• |
ide | kryesore

Media meksikane: “Sinaloa Cartel” pastron miliona në Shqipëri

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Sinaloa

“Sinaloa Cartel” famëkeqe, aleate me mafien shqiptare. Autoritetet zbulojnë se Ismael El Mayo Zambada është aleat me partnerë nga Shqipëria për të pastruar miliona dollarë drogë. Tentakulat e karteleve meksikane kanë mbërritur tashmë në vendet ballkanike të Europës Lindore. Aty ku kanë gjetur tokë pjellore për të pastruar paratë e aktiviteteve të tyre të paligjshme. Kjo pasi ekonomitë e tyre dhe zbatimi i ligjit konsiderohen të dobëta.


Autoritetet e inteligjencës së qeverisë federale bënë një zbulim për Ismael Zambada García, alias El Mayo, lider i një fraksioni të kartelit Sinaloa. Ai ishte aleat me mafien shqiptare për të pastruar miliona dollarë në biznese, pasuri të paluajtshme dhe investime në sektorin e turizmit bregdetar. Në veçanti, ata identifikuan se El Mayo kishte krijuar lidhje me vëllezërit Luftar, Arben, Fatos dhe Ramiz Hysa. Bëhet fjalë për një grup kriminal shqiptar që është vënë në shënjestër nga autoritetet financiare për aktivitetin e parregullt të rëndësishëm ekonomik. Aktivitet të regjistruar në sektorët e turizmit dhe kazinove në të dy vendet Meksikë dhe Shqipëri.


Burimet

Sipas burimeve të inteligjencës të konsultuara nga ‘EL UNIVERSAL’, katër shqiptarët zotërojnë një rrjet kazinosh dhe biznesesh.  Ato ndodhen në Sonora, Baja California dhe Quintana Roo. Pastrohen miliona dollarë nga krimi i organizuar, së bashku me avokatë. Përveç kësaj, ata investojnë shuma të mëdha parash në Shqipëri për t’i pastruar ato. Investimet futen në aktivitetet e lojërave të fatit dhe në fushën e turizmit. Në këtë kohë, sipas autoriteteve federale, shqiptarët po kryejnë një operacion në emër të kartelit Sinaloa. Qëllimi është të transferojnë miliona dollarë në vendin e tyre përmes kompanive të para. Lidhjet mes karteleve meksikane dhe grupeve shqiptare të trafikut të drogës dhe pastrimit të parave nuk diheshin deri më tani, sipas autoriteteve të inteligjencës të konsultuara.

Lidhja mes El Mayo Zambada dhe mafies shqiptare përfaqëson një mundësi. Pikërisht që grupet kriminale meksikane të zgjerohen në Shqipëri. Vendi ynë përshkruhet si një vend i vogël ish-komunist që po joshet nga paratë nga aktivitetet e paligjshme. Autoritetet e inteligjencës kujtojnë se kartelet meksikane po zgjerohen vazhdimisht përtej kufijve të vendit.

Aktiviteti në BE

Në vendet e BE si Holanda, Britania dhe Malta, përveç kokainës, tashmë kanë filluar të kontrollojnë, trafikojnë dhe përpunojnë droga sintetike, përfshirë fentanilin dhe metamfetaminën. Drogëra të konsideruara si më të kërkuarat në tregun ndërkombëtar. Hetimet e kryera në vitin 2018 nga policia holandeze tregojnë se portet e atij vendi europian vazhdojnë të jenë hyrja kryesore e organizatave kriminale meksikane në BE. Aty tashmë kanë krijuar laboratorët e tyre për prodhimin e drogave sintetike. Në një hetim të përbashkët të përfunduar në dhjetor të vitit të kaluar, policia holandeze, spanjolle dhe portugeze arrestoi një qeli të Los Beltrán Leyva në Barcelonë dhe Tarragona që përpunonte metamfetaminën në Spanjë dhe Holandë.

Gjithashtu, ky grup kishte për qëllim pastrimin e parave të përfituara nga ky aktivitet i paligjshëm. Për këtë qëllim instaloi një rrjet pastrimi parash. Rrjeti filloi në Spanjë dhe kalonte në Holandë, Portugali, Hong Kong, Turqi dhe përfundoi në Meksikë.

Burimet e inteligjencës përmendin se ky grup shqiptar ka lidhje edhe me Karteli i Gjeneratës së Re Jalisco. Rrjet i kryesuar nga Michoacan capo Nemesio Oseguera Cervantes, El Mencho. Por po kërkohen më shumë prova në lidhje me këtë. Edhe para aleancës me Ismael Zambada García, El Mayo, krimi i organizuar shqiptar kishte lidhje vetëm me trafikantët kolumbianë dhe ekuadorianë të drogës në Amerikën Latine. Duke krijuar këtë marrëdhënie të re, kartelet meksikane tani do të synojnë të zgjerohen, veçanërisht kur bëhet fjalë për fitimet e kazinove dhe pastrimin e parave, të cilat në shumicën e rasteve mbeten të pakontrolluara ose nuk mund të kontrollohen plotësisht nga qeveritë e vendeve në fjalë. /Përshtatur nga news 24


14 Comments

 1. hahahahahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa……….
  Balluku thote se jemi vendi i pare qe po ndihmojme popullin
  Tani dolem edhe bendi i pare ne narkos , ja futem edhe kolumbise
  Te rroje partia o patronazhistet e karit

 2. Te gjite kurvat e droges po investone lek lalkurva dhe palloshi , tani vetem ufot nuk kane ngel pa ardh te invesitojene

 3. Perveç mjerimit dhe mafies shteterore qe na ka kapluar na mungonte edhe krahu i djatht i El Çapos .
  Skeni pare gje akoma .

  1. Përplasja “epike” Balla-Berisha në Kuvend, Noka i ankohet socialistit: Po leje mos u merr me të, se plak…Dolen shoket e droges te ylli paspaciut si konsull i meksikes ne shqiperi,por Ndroqi i ores tv qe mbrohet nga spiunet salih metaj prandaj ju sekuestrua pasuria o shpellkare Ylli Paspaciu alias ndroqi qe kumbafe ka salih metaj

 4. KETE ARTIKULL E KANE TE GJITHA PORTALET O DYLBER MAVI POR JUVE KUR NUK JU INTERESON JUA KA FAJIN ANDI BUSHATI.PARATE E PISTA NUK PASTROHEN NQS NE LOJE NUK JANE BANKAT E NIVELIT TE DYTE TE TIPIT ABI BANK APO CREDINS DHE QEVERIA. BENI NJE IVESTIGIM TE THJESHTE DHE DO TE SHIHNI SE NGA VINE PARATE PER KULLAT DHE INVESTITORET STRATEGJIKE NE BREGDET

 5. Po investon edhe vete mafia kolumbiane??????
  Ku po shkojme o popull ? Doni me akoma ? Do duroni perseri ?????????
  Ju e keni ne dore por e sigurt eshte se me keq do behet .
  prisni nentorin ku e gjithe rroga nuk do mjaftoje vetem per te paguar faturen e energjise elektrike.
  po ju mos u merzisni , kemi kohe akoma , kemi 3000 vjet qe presim nuk na bene perdhtypje te presim edhe 30 te tjera .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.