• |
ide | kryesore

Kriza energjitike, bllokohen rreth 9 000 porte dhe terminale në Europë

-Instant, Lajme, Planet
Kriza energjitike

Kriza energjitike ka përkeqësuar situatën në portet europiane për shkak të kërkesës së lartë për importe qymyri. Mediat e huaja shkruajnë se në më shumë se 9000 porte dhe terminale, anijet janë të mbipopulluara dhe zinxhiri i furnizimit është ndërprerë nga kriza energjitike.


Lexo edhe:


Kriza energjetike/ Greqia merr masa për dimrin

Kjo vjen si pasojë e krizës energjetike e shkaktuar nga politika ruse për furnizimin me gaz natyror në Europë.

“Pandemia na ka mësuar se zinxhirët e furnizimit janë të brishtë. Kur ndodh bllokimi, ai krijon mungesa të mallrave dhe lëndëve të para, nxit inflacionin dhe lidh papritur sasi të mëdha të kapitalit të qiramarrësve,” tha Peter Williams, analist i Fluksit Tregtar, VesselsValue.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.