• |
ide | kryesore

PAMJET/ Zjarr masiv në një gradacielë në Kinë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Zjarr

Një zjarr i madh ka përfshirë një qiellgërvishtës në qytetin kinez Changsha. Pamjet e postuara në rrjetet sociale treguan flakë masive që dilnin në anët e ndërtesës 42-katëshe. Punonjësit e zyrës nxituan për të evakuuar ndërtesën.


Re të trasha tymi të zi dilnin jashtë strukturës, e cila është një zyrë rajonale për China Telecom. Autoritetet thanë se flakët janë shuar dhe ende nuk është raportuar për viktima.

Imazhet e postuara në mediat sociale treguan zjarrfikësit që përdorën avionë me ujë për të vënë flakët nën kontroll. Fasadë e strukturës së lartë 218 metra ishte nxirë e tëra.


Një anë e tërë e rrokaqiellit dukej se ishte përfshirë nga flakët. Në një tjetër video, dhjetëra njerëz shiheshin duke ikur nga vendi i ngjarjes. Copa zjarri binin shi nga katet e sipërme të rrokaqiellit.

BBC nuk ka qenë ende në gjendje të verifikojë pamjet. Aktualisht nuk është e qartë se çfarë i shkaktoi flakët. Sipas mediave shtetërore kineze, ndërtesa u përfundua në vitin 2000. Ajo është e pozicionuar pranë një unaze kryesore në qytetin Changsha, kryeqyteti 10 milionë banorë i provincës Hunan, në Kinën jug-qendrore.

Në një deklaratë të raportuar nga agjencia e lajmeve AFP, kompania shtetërore e telekomunikacionit China Telecom konfirmoi incidentin. Ajo tha se ngjarja ndodhi rreth orës 16:30 me atë lokale.

“Asnjë viktimë nuk është zbuluar ende dhe komunikimet nuk janë ndërprerë” – tha një zëdhënës i kompanisë. Zjarret e mëdha janë një dukuri e zakonshme në Kinë. Në fillim të këtij viti një fabrikë e madhe kimike në Shangai shpërtheu në flakë. ©LAPSI.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.