• |
ide | kryesore

Çfarë duhet të dini për opsionin e ri të mesazheve në Apple

-Instant, F1, Stil

Këtë javë, Apple publikoi sistemin e saj të fundit operativ, iOS 16. Ky përditësimi lejon përdoruesit të modifikojnë një iMessage deri në pesë herë brenda 15 minutave pas dërgimit të tij.  Përdoruesit duhet vetëm të prekin dhe mbajnë mesazhin e dërguar, më pas zgjedhin “redakto” ose “zhbëj dërgimin”.


Por ka disa paralajmërime.Marrësit  domarrin një sinjalizim se mesazhi ishte i padërguar ose redaktuar, por nuk e shohin ndryshimin specifik. Të dy përdoruesit duhet gjithashtu të dërgojnë mesazhe në pajisjet Apple, kështu që nuk do të funksionojë për shkëmbimet Android.Funksionon më mirë kur marrësi përdor gjithashtu iOS 16 . As mesazhet SMS nuk mund të dërgohen ose modifikohen. Gjithashtu, dërguesi duhet të shpresojë se marrësi nuk ka parë një pamje paraprake të mesazhit origjinal  përpara se të modifikohej.


“Me Twitter dhe Apple që tani po mundësojnë këtë veçori, është e qartë se ky është një trend që shumë përdorues celularë kërkojnë nga këto platforma,” tha Lian Jye Su, drejtor i kërkimit në firmën e kërkimit të tregut ABI Research.

IOS 16 tani është i disponueshëm për çdo model iPhone që daton që nga iPhone 8. Karakteristika të tjera të reja të rëndësishme të iMessage përfshijnë aftësinë për të shënuar mesazhet si të palexuara dhe opsioni për t’i  rikuperuar së fundi mesazhet e fshira deri në 30 ditë.

Përktheu: Lapsi.al
Marrë nga: CNN


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.