si njeri po ti o qen i ndyre dhe kelysh i sali berishes je nje flliqsir nje qelbesir nje injorant rrugaç dembel i parazit dhe nje funderrin

 4. Po pse nuk largohen dhe nga Bjellrusia moj funderrine femer!!?
  BE i ka ofru azil politik te gjithe Bjellrusve dhe asnje nuk ka shku. Atje presidenti e pranon vete qe eshte Diktator. Edhe Ukrahinasit qe kane ik prej luftes nuk duan te rrine ne BE, por duan te kthehen ne vendin e tyre pavarsisht se eshte i shkaterruar.
  Dy jane arsyet kryesore qe largohen Shqipetaret:
  1. Rendi, siguria, drejtesia
  2. Mungesa e punes dhe rrogat qesharake ne Shqiperi per personat e pa kualifikuar.

 5. Keto Nafijet nuk kane te sosur me budallalleqet e tyre,Eshte plakur popullsia e Gjermanise pastaj ikin te rinjte Shqipetare.Moj baxhelle ikin se ketu nuk ka pune,nuk ka lek sepse i gllaberuat ju o fisqerat dhe fisqiret e Politikes dhe te qeverise.

  1. O injorant po kush i la pa lek o derr i ndyre po lek i la sali berisha me injorant si puna jote te rijnt ikin neper vende te botes jo se nuk kan lek por esht zgjdhje tani te rinjt mund te punojin ku te duan edhe te rinjt e gjermanis dhe te gjith te rinjt e botes qe jan vende shum te zhvillura levizin jasht shtetit prandaji mos shkruaji broqkulla idjot

 6. Nje Ministre e Arsimit qe me kujton Tefta Camin, e pagdhendur, provinciale, e pakulturuar dhe nje elbasanlije aspak patriote.

  Ky eshte portreti i vertete i zonjes Kushi, e cila sot duhet te kish qare per 30 mije nxenes me pak se vitin e kaluar, per qindra femije ne fshatra ne mjerim qe nuk jane ne shkolle sot, sepse prinderit nuk dine t’i regjistrojne ne E-Albania apo nuk kane internet, per mijera te rinj qe mbaruan gjimnazin e vershojne ne porte e aeroporte per pak shprese ne jeten e tyre, per prinderit qe nuk kane mundur te pajisin femijet prej varferise….

  Ish Ministren Cami, nje delegacion nga Franca e quajti “e pakulturuar”, por sot po shohim zi ne Arsimin Kombetar, jo se u plak ShBA, Britania apo Gjermania, nje justifikim idiot, por se u renua Shqiperia, ironikisht nga bij e niper te Partise qe nxorri vendin nga analfabetizmi.

  Turp!!!

 7. Kjo.eshte e squt
  Pse ka ra kaq poshte
  Me demek keta ikin për qef të rinojne gjermanine.
  Ikën një me5,6
  Vjen një për të hedh firme.

 8. Ne pergjithesi ministreshat e gjatoshit jane memece . Por edhe kur ju vjen goja ose jane te detyruara te thone dy fjale , ja kepusin mufkave . Do dukeshit me mire po te heshtnit o figurantet e gjatoshit . Flet gjatoshi per ju e per te gjithe mavite , sepse e perdor mire gojen por edhe se nuk e ka problem te gjenjeje hashiqare .

 9. Nuk eshte se u rruhet shume te rinjve shqipetare per plakjen e popullsise te vendeve perendimore. Ata thjesht nuk e gjejne vetveten ne nje vend te shkaterruar sic eshte katandisur Shqiperia! Keshtuqe nese doni ti mbani duhet te rregulloni Shqiperine ne menyre qe te rinjte te qendrojne ketu.

 10. Beni ate pune qe ju ka vene Rama e mos i jipni gojes se thoni budalleqe perdite. Sjeni per merite ne ate pune. Ka gra Shqiperia shume te afta po Sulltan Rama ka zgjedhjet e tije personale.

 11. ore a jane mire kto? ore a kane sy, veshe, goje, duar, kemba kta plera? ore ku jetojne kta? pse tallni bythen kaq shume o pjell orgjish? a ka ndonje “putin” a ndonje “sadam” a ndonje “vandam” verdalle ti sheshoje njehere e mire kete lloj fare dhe kte lloj rrace.

 12. Kjo është perla e rradhës. Me një fjalë shqiptarët shkojnë në Gjermani për të ndërzerë. Per ti shtuar e permirësuar rracën gjermanëve. Cmenduri.

  1. Plere esht sali berisha ilir meta edi paloka flamur noka edmont spahu lucjano boci albana vokshi jorida Tabaku grida Duma ina zhupa ervin saliani gas bardhi keto jan plera dhe tipat si puna jote idjot

 13. Jane zgjedhur nje tufe ministresh qe nuk e kane problem te bejne gafa nga me idiotet, vetem qe te lehtesohet nga pesha e skandaleve kryetari i ministreve.

 14. Shikojini surratin e imagjinoni sektin mavi .
  Zoti me falte por ky surrat te tremb si nga jasht ashtu edhe nga brenda .
  Gerdalle nga jashte tyryfyçk nga brenda .

  1. O injorant Evis Kushi esht zonje grua dhe nje zonje shum e nderuar o derr i ndyre shiko shiko surratin tend te shtrember shiko idjot plere dhe pjell e sali berishes

 15. Vetem me kete qe paska thene kjo duhet te shkarkohej urgjent. Po pse ne duhet te jemi ne meshire te tjereve, ne varesi te levizjeve te shteteve te tjera? Ne asnje mase sduhet te marrim?Mireqenje ekonomike, per te parandaluar ikjen?Apo e keni mendjen per te vjedhur.

  1. O injorant o plere o idjot po Evis Kushi esht ministrja me e mire dhe me perkushtuar dhe me punetore dhe bravo i qoftë dhe un e mbeshtes ne qdo vendim qe Evis Kushi merr sepse jane vendime te duara

   po injorantet si puna jote as nuk lexojin as nuk shikojin po per qdo vetem shani

   po ca jeni ju mo ca plera injorant pijanece parazite

 16. Po kjo qe po thot kjo e vertet eshte. Njerezit shkojn aty ku paguhet me shum. Gjermania sla infermier europian pa marr.

 17. ONSDAP o injorant o derr i ndyre o plere para se te flaseh per Evis kushin ben mire te lash gojen tende te qelbur 100000000000000000000000000000000 her o pa fytre dhe surrat shtrember

  ti Evis Kushit i marrsh te keqen

  Se Evis Kushi esht zonje grua dhe nje zonje shum e nderuar

  po surrati jot as nuk e njeh fare dhe flet kot

  po ca je ti mo idjot nje cop rrugaç je I njorant

  o flliqisir si ste vjen turp që flet keshtu per nje zonje te nderuar si Evis Kushi

  puuuuu derr i ndyre

  injorant ipokrit rrugaç parazit

  yyyyyyyyyy njeri i ndyre

  ja pra kjo esht partija demokratike me njerez te ndyre qe vetem shajin me lloji lloji fjalesh banale ti o injorant nuk ke as kulture dhe as cipe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.