• |
ide | kryesore

Rama: Sulmi kibernetik nga Irani, agresion luftarak

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Rama, iranin

Gjatë komunikimit me gazetarë e qytetarë në FB, kryeministri Edi Rama ka folur edhe për sulmin kibernetik nga Irani. Ai tha se ky është një agresion i mirëfilltë luftarak.


“Eshtë një shqetësim i madh, kemi sulme të vazhdueshme prej shumë vitesh, por të një shkalle të ulët. Ky është një agresion i mirëfilltë luftarak në botën e internetit dhe sistemeve dixhitale. Agresion i egër me një qëllim të qartë, zhdukjen e të dhënave, duke lënë një tokë të djegur nga pas, ky është konkluzioni i ekspertëve që na kanë mbështetur dhe zotërojnë edhe njohurinë më të madhe sot, si Microsoft. Sulmi nuk e ka arritur qëllimin, dëmet janë shumë më të lehta se shkalla e agresivitetit. Sistemet janë kthyer në punë. Të dhënat janë irrelevante sa i përket sensitivitetit të tyre. Gjithcka tjetër ka patur si qëllim përhapjen e panikun dezinformimit. Kjo është situata sot.”- tha Rama.31 Comments

 1. Jam shume dakord me deklarimin si agresion luftarak ( pavaresisht se bota i kategorizon keto lloj sulmesh si sulm kibernetike ) !!
  ..dhe meqe jemi ne kete muhabet…a mos valle ne na kane bere sulm kibernetik edhe qurrashet/patronazhiste te Rilindjes, per te cilet kryeministri yne bythetraste eshte shprehur krenar qe “shyqyr qe i kemi”!
  Mos valle ka ardhur koha qe duhet te konsiderojme edhe mbledhjen e te dhenave personale nga sekti-harem I Rilindjes si nje agresion luftarak ?
  Shoku Enver ( rahmet paste ) njelloj si ky bythtrasta dhe fytyrenjturi i ndertonte alarmet!
  Per te kohezuar dhe unifikuar problemet e brendshme, ndertonte armiqesi ( edhe kur nuk ekzistonin) nga jashte .

  1. uroj qe keto grupe hakerash duhet te meren parasysh dhe duhet te ndiqen penalisht pasi po shkakton dem global dhe bo goditen shume shtete kirbenetikisht

   1. mire eshte qe keto njerez qe e kan bere kete lloj gjeje te kapen dhe te burgosen per shume kohe dhe duhet marre masa

 2. Sulmi kibernetik u kap ne kohe dhe u moren masat e duhura nga ju kryeminister e ne kete menyre as nuk na demtuan

 3. Sdi ca tjeter mund te quhet kur sulmohet data baza me e madhe ne vend ku ka te gjitha te dhenat tona personale

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.